WIEM (encyklopedia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielka Interaktywna Encyklopedia Multimedialna, WIEMencyklopedia internetowa, stworzona na podstawie Popularnej Encyklopedii Powszechnej i Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej wydawnictwa Fogra, udostępniana od 2000 roku przez portal internetowy Onet.pl. Edycja 9 z 2006 r. zawiera ponad 125 tys. haseł.

Encyklopedia (łac. encyclopaedia z stgr. ἐνκύκλιos, enkýklios – "tworzący krąg" + stgr. παιδεία, paideía – "wykształcenie") – kompendium ludzkiej wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Pierwsze wydanie zostało opublikowane w połowie lat 90. Drugie wydanie z 1998 r. zawierało około 66 tys. haseł, ponad 3 tys. zdjęć, około 600 ilustracji, ponad 40 min filmów, ponad 3 h dźwięku, ponad 120 tabel i ponad 200 map. Encyklopedia początkowo była dostępna bezpłatnie, stan ten utrzymał się do wydania z 2001 r. W połowie 2003 r. Onet.pl zapowiedział, że darmowe wydanie encyklopedii nie będzie już poszerzane ani uaktualniane, w zamian dostępna będzie nowa wersja encyklopedii, za dostęp do której trzeba będzie płacić. Do końca roku starsza wersja była nadal dostępna za darmo. Od 2 marca 2006 WIEM jest dostępna ponownie bez ograniczeń.

Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.

Od 25 listopada 2008 dostępna jest WIEM, przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Jest ona częścią serwisu Onet Lajt.

Od lat 2000. nie jest często aktualizowana. Od lat 10. XXI wieku jest częścią serwisu zapytaj.onet.pl.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ponad milion haseł w polskiej Wikipedii, Fundacja PAP, 26 września 2013 [dostęp 2021-09-19].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Dawna strona główna encyklopedii w ramach Portalu Wiedzy
  • Obecna strona główna encyklopedii w ramach zapytaj.onet.pl
  • Reklama