WIG20

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WIG20indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994, zaś wartością bazową 1000 punktów.

Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.

Jest to indeks typu cenowego (przy jego obliczaniu bierze się jedynie ceny zawartych w nim transakcji). W ramach WIG20 nie może być notowanych więcej niż 5 spółek z jednego sektora; nie są w nim notowane fundusze inwestycyjne.

Historia[ | edytuj kod]

Najniższa wartość WIG20 odnotowana na zamknięciu to 577,90 pkt. (28 marca 1995) a najwyższa – 3917,87 pkt. (29 października 2007).

Indeks cenowy – jest to indeks giełdowy liczony na podstawie wartości spółek danego portfela. Przy obliczaniu wartości bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, nie uwzględnia się zaś dochodów z akcji (dywidend, praw poboru). Liczba spółek wchodzących w skład indeksu cenowego jest stała, do najbardziej znanych zaliczamy: WIG30, MIDWIG, TECHWIG, mWIG40, sWIG80 oraz NIF.Bank Handlowy w Warszawie S.A. (BHW) – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, działający aktualnie pod marką Citi Handlowy (poprzednio: Citibank Handlowy). Jest 10. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 18. pod względem liczby placówek

23 września 2013 do indeksu dodano 10 nowych spółek tworząc WIG30 publikowany obok WIG20.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Orbis Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo, jednostka dominująca grupy kapitałowej "Orbis". Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza świat.
Eurocash Cash&Carry – sieć dyskontowych hurtowni (tzw. cash and carry) dla przedsiębiorców, część grupy Eurocash, w której skład wchodzą Eurocash Cash&Carry, KDWT Impuls, sieć sklepów ABC oraz sieć handlowa Delikatesy Centrum. Eurocash jest największą samoobsługową siecią hurtowni w Polsce.
Exchange-traded fund (ETF) – jest to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie.
Kernel Holding SA – (GPW: KER) – ukraińska spółka holdingowa prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie prowadząca działalność w sektorze spożywczym. Ukraińskie przedsiębiorstwo branży spożywczej z siedzibą w Luksemburgu.
Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.
Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.
Grupa Kęty Spółka Akcyjna – spółka zajmująca się przetwórstwem aluminium, wytwarza stopy odlewnicze, folię i opakowania aluminiowe.

Reklama