WDNCh (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WDNCh (ВДНХ - czyta się We De En Cha) – stacja moskiewskiego metra (kod 090) linii Kałużsko-Ryskiej zlokalizowana w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w sąsiedztwie Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego, do którego dawnej skrótowej nazwy nawiązuje nazwa stacji. W pobliżu znajduje się stacja "Wystawocznyj centr" (Вы́ставочный центр) kolei jednoszynowej. Wyjścia prowadzą na ulice Prospekt Mira, Kosmonawtow i Ostankinskij Projezd.

Kolumna – pionowa podpora architektoniczna o kolistym przekroju trzonu. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowo-dźwigowych pełniących funkcje konstrukcyjne, budowany od czasów starożytnych.Żyrandol (z fr. girandole) - zazwyczaj elektryczne urządzenie oświetleniowe lub świecznik montowany do sufitu pomieszczenia. Występuje zarówno w mieszkaniach, jak i w wielkogabarytowych salach, holach i widowniach. Zawiera od jednego do bardzo wielu punktów świetlnych. W pomieszczeniach bardzo wielkich może mieć skomplikowaną konstrukcję i składać się z wielkiej ilości elementów ozdobnych, często szklanych lub kryształowych.

Nazwa[ | edytuj kod]

Podczas otwarcia stacji nadano nazwę WSChW od Wszechzwiązkowej Wystawy Rolniczej (Всесоюзная сельскохозяйственная выставка – ВСХВ). W 1959 roku rada ministrów ZSRR postanowiła o zmianie nazwy wystawy na Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR (Выставка достижений народного хозяйства – ВДНХ) i taką też nazwę nadano stacji 12 grudnia tego roku. 23 czerwca 1992 dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej zmieniono nazwę wystawy na Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (Всероссийский выставочный центр – ВВЦ), stacja zachowała jednak swoją nazwę, która straciła tym samym formalnie obiekt swego odniesienia. W praktyce jednak Centrum Wystawowe nazywane jest ciągle przez większość mieszkańców Moskwy starą, identyczną z nazwą stacji metra, nazwą tzn. WDNCh. W 1991 roku pojawił się pomysł zmiany nazwy na Wystawowa (Выставочная), a w 1992 na Rostokino (Ростокино) od rejonu, gdzie stacja jest położona, ale oba pomysły zarzucono. W 2008 roku pojawiła się plotka na serwisach internetowych o zmianie nazwy na Kosmiczeskja (Космическая), która nie została potwierdzona.

Dmitrij Głuchowski (Dmitry Glukhovsky), Дмитрий Алексеевич Глуховский (ur. 12 czerwca 1979) – rosyjski korespondent wojenny, dziennikarz, radiowiec, prezenter telewizyjny oraz pisarz.Moskiewska kolej jednoszynowa (ros.: Московская монорельсовая транспортная система (ММТС)) - to system kolei jednoszynowej w stolicy Rosji o długość - 4,7 km, w Północno-wschodnim okręgu administracyjnym. Na trasie znajduje się stacja przesiadkowa do stacji metra Timirjazewskaja, a w pobliżu stacji Wystawocznyj centr znajduje się stacja WDNCh. Nie jest jednak możliwe kontynowanie podróży na tym samym bilecie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Linia Zamoskworieckaja (ros. Замоскворецкая линия) – linia metra moskiewskiego otwarta 11 września 1938 roku. Jest to jedna z najstarszych linii metra, otwarta podczas drugiego etapu budowy. Jej długość wynosi 39,8 km, liczy 21 stacji, a przejazd zajmuje około 52 minuty. Biegnie z południowego wschodu na północny zachód miasta. Na mapie oznaczana numerem 2 i ciemnozielonym kolorem.
Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.
Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (ros. Всероссийский выставочный центр – ВВЦ) – kompleks wystawowy w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w pobliżu stacji metra WDNCh linii Kałużsko-Ryskiej. Powierzchnia ogólna wystawy wynosi 237,5 ha, a łączna powierzchnia pawilonów 134.000 m².
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Północno-wschodni okręg administracyjny Moskwy (ros. Северо-Восточный административный округ Москвы) — jeden z dwunastu dystryktów administracyjnych Moskwy, położony w północno-wschodniej części miasta, od zachodu graniczy z Północnym okręgiem administracyjnym, a od południa z Centralnym okręgiem administracyjnym. Liczba mieszkańców według spisu powszechnego z 2010 roku wynosiła około 1,366,303 mieszkańców. Północny okręg administracyjny Moskwy liczy 101,8 km² powierzchni i dzieli się na 17 rejonów:
Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
Stacja metra – wyznaczony obszar na linii komunikacji podziemnej na którym zatrzymują się pociągi. Wejścia na stacje zazwyczaj oznaczone są literą M. Stacje metra najczęściej budowane są na obszarach wysoko zurbanizowanych, ma to na celu przyciągniecie jak największej liczby pasażerów. Przystanki położone pod ziemią muszą być wyposażone w niezbędny system wentylacyjny oraz posiadać dodatkowe wyjścia ewakuacyjne. Wiele stacji metra pełni rolę schronów przeciwlotniczych w czasie wojny.

Reklama