Waaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waaq (także Waq lub Waaqa) – najwyższy Bóg w tradycyjnych, monoteistycznych religiach wschodnioafrykańskich Oromów i Somalijczyków.

Religie abrahamowe lub abrahamiczne – religie czerpiące swe korzenie ze starożytnych przekazów żydowskiej świętej księgi Tory o Abrahamie, biblijnym patriarsze.Somalijczycy – ludność pochodzenia kuszyckiego, stanowią 98% mieszkańców Somalii (1983), zamieszkują też terytoria sąsiednich państw Rogu Afryki. Podzieleni są na sześć zespołów rodowych: Dir, Darod, Issak, Hawija, Digil, Rahanwejn. Pierwsze cztery rody należą do Samaale, ludności pasterskiej, pozostałe dwa do Saab, ludów rolniczych o niższej randze społecznej w stosunku do pasterzy. Zespoły rodowe dzielą się na rody, a te z kolei na lineaże. Wszelkie przeszłe i współczesne konflikty Somalii przebiegają na styku rodów, lineaży, itd. (często nazywanych plemionami), których struktura jest bardzo skomplikowana.

Oromowie[ | edytuj kod]

W kulturze Oromów, przed przejściem na religie abrahamowe, Waaq oznaczał jedyne, najwyższe i uniwersalne bóstwo. Waaq stworzył wszechświat z przeciwnymi, ale dopełniającymi się i współzależnymi siłami (jak noc i dzień, młodość i starość) w idealnej równowadze. Równowaga ta (podobna do koncepcji yin i yang) zwana jest safuu i od jej utrzymania zależy stan wszechświata.

Język somalijski – język z grupy języków kuszyckich rodziny afroazjatyckiej, jeden z języków urzędowych Somalii oraz Somalilandu. Używany jest też przez mniejszości narodowe we wschodniej Etiopii, Dżibuti oraz Kenii.Oromowie (Oromo, Galla) – grupa plemion kuszyckich, zamieszkujących głównie południową Etiopię i przyległe tereny północnej Kenii. Ich pierwotną siedzibą były tereny dzisiejszej Somalii, skąd wywędrowali w XV wieku. Większość Oromów wyznaje islam sunnicki. Podstawą gospodarki jest hodowla zwierząt, u wschodnich plemion także rolnictwo.

Somali[ | edytuj kod]

„Waaq”, w języku somalijskim to dźwięk wydawany przez wrony, który według legendy był wśród starożytnych Somalijczyków świętym zwierzęciem. Słowo oznaczające modlitwę w języku somalijskim, tuko, jest podobne do słowa oznaczającego wronę, tuke. Istnieją miejsca w Somalii zwane Caabudwaaq i Ceelwaaq, co oznacza odpowiednio „czczenie Waaq” i „studnia Waaq”.

Wrona siwa, wrona (Corvus cornix) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zasadniczo wędrowny, choć duża część osobników jest już osiadła (zwłaszcza populacje miejskie).
Reklama