W.A.S.P.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W.A.S.P.grupa muzyczna, która zapoczątkowała swoją działalność w późnych latach 70. Nosiła wtedy nazwę „Sister”.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1981 roku, trzech z czterech członków grupy Sister założyło grupę, którą nazwali W.A.S.P. (Tony Richards, Blackie Lawless, oraz Randy Piper). Nazwę grupy wymyślił pierwszy basista Rik Fox (Ryszard Suligowski) pochodzenia polskiego. Skrót W.A.S.P. w mowie potocznej najczęściej jest rozumiany jako: White Anglo-Saxon Protestants (Biali Anglo-Sascy Protestanci) i oznacza jakoby etniczną i ekonomiczną „arystokrację” w Stanach Zjednoczonych od czasów założenia Brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej. Istnieją także dwa nieoficjalne domysły: We Are Satan's People (czyli Jesteśmy ludźmi szatana) oraz We Are Sexual Perverts (czyli Jesteśmy seksualnymi zboczeńcami). Zespół zasłynął kontrowersyjnymi występami przed publicznością. Skład grupy wielokrotnie się zmieniał, a do dziś z pierwotnego składu pozostał tylko Blackie Lawless.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Pierwszą płytę nagrali w roku 1984, nazwali ją po prostu W.A.S.P.

Zespół zrezygnował ze swoich zachowań na scenie, ale w roku 1997, podczas trasy koncertowej promującej płytę Kill Fuck Die, Blackie ćwiartował toporem martwą świnię.

Muzycy[ | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[ | edytuj kod]

 • Blackie Lawless - gitara, wokal (od 1982)
 • Doug Blair - gitara (1992-1993, 2001, od 2006)
 • Mike Duda - gitara basowa, wokal (od 1996)
 • Mike Dupke - perkusja (od 2006)
 • Byli członkowie zespołu[ | edytuj kod]

 • Rik Fox - gitara basowa (1982)
 • Don Costa - gitara basowa (1982)
 • Tony Richards - perkusja (1982-1984)
 • Randy Piper - gitara (1982-1986)
 • Chris Holmes - gitara (1982-1989, 1995–2001)
 • Steve Riley - perkusja (1984-1987)
 • Johnny Rod - gitara basowa (1986-1989, 1992-1993)
 • Glenn Holland - perkusja (1987)
 • Frankie Banali - perkusja (1989-1995, 2001-2004)
 • Stet Howland - perkusja (1991-2001, 2004-2006)
 • Patrick Johannson - perkusja (2006)
 • David Chirico - gitara (1993)
 • Darrell Roberts - gitara (2001-2006)
 • Mark Zavon - gitara (2006)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WASP (z ang. White Anglo-Saxon Protestant) – biali Anglosasi wyznania protestanckiego, osiedlali się od XVII wieku na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, tworząc brytyjskie kolonie. Stanowią oni pierwotny trzon narodu amerykańskiego. WASP do dziś stanowi najliczniejszą grupę zamieszkującą Nową Anglię.
  Rik Fox, właśc. Ryszard Suligowski (ur. w grudniu 1955 Amityville w stanie Nowy Jork) - amerykański gitarzysta heavymetalowy grający na gitarze basowej w zespołach W.A.S.P., Steeler i innych.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Blackie Lawless właściwie Steven Duren, (ur. 4 września 1956) – amerykański wokalista i gitarzysta (również basowy), założyciel heavymetalowej grupy W.A.S.P..
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama