Wacom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wacom Co., Ltd. (jap. 株式会社ワコム Kabushiki-gaisha Wakomu) – japońska spółka z oddziałami na całym świecie zajmująca się produkowaniem tabletów graficznych, tabletów do podpisu elektronicznego, smartpadów, piórek do tabletów multimedialnych i smartfonów z siedzibą główną w mieście Kazo, w prefekturze Saitama w Japonii. Europejski oddział znajduje się w Niemczech w Düsseldorfie. Nazwa firmy jest kontaminacją japońskich słów: Wa - harmonia i Komu - komputer. Firmę tę można zaliczyć do jednego z największych na świecie producentów tabletów graficznych. Jej produkty są popularne wśród grafików, architektów i projektantów. Firma jest w posiadaniu patentów dotyczących rysika m.in. zastosowanie indukcji elektromagnetycznej, dzięki której niepotrzebne są baterie do zasilania rysika. Ponadto Wacom jest twórcą technologii, która jest zastosowana w większości Tabletów PC i nosi nazwę Penabled Technology.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Liniatura, a dokładniej liniatura rastra (ang. frequency, screen ruling, franc. linéature de la trame, niem. Rasterlineatur, Rasterlinienzahl) - w poligrafii jeden z najważniejszych parametrów określających budowę rastra drukarskiego.

Udział w rynku tabletów[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Microsoft Tablet PC – termin stworzony w 2001 roku przez Microsoft dla komputerów przenośnych wykorzystujących rysik. Tablet został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją sprzętu opracowaną przez firmę Microsoft oraz udostępniał licencjonowaną kopię systemu Windows XP Tablet PC Edition lub jego pochodnych.
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.
Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
Kontaminacja – w etymologii: zjawisko słowotwórcze oznaczające połączenie dwóch lub więcej słów albo wyrażeń, zazwyczaj o pokrewnym znaczeniu.
Indukcja elektromagnetyczna - zjawisko powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku na skutek zmian strumienia pola magnetycznego. Zmiana ta może być spowodowana zmianami pola magnetycznego lub względnym ruchem przewodnika i źródła pola magnetycznego. Zjawisko to zostało odkryte w 1831 roku przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya.
Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Rysik (czasami z ang. stylus) – narzędzie kształtem najczęściej przypominające długopis, choć może równie dobrze w swej konstrukcji przypominać kawałek drewienka. Rysiki służą przede wszystkim do obsługiwania urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy takich jak: palmtopy, telefony komórkowe, a nawet konsole gier wideo, np. Nintendo DS, czy tabletów. Niektóre posiadają czujnik siły nacisku oraz kilka przycisków funkcyjnych (najczęściej dwa), którymi można posługiwać się jak przyciskami myszy.

Reklama