WRT54G

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Router WRT54G

WRT54Grouter produkowany przez Linksys (od marca 2013 marka stanowi własność firmy Belkin, uprzednio stanowiła własność Cisco - od 2003 roku). Urządzenie posiada wbudowany 4-portowy przełącznik oraz kartę Wi-Fi standardu 802.11g. Router WRT54G jest wstecznie zgodny ze starszym standardem 802.11b. Wprowadzono również unowocześniony model WRT54GS wyposażony m.in. w metodę przesyłu SpeedBooster i większą ilość RAM, jednak nie dorównuje on popularności WRT54G. Na podstawie tego modelu powstał WRTSL54GS rozszerzony o możliwość podłączenia dysku za pomocą wbudowanego portu USB 2.0

Linksys − firma produkująca sprzęt sieciowy (głównie przeznaczony do sieci bezprzewodowych), w tym karty sieciowe, routery, przełączniki i inny sprzęt zgodny z aktualnymi standardami. W 2003 roku Linksys został przejęty przez Cisco Systems, a w marcu 2013 roku przez Belkina.MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages) jest to architektura komputerowa (w szczególności procesor typu RISC) rozwijana przez firmę MIPS Technologies. Istnieje zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej.

Oprogramowanie[ | edytuj kod]

Popularności routera przysporzyło wykorzystanie przez Linksysa kodu źródłowego systemu operacyjnego GNU/Linux do stworzenia oprogramowania wbudowanego. Zgodnie z zasadami licencji GNU GPL wszelkie modyfikacje kodu niezbędne do działania systemu na tym sprzęcie musiały zostać opublikowane. Spowodowało to udostępnienie przez firmę Linksys prawie kompletnego kodu źródłowego, co z kolei umożliwiło powstanie wielu modyfikacji oprogramowania, wzbogacających możliwości oprogramowania urządzenia. Obecnie poza Linksysem oprogramowanie dla routera tworzone jest w ramach kilku projektów, m.in.: DD-WRT, Tomato, HyperWRT, OpenWrt, Gargoyle, czy FreeWRT.

VxWorks to system operacyjny czasu rzeczywistego, (ang.) Real Time Operating System (RTOS), opracowany i sprzedawany przez amerykańską firmę Wind River Systems z siedzibą w Alameda w Kalifornii. System ten dostępny jest dla systemów komputerowych opartych na procesorach MC68000, Intel i960, Intel 80386 o archtekturze MIPS lub SPARC.UPnP (ang. Universal Plug-and-Play) - protokół typu P2P ("połączenie bezpośrednie") dla komputerów osobistych oraz urządzeń inteligentnych i bezprzewodowych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Przekierowanie portów (ang. port forwarding, port redirection) – przekierowanie pakietów z Internetu, przychodzących na określony port serwera, do innego komputera w sieci lokalnej. Przekierowane mogą być protokoły TCP, UDP i inne. W zależności od implementacji i używanego narzędzia, przekierowanie pakietów następuje domyślnie na te same porty, do maszyny wewnątrz sieci lokalnej, bądź są one zmieniane na inne.
Domain Name System (DNS, pol. „system nazw domenowych”) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232
Zapora sieciowa (ang. firewall – ściana przeciwogniowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami.
Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.
System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej.
Tomato – oprogramowanie bazujące na kodzie HyperWRT pracujące pod kontrolą systemu Linux, przeznaczone do routerów firmy Linksys, Buffalo AirStation oraz niektórych modeli firmy Asus, Netgear, Ovislink Airlive oraz D-link. Napisany i rozwijany jest przez Jonathana Zarateę. Większość kodu źródłowego oprogramowania Tomato znajduje się na licencji GNU GPL. Jego interfejs webowy zawiera kilka rodzajów wykresów użycia pasma, zaawansowane funkcje QoS oraz ograniczania dostępu, podnoszenia limitów połączeń dla P2P. Wspiera technologię szybkiego przesyłu danych z prędkością 125Mb/s (nazywaną przez Linksys – SpeedBooster).

Reklama