WWE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

World Wrestling Entertainment Inc., promowana skrótowcem WWE – amerykańska firma medialno-rozrywkowa zajmująca się przede wszystkim organizowaniem widowisk i programów telewizyjnych związanych z wrestlingiem.

James Brian "Jim" Hellwig, znany jako Ultimate Warrior lub Warrior (ur. 16 czerwca 1959 w Crawfordsville, Indiana) – były amerykański zawodowy zapaśnik oraz kulturysta. M.in. 2-krotny posiadacz tytułu interkontynentalnego mistrza federacji WWF. Debiutował 28 listopada 1985.Eduardo Gory Guerrero, znany jako Eddie Guerrero (ur. 9 października 1967 w El Paso, zm. 13 listopada 2005 w Minneapolis) – meksykański wrestler.

W swojej obecnej postaci została zarejestrowana 21 lutego 1980. Powstała w 1952 pod nazwą Capitol Wrestling Corporation. W 1982 została wykupiona przez Vince’a McMahona i przemianowana na Titan Sports Promotions. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1999, na World Wrestling Federation Entertainment Inc. Swoją obecną nazwę firma zarejestrowała 5 maja 2002.

Hell in a Cell (2016) było galą wrestlingu, zorganizowaną przez brand Raw federacji WWE. Odbyła się 30 października 2016 w TD Garden w Bostonie w Massachusetts. Była to ósma gala z cyklu WWE Hell in a Cell. Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

WWE promuje się jako organizacja wrestlingu, znana od 2002 jako World Wrestling Entertainment (WWE). Wcześniej była znana jako Capitol Wrestling Corporation (CWC) w latach 1952–1963, World Wide Wrestling Federation (WWWF) w latach 1963–1979 i World Wrestling Federation (WWF) w latach 1979–2002.

Siedziba WWE znajduje się pod adresem 1241 E Main Street w Stamford (Connecticut). WWE ma też biura w Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie, Meksyku, Mumbaju, Szanghaju, Singapurze, Dubaju, Monachium i Tokio. Obecnym akcjonariuszem większościowym i CEO firmy jest Vince McMahon.

Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

Historia[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia WWE.

Capitol Wrestling Corporation (1952–1963)[ | edytuj kod]

Firma znana dziś jako WWE została założona w 1952 pod nazwą Capitol Wrestling Corporation (CWC) przez doświadczonego promotora boksu i wrestlingu, Jessa McMahona, oraz wpływowego promotora wrestlingu, Tootsa Mondta. W 1953 firma dołączyła do ligi National Wrestling Alliance (NWA), która kontrolowała podział Stanów Zjednoczonych na terytoria poszczególnych promotorów wrestlingu. Jessowi McMahonowi i Tootsowi Mondtowi przypadł rejon północno-wschodni, obejmujący Nowy Jork, Pensylwanię, New Jersey i Connecticut. Po śmierci Jessa McMahona 21 listopada 1954, jego syn, Vincent James McMahon, zastąpił go jako nowy współwłaściciel organizacji i szybko stał się akcjonariuszem większościowym. Głównym partnerem Vincenta Jamesa McMahona był Toots Mondt.

WWE Evolution – pierwsza w historii gala wrestlingu ppv tylko dla kobiet, promowana przez federację WWE dla wszystkich marek (Raw, SmackDown, NXT i NXT UK). Odbyła się 28 października 2018 roku, w Uniondale. Gala na publiczności zgromadziła 10 900 osób. Herman Rohde (ur. 20 lutego 1921 r. w Camden, New Jersey, zm. 26 lipca 1992 r.) amerykański wrestler, niemieckiego pochodzenia znany pod pseudonimem Nature Boy Buddy Rogers. Pierwszy w historii WWE Champion.

World Wide Wrestling Federation (1963–1982)[ | edytuj kod]

Bruno Sammartinomistrz WWWF w latach 1963–1971 i 1973–1977

24 stycznia 1963 Capitol Wrestling Corporation odłączyło się od National Wrestling Alliance z powodu sporu związanego z decyzją NWA o zmianie głównego mistrza ligowego, którym do tej pory był związany z CWC Buddy Rogers. Jess McMahon i Toots Mondt zmienili nazwę organizacji na World Wide Wrestling Federation (WWWF). Firma przez kolejne lata cieszyło się dużą popularnością między innymi za sprawą wrestlera Bruno Sammartino, który był głównym mistrzem w latach 1963–1971 i 1973–1977. W 1971 WWWF ponownie przyłączyło się do ligi National Wrestling Alliance. W 1969 Vincent James McMahon sprzedał udziały należące do odchodzącego na emeryturę Tootsa Mondta Robertowi „Gorilla Monsoon” Marelli. W 1979 World Wide Wrestling Federation zostało przemianowane na World Wrestling Federation (WWF).

WWE Divas Championship – mistrzowski pas federacji World Wrestling Entertainment. Obecną posiadaczką tytułu jest AJ Lee. Pas ten powstał w 2008 roku i był w brandzie SmackDown!.Piledriver – technika ofensywna w wrestlingu, w której zawodnik wykonujący, odpowiednio chwytając i ustawiając przeciwnika głową do dołu, przy efektywnym "przysiadzie" obala go. Technika jest o tyle niebezpieczna, gdyż często zdarzają się urazy kręgów szyjnych oraz czaszki. W 2000 roku federacja WWF zakazała wykonywania tego chwytu swoim zawodnikom, z wyjątkiem zawodników, którzy otrzymali specjalne pozwolenie na akcje tego rodzaju. Zawodnikami używającymi tego chwytu byli m.in.: The Undertaker, Frankie Kazarian czy Bret Hart. Technika ta została "wynaleziona" i spopularyzowana przez amerykańskiego zawodowego zapaśnika Billa Longsona, zaś sama nazwa ("piledriver") chwytu nawiązuje do maszyny budowlanej – kafaru.

World Wrestling Federation (1982–2002)[ | edytuj kod]

6 czerwca 1982 Vincent Kennedy McMahon kupił organizację WWF od swojego ojca, Vincenta Jamesa McMahona, i jego parterów biznesowych: Phila Zacko, Arnolda Skaalanda i Roberta „Gorilla Monsoon” Marelli. W tym czasie WWF obejmowało już swoim zasięgiem Maryland, Pensylwanię, Nowy Jork, Delaware, New Jersey, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, New Hampshire, Vermont, Maine i Dystrykt Kolumbia. Vincent Kennedy McMahon postanowił sobie za cel uczynienie z WWF głównej federacji wrestlingu w Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie. W 1983 WWF opuściło ligę NWA i zawarło umowę z USA Network na emitowanie gal w telewizji kablowej. Popularni wrestlerzy z innych terytoriów przyłączali się do WWF w zamian za obietnicę szerszego rozgłosu i wyższej pensji. National Wrestling Alliance zaczęło tracić na znaczeniu.

WWE to federacja zapasów profesjonalnych z siedzibą w Stamford (Connecticut). Personel WWE składa się z zapaśników, menadżerów, komentatorów, spikerów, osób przeprowadzających wywiady, sędziów, trenerów, producentów, scenarzystów oraz innych różnych pozycji. Kierownicy i członkowie zarządu są również uwzględnieni.Over the Edge było cyklem gal profesjonalnego wrestlingu produkowanym w maju w latach 1998-1999, przez World Wrestling Federation i nadawanym na żywo w systemie pay-per-view. Cykl został stworzony w 1998 i jego pierwsza gala była częścią cyklu In Your House. Cykl został wycofany po tym jak Owen Hart, członek i wrestler WWF, zmarł podczas Over the Edge w 1999 kiedy to spadł na ring z dużej wysokości podczas wejściówki.
Hulk Hogangłówny mistrz WWF w latach 1984–1988, 1989–1990, dwukrotnie w 1991 i jednokrotnie w 1993 i 2002

Lata 80. zostały okrzyknięte, między innymi przez samą firmę, złotą erą wrestlingu. Do popularności WWF przyczyniły się między innymi Hulkamania, czyli fenomenowi wrestlera Hulka Hogana, sukces pierwszej gali pay-per-view, WrestleManii, promocja w MTV, zaangażowanie w promocję WWF takich celebrytów jak Cyndi Lauper i Mr.T, a także decyzja National Broadband Network o emisji programu WWF, Saturday Night's Main Event, co dwa tygodnie naprzemiennie z Saturday Night Live.

National Wrestling Alliance – amerykańska federacja wrestlingu oraz liga zrzeszająca inne niezależne federacje, która została założona w 1948 roku.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Po 1993 popularność WWF zaczęła słabnąć na korzyść konkurencyjnej organizacji World Championship Wrestling (WCW), która przejęła takich popularnych wrestlerów jak Hulk Hogan i Randy Savage, a 4 września 1995 rozpoczęła produkcję programu Monday Nitro w tych samych godzinach, co nadawany przez WWF Monday Night Raw. Był to początek rywalizacji, która przeszła do historii jako Monday Night Wars (Poniedziałkowe wojny). W celu sprostania wyzwaniu, WWF zmieniło styl organizowanych przez siebie gal i programów na bardziej brutalny i nieprzyzwoity, a główną atrakcją miała być rywalizacja między popularnym wówczas wrestlerem, Stone Cold Steve’em Austinem, a właścicielem organizacji, Vince’em McMahonem, który ujawnił swoją pozycję w firmie po kontrowersyjnym wydarzeniu znanym jako Montreal Screwjob. WWF ostatecznie zwyciężyło rywalizację i 23 marca 2001 wykupiło World Championship Wrestling za 4,2 miliony dolarów.

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

World Wrestling Entertainment (od 2002)[ | edytuj kod]

John Cena – rekordowy, trzynastokrotny mistrz WWE

W 2002 fundacja charytatywna World Wide Fund for Nature oskarżyła World Wrestling Federation o naruszenie umowy z 1994, dotyczącej zezwolenia na używanie akronimu WWF, i wniosła sprawę do sądu. Sąd odebrał organizacji wrestlingu prawo do używania skrótowca, w związku z czym postanowiono zmienić nazwę World Wrestling Federation (WWF) na World Wrestling Entertainment (WWE). W kolejnych latach wypracowano różne ugody, które pozwoliły WWE na używanie akronimu WWF w materiałach archiwalnych.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

W związku z rozszerzeniem personelu WWE po przejęciu WCW, firma zarządziła podział franczyzy na brandy SmackDown i Raw. W 2004 firma kupiła od sądu upadłościowego wszystkie aktywa popularnej w latach 90. organizacji Extreme Championship Wrestling (ECW), która słynęła z organizowania walk hardcorowych. 13 czerwca 2006 utworzony został trzeci brand, o nazwie ECW, który był traktowany jako kontynuacja upadłej organizacji. Brand ten istniał do 16 lutego 2010. Pierwszy okres podziału organizacji na brandy zakończył się 29 sierpnia 2011 roku.

Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Menedżer (ang. manager) – w wrestlingu postać drugoplanowa, będąca częstym towarzyszem zawodnika lub zawodników. Na żeńskiego managera czasem mówi się valet (pl. giermek). Jeśli manager jest osobą kontrolującą wrestlera, który bez niego zachowywałby się zbyt gwałtownie i nieadekwatnie do sytuacji, to taką osobę nazywa się handler (pl. treser). W rzeczywistości nie musi być prawdziwym menedżerem, tylko odgrywać jego postać.

13 listopada 2005, w wieku 38 lat, zmarł popularny wrestler Eddie Guerrero. Przyczyną był zawał mięśnia sercowego doznany z powodu miażdżycy. W swojej autobiografii Guerrero przyznał, że w przeszłości był uzależniony od alkoholu i narkotyków oraz przyjmował duże dawki sterydów anabolicznych. W odpowiedzi na pokłosie po jego śmierci, 27 lutego 2006 WWE wprowadziło politykę wellness, której celem było zwalczanie narkomanii i stosowania sterydów wśród członków personelu firmy. Zgodnie z nową polityką, firma zaczęła między innymi przeprowadzać losowe kontrole antydopingowe. Kolejne poprawki zostały wprowadzone w 2009, 2010, 2011 i 2012.

World Wide Fund for Nature (WWF, dawniej World Wildlife Fund) – tłum. „Światowy Fundusz na rzecz Przyrody” to organizacja pozarządowa powstała w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.Barwa zielona (zieleń) – jedna z addytywnych barw podstawowych, w kole barw dopełnia kolor karmazynowy, jest barwą powszechnie spotykaną w naturze. Rośliny są zielone, ponieważ zawierają chlorofil. Ten kolor uzyskuje się z żółtego i niebieskiego.

25 czerwca 2007 popularny wrestler Chris Benoit zamordował swoją żonę, Nancy Benoit, i syna, Daniela Benoit, po czym popełnił samobójstwo wieszając się przy pomocy maszyny do ćwiczeń. W mieszkaniu rodziny Benoit znaleziono koktajl przygotowany z leków na receptę i sterydów anabolicznych, a chirurdzy przeprowadzający sekcję ustalili, że wrestler miał uszkodzony mózg. Głośna tragedia przyczyniła się do wielu zmian w organizacji. Z czasem budowa ciał zawodników zatrudnianych przez WWE stała się bardziej stonowana. Ograniczono sytuacje, w których wrestlerzy mogli doznać urazu głowy, w tym częste i charakterystyczne dla WWE ciosy składanym krzesłem. Starano się też aby w czasie walk nie dochodziło do krwawienia.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.

22 lipca 2008 WWE wydało oświadczenie o zmianie kategorii wiekowej, zgodnej z systemem TV Parental Guidelines, na PG (zalecany nadzór rodzicielski). Organizacja wprowadziła zauważalne zmiany aby osiągnąć tę kategorię i się w niej utrzymać. Stonowano brutalność i seksualizm, a przekleństwa, wulgaryzmy i krew od tej pory pojawiały się w głównych programach bardzo rzadko.

Boris Zhukov (ur. 13 grudnia 1958 w Roanoke jako James Kirk Harrell) – amerykański emerytowany wrestler, znany głównie pod pseudonimami ringowymi jako Boris Zhukov i James „Jim” Nelson. Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.

W 2012 na bazie programu NXT – reality show, którym uczestnicy rywalizowali o kontrakt zawodowy z WWE – utworzono osobny brand, nastawiony na rozwój zawodników przygotowywanych do występów w Smackdown i Raw. Od tego momentu NXT organizuje gale bez elementów reality show i posiada ekskluzywne tytuły mistrzowskie.

W 2016 przywrócono podział WWE na brandy. Na czele Raw i Smackdown stoją kolejno Stephanie McMahon i Shane McMahon, dzieci właściciela WWE, Vince’a McMahona.

Impact Wrestling – amerykańska federacja wrestlingu założona przez w maju 2002 roku przez Jeffa i Jerry’ego Jarrettów. Siedziba federacji znajduje się w Nashville w stanie Tennessee. Obecnym prezesem firmy jest Jason Brown. WWE Hall of Fame jest aleją sław dla wrestlerów występujących w WWE. Oficjalnie utworzona 1 lutego 1993 przed World Wrestling Federation (WWF), poprzednika WWE, na poniedziałkowym Monday Night Raw. W tym odcinku, został przyjęty pierwszy członek André the Giant, który zmarł pięć dni wcześniej (zm. 27 stycznia 1993). Jego śmierć była powodem dla utworzenia Hall of Fame. Uroczystości wprowadzania kandydatów odbywały się w latach 1994-1996, nie ma jednak żadnego zapisu video wydanego przez WWE z tych uroczystości. Po ceremonii w 1996 r., WWF wstrzymał przyjmowanie nowych członków. W 2004 r. odnowiono WWE Hall of Fame, która zbiegała się z Wrestlemanią XX. Zawodnicy mogą zostać tam dodani poprzez innych liczących się zawodników lub "Hall Of Famera", czyli osobę, która jest dodana do hali sław.

Przez wszystkie lata do 2015 roku, kiedy w federacji występowały kobiety były one źle traktowane. Dostawały krótkie mecze, a termin "Diva", którymi je określano, oraz mecze bikini itp. irytowało wrestlerki. Wiele wrestlerek występujących w federacji skarżyło się na to, a wiele również odeszło. W końcu Stephanie McMahon, w 2015 wezwała gwiazdy z rozwojówki NXT (Charlotte, Sashę Banks oraz Becky Lynch), aby pomogły wraz z gwiazdami z głównego rosteru w Divas Revolution (Rewolucji Div).

Pozew zbiorowy – forma pozwu – w polskim prawie w postępowaniu cywilnym dla spraw, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Inaczej postępowanie grupowe. Pozew zbiorowy został wprowadzony Ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym w dn. 17 grudnia 2009 roku. Ustawa weszła w życie w terminie 6 miesięcy od jej ogłoszenia, tj. 19 lipca 2010 roku.ABC News - amerykański dział informacyjny sieci ABC powstały 15 czerwca 1945 roku. Współpracuje z siostrzaną telewizją ABC Network i radiem Citadel Media. ABC News obecnie należy do ABC Entertainment Group, części korporacji The Walt Disney Company.

Kolejny krok w celu podbudowania dywizji Divas, był mecz o WWE Divas Championship pomiędzy mistrzynią Charlotte, Sashą Banks oraz Becky Lynch na WrestleManii 32. Był to bardzo duży krok, ponieważ miał to być drugi raz w ciągu 8 lat, kiedy mistrzostwo Divas będzie bronione na flagowej gali WWE, WrestleManii. Na imprezie jednak ogłoszono, że termin "Divas" zostanie usunięty, a kobiety będą nazywane tak jak mężczyźni "Superstars". Wycofano również Divas Championship, a na jego miejsce pojawiło się nowe (inne niż jego odpowiednik WWE Women's Championship (1956-2010)) WWE Women's Championship (obecnie Raw Women's Championship), które zastąpiło stawkę walki kobiet. Walkę wygrała Charlotte, zostając pierwszą mistrzynią kobiet WWE, a Divas Revolution, zostało przemianowane na "Women's Evolution" (Rewolucja kobiet). Był to jeden z największych momentów w historii rewolucji kobiet.

Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.WrestleMania 32 była trzydziestą trzecią coroczną galą profesjonalnego wrestlingu wyprodukowaną przez federację WWE. Emitowana była w systemie pay-per-view (PPV) i na WWE Network. Odbyła się 3 kwietnia w AT&T Stadium w Arlington w Teksasie. Była to trzecia WrestleMania organizowana w Teksasie.

W 2016 roku, po przywróceniu podziału na marki, Charlotte wraz z WWE Women's Championship została przydzielona do Raw, zmieniając nazwę tytułu na Raw Women's Championship, a SmackDown utworzyło odpowiednik SmackDown Women's Championship.

Również w 2016 roku, mistrzostwo Raw było bronione w pierwszym w historii Hell in a cell matchu kobiet, który był również main eventem gali Hell in a Cell, a na tygodniówkach Raw i SmackDown pojawiało się więcej main eventów z udziałem kobiet.

Podczas odcinka Raw, 23 lipca 2018 Stephanie McMahon ogłosiła galę All-Women's PPV Evolution. Triple H zaprzeczył również, że gala miała być kontrapunktem dla Crown Jewel, na którym nie mogły pojawiać się wrestlerki WWE.

Wellness - określenie używane w znaczeniu zapewineinia stanu zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, który powoduje uczucie ogólnego dobrobytu. Jest ono używane w kontekście medycyny alternatywnej. Koncepcja została zauważona w latach 50. XX wieku przez Halberta L. Dunna, choć jego początki pojawiły się już w XIX wieku.Skandal sterydowy WWF – afera sportowa związana z prowadzonym w latach 1991–1994 śledztwem w sprawie możliwej nielegalnej dystrybucji sterydów anabolicznych, wśród wrestlerów związanych z korporacją World Wrestling Federation (WWF, późniejsze World Wrestling Entertainment).

Podczas flagowej, 35 gali WWE WrestleManii 35, w 2019 roku kobiety po raz pierwszy brały udział w main evencie gali. Był to triple theart, winner take all match o SmackDown i Raw Women's Championship, w którym brały udział Ronda Rousey, Charlotte Flair i Becky Lynch.

Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.Terrence Gene Bollea, znany jako Hulk Hogan (ur. 11 sierpnia 1953 w Augusta) – amerykański zawodowy zapaśnik oraz aktor. Jako wrestler występował w World Wrestling Entertainment, World Championship Wrestling, New Japan Pro Wrestling oraz American Wrestling Association, obecnie Total Nonstop Action Wrestling.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

John Felix Anthony Cena (ur. 23 kwietnia 1977 w West Newbury) – amerykański wrestler, wokalista hip-hopowy oraz aktor. Członek federacji WWE (World Wrestling Entertainment).
WWE 205 Live (skrótowo 205 Live) – program telewizyjny o tematyce wrestlingowej, który jest emitowany na żywo we wtorki w usłudze WWE Network. Jest to również określenie osobnego brandu w federacji WWE, do którego należą wszyscy wrestlerzy występujący na tygodniówce Raw ważący poniżej 93 kilogramów (członkowie dywizji cruiserweight). Show zadebiutowało 29 listopada 2016 i jest produkowane bezpośrednio po emisji wtorkowej tygodniówki SmackDown Live.
Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.
Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.
Bruno Leopoldo Francesco Sammartino, znany jako Bruno Sammaritano - włoski wrestler występujący w federacji World Wide Wrestling Federation. Zasłynął z tego, że najdłużej w historii posiadał pas WWE Championship - 7 lat 247 dni.
Earl William Hebner (ur. 17 maja 1949 w Richmond) – sędzia wrestlerski znany głównie ze swojego udziału w różnych wątkach fabularnych we wrestlingu, w których pełnił rolę skorumpowanego sędziego. Zasłynął swoim uczestnictwem w spisku, nazywanym w mediach Montreal Screwjob.

Reklama