W.G. Grace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

William Gilbert "WG" Grace (ur. 18 lipca 1848, zm. 23 października 1915 w Mettingham) - angielski krykiecista.

Mettingham – wieś w Anglii, w hrabstwie Suffolk, w dystrykcie Waveney. Leży 48 km na północny wschód od miasta Ipswich i 151 km na północny wschód od Londynu.Reprezentacja Australii w krykiecie, obok reprezentacji Anglii, najstarsza drużyna narodowa w krykiecie (pierwszy międzynarodowy test rozegrano między Australią a Anglią w 1877, wygrała go Australia różnicą 45 runów). Statystycznie reprezentacja Australii jest najlepszą drużyną świata. W kategorii meczów testowych Australia wygrała 320 z 687 rozegranych przez nią testów (stan na kwiecień 2007) i od 2001, kiedy International Cricket Council zaczął prowadzić oficjalne rankingi reprezentacji krajów, nieprzerwanie znajduje się na pierwszym miejscu tego rankingu. Australia zajmuje także pierwsze miejsce w kategorii meczów międzynarodowych, choć w 2007, tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata, na krótko spadła na drugie miejsce. Australia to jedyny kraj, który do tej pory trzykrotnie wygrał mistrzostwa świata.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przyczynił się do popularyzacji krykieta oraz rozwoju większości współcześnie używanych technik odbijania.

We wszystkich publikacjach jest opisywany jedynie inicjałami "WG", ale zyskał w życiu wiele innych pseudonimów: rodzina nazywała go "Gilly", pod koniec kariery nazywano go też The doctor (ang. Doktor) i The Old Man (Staruszek), a także The Great Cricketer (Wielki krykiecista). Znany historyk krykieta Peter Wynne-Thomas w książce The Hamlyn A - Z of Cricket Records napisał o nim, iż "nawet teraz, 67 lat po śmierci, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym sportowcem w Anglii i z pewnością przewyższa wszystkich sobie współczesnych w krykiecie, a co więcej, w każdym innym sporcie. Niewątpliwie jest największym z krykiecistów."

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.

Podczas trwającej 44 lata kariery jego średnia odbicia na poziomie pierwszoklasowym wynosiła 39.45, ale uległa znacznemu obniżeniu w ostatnich latach gry Grace'a, gdy miał już ponad pięćdziesiąt lat. U szczytu kariery w latach 70. XIX wieku jego średnia utrzymywała się na poziomie pomiędzy 60 a 70, a były to czasy, w których kiepsko utrzymane pitche sprawiały, iż wyniki były niższe niż we współczesnym krykiecie. Na szczeblu pierwszoklasowym uzyskał 2809 wicketów przy doskonałej średniej rzutu 18.14. Zagrał też w dziewięciu meczach testowych przeciwko Australii, ale był już wówczas za stary, by zaprezentować szczytowe możliwości.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Był z zawodu lekarzem i przez całą karierę grał jako nominalny amator.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pitch (ang. "murawa") to centralna część boiska krykietowego o wymiarach 22 jardy na 10 stóp. Na każdym jego końcu wbite są w ziemię wickety ("bramki").
Warto wiedzieć że... beta

Mecze testowe (ang. Test cricket) to najdłuższa forma meczów krykietowych, powszechnie uważana za najtrudniejszy międzynarodowy sprawdzian umiejętności krykiecistów. Pomimo rosnącej popularności meczów jednodniowych to właśnie "testy" są wciąż najwyżej cenioną formułą rozgrywek w tej dyscyplinie. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie z określenia, iż mecze te są „próbą sił” (ang. test of strength) rywalizujących drużyn. Wiele wskazuje na to, że po raz pierwszy termin ten został użyty w odniesieniu do reprezentacji Anglii i jej tournée do Australii w latach 1861-62, choć obecnie meczom wówczas rozegranym odmawia się prawa do nazwy "mecze testowe". Formalnie mecze testowe zapoczątkowano w roku 1877, również podczas australijskiego tournée Anglików i zakończył się zwycięstwem gospodarzy.
National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama