Vue Movie Distribution

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vue Movie Distribution, dawniej ITI Cinema – dystrybutor filmów w kinach, producent i koproducent polskich filmów fabularnych.

Szukając sprawiedliwości (ang. Out for Justice) – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Johna Flynna. Wyprodukowany przez Warner Bros.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

Firma ITI Cinema została założona w roku 1985 i była pierwszym dystrybutorem filmów do użytku domowego w Polsce. W 1990 działalność firmy została rozszerzona o dystrybucję kinową. Pod marką ITI Home Video - odpowiadała za dystrybucję takich filmów jak: Cobra, Pociąg z forsą, Utajona Furia, Jumanji, Matczyna sprawiedliwość, Szukając sprawiedliwości, Zniszczenie mózgu. Wśród dystrybuowanych tytułów pojawiały się zarówno blockbustery, jak i niskobudżetowe produkcje. Korzystała z usług wielu lektorów, czytali m.in. Tomasz Knapik, Lucjan Szołajski, Janusz Kozioł, Władysław Frączak czy Andrzej Matul.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Andrzej Matul (ur. 29 listopada 1947) - polski lektor i dziennikarz radiowy, pracujący w Programie I Polskiego Radia. Absolwent XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Henryka Jankowskiego "Kuby" w Warszawie.

Obecnie spółka zajmuje się tylko dystrybucją kinową. Na celu ma promowanie polskiej kinematografii stąd jej oferta obejmuje głównie polskie produkcje. ITI Cinema zajmuje się również produkcją i koprodukcją polskich filmów fabularnych. Uczestniczyła w produkcjach polskich filmów między innymi w takich jak Kiler, Kiler-ów 2-óch, Dług, Egzekutor.

Kiler-ów 2-óch – polski fabularny film komediowo-sensacyjny w reżyserii Juliusza Machulskiego; wyprodukowany w 1999 roku, jako sequel filmu Kiler (1997). Zdjęcia trwały od 23 czerwca do 4 sierpnia 1998 roku. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (wg KRRiT).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

ITI Cinema w 2013 zmieniła nazwę spółki na Vue Movie Distribution, po sprzedaży go Vue Entertainment Group wraz z siecią kin Multikino przez Grupę ITI.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ITI Home Video/Cinema, forum.retro.net.pl [dostęp 2019-07-23].
  2. ITI Cinema zmienia nazwę na Vue Movie Distribution (pol.). filmweb.pl, 2013-11-15. [dostęp 2016-01-24].
  3. tw: ITI Cinema zmienia nazwę (pol.). wirtualnemedia.pl, 2013-11-18. [dostęp 2016-01-24].
Jumanji – amerykański film z 1995 w reżyserii Joe Johnstona. W głównych rolach występują Robin Williams, Kirsten Dunst i Bonnie Hunt.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Warto wiedzieć że... beta

Pociąg z forsą, amerykański film sensacyjny z 1995 r. Film zawiera także elementy komedii i filmu akcji. Reżyserem był Joseph Ruben, a scenariusz napisał Doug Richardson. Film trwa około 110 minut. Premiera na świecie miała miejsce 22 listopada 1995, a w Polsce 19 kwietnia 1996.
Utajona furia (ang. Silent Rage) – amerykański horror z gatunku science fiction z 1982 roku w reżyserii Michaela Millera. Wyprodukowana przez Columbia Pictures.

Reklama