W drodze do Cordury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W drodze do Cordury (ang. They Came to Cordura) – amerykański dramat przygodowy z 1959 w reżyserii Roberta Rossena. W głównej roli wystąpił Gary Cooper; była to jedna z jego ostatnich aktorskich kreacji w życiu. Partneruje mu Rita Hayworth.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Gary Cooper – mjr. Thomas Thorn
 • Rita Hayworth – Adelaide Geary
 • Van Heflin – sierżant John Chawk
 • Tab Hunter – porucznik William Fowler
 • Richard Conte – kapral Milo Trubee
 • Michael Callan – szeregowy Andrew Hetherington
 • Dick York – szeregowy Renziehausen
 • Robert Keith – płk. Rogers
 • Edward Platt – płk. DeRose
 • Carlos Romero – Arreaga
 • Jim Bannon – kpt. Paltz
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Wiosna 1916 roku. Podczas gdy w Europie trwa I wojna światowa, Amerykanie angażują się w powstanie w sąsiednim Meksyku, gdzie rozgrywa się rewolucja pod wodzą Pancho Villii. Amerykańskie władze zdają sobie jednak sprawę, że w końcu USA będą musiały przystąpić do wojny. Dowództwo armii postanawia znaleźć godnych naśladowania bohaterów, którzy podnieśliby morale innych żołnierzy. Mjr Thomas Thorn zostaje specjalnym wysłannikiem, który ma za zadanie wyszukać żołnierzy odznaczających się szczególnym bohaterstwem, aby zostali oni odznaczeni Medalem Honoru. Major typuje na kandydatów do odznaczenia 5 wojskowych. Wraz z nimi i piękną Adelaide, która została posądzona o współpracę z meksykańskimi rewolucjonistami, wyrusza do miasta Cordura. Podczas podróży przekona się czym jest prawdziwe bohaterstwo.

  Tab Hunter, właśc. Arthur Andrew Kelm (ur. 11 lipca 1931 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, wokalista i pisarz, laureat nominacji do nagrody Golden Laurel. Posiada własną gwiazdę przy Hollywood Walk of Fame. Wystąpił w ponad czterdziestu filmach, a na początku swojej kariery stał się bożyszczem nastolatek.Robert Rossen (ur. 16 marca 1908 w Nowym Jorku, zm. 18 lutego 1966 tamże) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • W drodze do Cordury w bazie IMDb (ang.)
 • W drodze do Cordury w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Warto wiedzieć że... beta

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Rewolucja meksykańska – ogólna nazwa wydarzeń zachodzących w Meksyku w latach 1910-1917. Choć w rewolucji brali udział przedstawiciele wszystkich klas społecznych (burżuazja, warstwy średnie, robotnicy oraz chłopi) jej symbolami stali się chłopscy przywódcy Pancho Villa i Emiliano Zapata. W 1917 przyjęto nową, rozszerzającą prawa rolne i pracownicze, konstytucję. Uznaje się, że jej uchwalenie zakończyło wojnę domową, choć walki wojsk rządowych z Zapatą trwały do 1919, a z Villą nawet o rok dłużej.
  Emmett Evan Heflin Jr. (ur. 13 grudnia 1910 w Walters, zm. 23 lipca 1971 w Hollywood) − amerykański aktor filmowy i teatralny, laureat Oscara za rolę drugoplanową w filmie Johnny Eager.
  Medal Honoru (ang. Congressional Medal of Honor – Medal Honoru Kongresu) – najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych, nadawane współcześnie przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych w imieniu Kongresu, za wyjątkowe akty odwagi i męstwa z narażeniem życia, z przekroczeniem granic oraz ponad obowiązki. Medal przyznawany jest w trzech wersjach: Navy Medal of Honor (amerykańska marynarka wojenna), Army Medal of Honor (armia amerykańska) oraz Air Force Medal of Honor (amerykańskie siły powietrzne).
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Rita Hayworth, właśc. Margarita Carmen Cansino (ur. 17 października 1918 na Brooklynie w Nowym Jorku; zm. 14 maja 1987 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i tancerka pochodzenia hiszpańsko-angielsko-irlandzkiego.
  Gary Frank James Cooper (ur. 7 maja 1901 w Helena w stanie Montana, zm. 13 maja 1961 w Beverly Hills) – amerykański aktor filmowy.

  Reklama