Volkswagen Touareg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Volkswagen Touareg − samochód osobowy typu SUV klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Volkswagen od 2002 roku. Od 2018 roku produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.Brake Assist System w skrócie BAS (zwane także Brake Assist, BA lub AFU we Francji), jest to system wspomagania nagłego hamowania w sytuacjach awaryjnych. System ten działa we współpracy z ABSem. System wykrywa sytuacje gdy kierowca chce szybko zahamować. Wtedy system BAS zwiększa maksymalnie ciśnienie w układzie hamulcowym, aby uzyskać jak największą siłę hamowania. W niektórych pojazdach, w czasie działania systemu BAS włączają się również światła awaryjne ostrzegające o nagłym hamowaniu.

Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

Volkswagen Touareg I - tył
Volkswagen Touareg I po liftingu

Volkswagen Touareg I został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2002 roku.

Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.Sahara – strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi (ma 9 064 300 km²), rozciągająca się na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu.

Nazwa Touareg wywodzi się od nazwy ludu berberyjskiego - Tuaregowie, który zamieszkuje obszary Sahary.

Samochód zbudowany został we współpracy z należącą do Volkswagen AG marką Porsche, która produkuje bliźniaczy model Cayenne na wspólnej płycie podłogowej PL71. Pojazd zbudowano na samonośnym nadwoziu wyposażonym w niezależne zawieszenie wielowahaczowe, oparte na solidnych ramach pomocniczych. Standardowo pojazd wyposażony został w napęd na cztery koła (4Motion) realizowany przez skrzynię rozdzielczo-redukcyjną z mechanizmem różnicowym sterowanym płytkową blokadą, która dawała możliwość zablokowania go na stałe.

Fuel Stratified Injection (FSI) – technika zasilania benzyną wykorzystywana w silnikach benzynowych. Pozwala zwiększyć moc silnika bez przyrostu jednostkowego zużycia paliwa. Opracowana została przez Volkswagena.Hill Assist Control - w samochodach system wspomagający pokonywanie podjazdów. Utrzymuje ciśnienie w układzie hamulcowym przez chwilę po puszczeniu pedału hamulca, co pozwala na pewne ruszenie pod górę na wzniesieniach (auto nie zsuwa się).

W 2006 roku auto przeszło face lifting. Zmieniony został m.in. pas przedni pojazdu w którym zastosowane zostały m.in. nowe reflektory z charakterystyczną łezką, zderzaki oraz tylne lampy. Przy okazji liftingu, do gamy jednostek napędowych pojazdu wprowadzono benzynowy silnik V8 o pojemności 4.2 l i mocy 350 KM.

W tym samym roku 40 mil od Londynu odbyła się akcja nazwana Touareg holuje Boeinga 747. Auto wyposażone w silnik V10 TDI przez 150 m holowało 155-tonowy samolot odrzutowy. W samochodzie zwiększono masę auta do 7030 kg.

DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Samochodowa lampa ksenonowa, ksenon, biksenon - potoczna nazwa systemu oświetlenia stosowanego w samochodach, spełniającego rolę świateł mijania lub świateł drogowych i mijania równolegle.

11 października 2007 roku podczas targów motoryzacyjnych w Sydney zaprezentowana została sportowa wersja pojazdu - R50, wyposażona w 5 l silnik wysokoprężny TDI w układzie V10 o mocy 350 KM. Auto wyróżnia się specjalnym pakietem stylistycznym oraz 21-calowymi alufelgami.

Wyposażenie[ | edytuj kod]

 • Exclusive
 • Individual - edycja limitowana produkowana na specjalne zamówienie. Auto wyróżnia się dwukolorową skórzaną tapicerką ze specjalnymi szwami, a także licznymi dodatkami wybieranymi na specjalnie zamówienie. Charakteryzuje się napisem umieszczonym na listwach progowych, na których umieścić można własny napis.
 • King Kong Edition - edycja limitowana wyprodukowana z okazji premiery filmu King Kong. Wyróżnia się czarnym lakierem ze srebrnymi nakładkami na zderzakach oraz obwódką atrapy chłodnicy, chromowanymi listwami i lusterkami zewnętrznymi, 19-calowymi alufelgami oraz systemem DVD z 7-calowym ekranem oraz czujnikami parkowania.
 • North Sails - edycja limitowana wyposażona w m.in. liczne chromowane dodatki (m.in. alufelgi, końcówki układu wydechowego) oraz specjalnie przygotowany biały lakier.
 • R50 - edycja limitowana występująca z silnikiem V10 TDI o mocy 350 KM.
 • R-Line - edycja limitowana, która występowała wyłącznie z silnikiem V6 TDI (nigdy z 2.5 TDI) wzbogacona o sportowy pakiet stylistyczny, kubełkowe fotele pokryte skórą Nappa oraz 20-calowe alufelgi.
 • W12 - edycja limitowana wyposażona w silnik W12 pochodzący z modelu Phaeton. Auto występowało w dwóch wariantach: Sport oraz Executive. Wyprodukowano około 500 egzemplarzy pojazdu.
 • Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje m.in. system ABS i ESP, BAS, EDS, ASR i MSR, HAC oraz HDC, 6 poduszek powietrznych, elektryczne sterowanie szyb, elektryczne sterowanie lusterek, wielofunkcyjną, podgrzewaną i skórzaną kierownicę, elektrycznie sterowane fotele, komputer pokładowy, tempomat, czujniki deszczu, podgrzewane dysze spryskiwaczy, system audio Delta z 9-głośnikami oraz dwustrefową klimatyzację automatyczną.

  Mila – dawna jednostka długości o różnej wartości, zależnej od rejonu i okresu. Nazwa pochodzi z łac. mille – tysiąc. Początkowo mila oznaczała 1000 kroków podwójnych.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  Opcjonalnie pojazd wyposażyć można było m.in. w zawieszenie pneumatyczne, system nawigacji satelitarnej oraz drewniane wstawki deski rozdzielczej, a także chromowane dodatki, 19 lub 20-calowe alufelgi, skórzaną tapicerkę, aktywny tempomat, system monitorowania martwego pola oraz czterostrefową klimatyzację automatyczną, system monitorowania ciśnienia w oponach, reflektory biksenonowe, elektrycznie sterowane fotele z funkcją pamięci i czujniki zmierzchu oraz 11-głośnikowy system audio Sound.

  V10 – oznaczenie silnika widlastego (układ V) składającego się z dziesięciu cylindrów. Silniki takie (zależnie od konstrukcji) osiągają moc rzędu 500 KM. W różnych konstrukcjach można spotkać różny rozstaw układu V, począwszy od 90 stopni (BMW M5, Audi RS6, Dodge Viper) do 72 stopni (Lamborghini Gallardo, Ford 6.8 V10).Tuaregowie – lud berberyjski zamieszkujący obszary Sahary, głównie w Algierii, Libii, Mali, Nigrze i Burkina Faso. Sami mówią o sobie kel tamasheq. Tradycyjnie są nomadami, podróżują po pustyni i jej obrzeżach, zajmują się hodowlą bydła i kóz, wytwarzaniem biżuterii i turystyką. W 2012 r. podjęli próbę utworzenia suwerennego państwa Azawad na terenie północnego Mali.

  Silniki[ | edytuj kod]
  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Blind Spot Information System w skrócie BLIS jest to system informacji "martwego pola" w pojeździe. System ten - dzięki lampkom umieszczonym obok lusterek - ostrzega kierowcę o innym pojeździe, który znajduje się w tzw. "martwym polu". Działa dzięki kamerom umieszczonym w bocznych lusterkach. System aktywuje się po przekroczeniu przez kierowcę prędkości 10 km/h.
  Samolot odrzutowy, odrzutowiec – samolot, którego napęd stanowi jeden lub więcej silników odrzutowych lub silnik rakietowy. Ściślej rzecz biorąc silniki są najczęściej turboodrzutowymi albo turbowentylatorowymi. Samoloty te rozwijają znaczne prędkości, często poddźwiękowe, a nawet naddźwiękowe.
  Elektryczne sterowanie szyb lub elektryczna regulacja szyb (z ang. power windows lub electric windows) - rozwiązanie techniczne stosowane w pojazdach mechanicznych/samochodach głównie osobowych, ciężarowych, terenowych itp. umożliwiające zamykanie i otwieranie szyb w drzwiach bocznych bez konieczności użycia siły ludzkich rąk (tzn. ręczna regulacja wymagająca kręcenia korby przymocowanej do obicia drzwi). Zamykanie/otwieranie szyb odbywa się na pomocą przycisków sterowania (góra/dół).
  EDS (niem. Elektronische Differentialsperre) lub EDL (ang. Electronic Differential Lock) elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Jeden z typów układów kontroli trakcji pełniący funkcje podobne do mechanizmu blokady układu różnicowego, czyli umożliwienie przeniesienie napędu na koło o dobrej przyczepności gdy drugie koło utraciło przyczepność, ale bez blokowania mechanizmu różnicowego. Poprawia bezpieczeństwo i pewność prowadzenia auta.
  Nawigacja satelitarna – rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi.
  Volkswagen Aktiengesellschaft (w skrócie VW AG) – niemiecki koncern samochodowy z siedzibą w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii, zatrudniający około 336 tys. pracowników (czerwiec 2008). Łączna produkcja samochodów koncernu w 2007 roku wyniosła 6 213 000 sztuk (bez firm MAN i Scania). Posiada on 48 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Działa w 154 krajach za pośrednictwem 175 spółek.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama