• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Volkswagen Golf  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Volkswagen ID.3 - elektryczny samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen AG od 2019 roku. Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.

  Volkswagen Golfsamochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką Volkswagen od 1974 roku. Od 2019 roku produkowana jest ósma generacja modelu.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  Volkswagen Golf I - tył
  Volkswagen Golf I po liftingu
  Volkswagen Golf I - tył po liftingu
  Volkswagen Golf I — tył wersji pięciodrzwiowej
  Volkswagen Golf I GTI

  Volkswagen Golf I został zaprezentowany po raz pierwszy w 1974 roku.

  Zawieszenie pojazdu – zespół elementów łączących koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jezdnią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, a w jego skład wchodzą:Fuel Stratified Injection (FSI) – technika zasilania benzyną wykorzystywana w silnikach benzynowych. Pozwala zwiększyć moc silnika bez przyrostu jednostkowego zużycia paliwa. Opracowana została przez Volkswagena.

  Geneza powstania modelu Golf sięga końca lat 60., kiedy to zarząd Volkswagen AG podjął decyzję o budowie małego samochodu kompaktowego posiadającego przedni napęd oraz silnik umieszczony z przodu. Prace zaprojektowania pojazdu powierzono w 1967 roku studiu Ital Design pod przewodnictwem Giorgetto Giugiaro. Produkcję pojazdu rozpoczęto w marcu 1974 roku w fabryce w Wolfsburgu. Początkowo oferowany był jako 3 i 5-drzwiowy hatchback.

  Wahacz – sztywny człon mechanizmu wykonujący cykliczny ruch obrotowy wokół stałej osi obrotu o ograniczonym kącie obrotu. Po wykonaniu ruchu wahacz wraca do położenia wyjściowego kończąc cykl pracy. Bieg powrotny może być ruchem czynnym lub jałowym.Direct Shift Gearbox (niem. Direkt-Schalt Getriebe), w skrócie DSG - dwusprzęgłowa skrzynia biegów, która została opracowana przez Volkswagena i zastosowana po raz pierwszy w Golfie R32 jesienią 2003 roku.

  W 1975 roku zaprezentowana została wersja przeznaczona na rynek amerykański oferowana jako Volkswagen Rabbit. W stosunku do europejskiej wersji pojazdu, auto wyróżniało się prostokątnymi reflektorami przednim oraz stylizacją nadwozia. W 1976 roku zaprezentowana została usportowiona wersja GTI, a także wprowadzono do gamy jednostek napędowych silnik wysokoprężny o pojemności 1.5 l. W październiku tego samego roku wyprodukowano milionowy egzemplarz pojazdu, a trzy lata później produkcja osiągnęła liczbę trzech milionów egzemplarzy.

  Walter de Silva (ur. 27 lutego 1951 w Lecco) – projektant samochodowy z Włoch, obecnie projektuje samochody dla wszystkich marek z Volkswagena. Jego kariera rozpoczeła się w 1972, gdzie pracował dla Fiata. Zaprojektował tam m.in. deskę rozdzielczą dla Polskiego Fiata 125p MR75. Następnie przez dziewięć lat pracował dla I.DE.A Institute aż został zatrudniony przez Alfa Romeo. W 1998 roku podjął się pracy dla Volkswagena.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1975 samochód zajął 2. pozycję (za Citroënem CX).

  W 1979 roku do produkcji wprowadzono opracowaną we współpracy z Karmannem wersję kabriolet, której produkcję kontynuowano do września 1993 roku. W 1982 roku do gamy jednostek napędowych wprowadzono wersję GTD, czyli turbodoładowany silnik wysokoprężny o mocy 70 KM.

  W 1980 roku auto przeszło modernizację, w ramach której zmodyfikowano wygląd przedniej, jak i tylnej części nadwozia.

  Haldex – rodzaj samoblokującego się sprzęgła opatentowanego i produkowanego przez szwedzką firmę o tej samej nazwie. Stosowane jako centralny mechanizm różnicowy dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego pomiędzy przednią i tylną oś napędzaną.Ręczna skrzynia biegów, znana też jako manualna bądź mechaniczna – rodzaj skrzyni biegów stosowanej w pojazdach silnikowych. Wyposażona jest ona w sprzęgło obsługiwane za pomocą pedału (rzadziej dźwigni), co daje kierowcy kontrolę nad przenoszonym na napędzaną oś momentem obrotowym, oraz w dźwignię zmiany biegów, może być ona obsługiwana ręcznie (głownie w samochodach), bądź przy użyciu stóp (głównie jednoślady).

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • C
 • CL
 • GL
 • GLS
 • GLD
 • L
 • LS
 • GLI
 • LX
 • GTD
 • GTI
 • GTI Pirelli
 • GX
 • S
 • SC
 • Silniki[ | edytuj kod]


  Volkswagen Citi Golf[ | edytuj kod]

  Volkswagen Citi Golf 1992 - tył
  Volkswagen Citi Golf 2004
  Volkswagen Citi Golf 2004 - tył

  Volkswagen Citi Golf trafił do produkcji w Afryce Południowej w 1984 roku.

  Republika Południowej Afryki to państwo, w którym dzieje pierwszej generacji Golfa trwały najdłużej i były najbardziej urozmaicone. Produkcja w zakładach Volkswagena w Uitenhage na południowym wschodzie kraju ruszyła chwilę w 1984 roku i trwała aż przez kolejne 6 generacji do 2009 roku. Z racji prezentacji drugiego wcielenia Golfa rok wcześniej, którego oferowano równolegle w RPA, samochód zyskał nazwę Volkswagen Citi Golf, a w kolejnych latach samochód przechodził kolejne modernizacje. Największą i ostatnią był lifting z 2004 roku, kiedy to samochód zyskał bogatsze wyposażenie, inne wypełnienie tylnych lamp i zupełnie nową deskę rozdzielczą pochodzącą z pierwszej generacji Škody Fabii.

  Fiat Uno – model Fiata z lat 80. i początku lat 90., wybrany samochodem roku 1984. Produkowany we Włoszech od 1983 do 1995 roku. Jego produkcja w innych krajach trwa nadal. W ciągu 10 lat produkcji we Włoszech wyprodukowano 6 milionów egzemplarzy. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1984 model zajął 1. pozycję.Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną Mittellandkanal - Kanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego - zakłady Volkswagena.
  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Face lifting (z ang.: „podniesienie, podciągnięcie skóry twarzy”) – modernizacja modelu samochodu polegająca zazwyczaj jedynie na kosmetycznych zmianach w jego wyglądzie.
  Volkswagen Eos - coupé-cabrio marki Volkswagen produkowany od 2005 roku na bazie płyty podłogowej Golfa. Obecnie produkowana jest druga generacja modelu.
  Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, większy jest też stopień sprężania dzięki czemu rośnie sprawność.
  Citroën CX – samochód osobowy klasy wyższej-średniej produkowany przez firmę Citroën w latach 1974 – 1991. Wersje nadwoziowe obejmowały czterodrzwiowy fastback pięciodrzwiowe kombi (Break) produkowane także w siedmioosobowej wersji Familiale, oraz produkowaną na płycie podłogowej kombi, (wydłużoną o 28 cm. od podstawowej), wersję "dyplomatyczną" pod nazwą; "limousine" (z silnikiem diesla) i "Prestige" (z silnikiem benzynowym). Zdobył tytuł Samochodu Roku 1975. Jako następca modelu Citroën DS/ID odziedziczył po nim hydropneumatyczne zawieszenie o dużym rozstawie osi, co gwarantowało znakomity komfort podróżowania.
  Giorgetto Giugiaro (ur. 7 sierpnia 1938 w Garessio) – włoski projektant, głównie samochodów. W roku 1999 Giorgetto Giugiaro zdobył główną nagrodę w plebiscycie na najlepszego projektanta samochodów XX wieku.
  Citroën ZX – kompaktowy samochód osobowy marki Citroën produkowany od marca 1991 roku. Stanowi model klasy pośredniej między Citroën AX a modelem Citroën BX. Produkcję rozpoczęto 16 marca 1991 roku. W 1992 roku Citroën ZX zajął 3. miejsce w europejskim konkursie na Samochód Roku. Początkowo przedstawiono wersję rajdową tego modelu (ZX Rallye Raide), która znacznie odbiegała od wersji produkowanej masowo. Zainteresowanie modelem znacznie wzrosło, gdy Citroën ZX miażdżył konkurencję podczas wyścigów w Baja Aragon w 1990, czy w rajdzie Paryż–Dakar. Prace nad samochodem trwały od 1986 roku. Model Citroën ZX był produkowany do 1998 roku, kiedy to zastąpił go model Citroën Xsara, przejmując wiele jego podzespołów. W czasie 7-letniej historii modelu sprzedano 1 709 215 sztuk. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1992 model zajął 3. pozycję (za VW Golfem III i Oplem Astrą F).
  Ford Fiesta – mały samochód osobowy zaprojektowany przez zakłady Forda w Europie, produkowany w Europie, Brazylii, Argentynie, Meksyku, Wenezueli, Chinach, Indiach oraz RPA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.