• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vobro

  Przeczytaj także...
  Bombonierka (fr. bonbon – cukierek) – pudełko na słodycze. Rozpowszechnione w Europie od XVIII wieku. Najczęściej o zaokrąglonym kształcie. Wykonane z porcelany lub fajansu, często bogato zdobione.Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Vobro – jedno z największych przedsiębiorstw sektora przemysłu spożywczego w województwie kujawsko-pomorskim z siedzibą w mieście Brodnica. Producent wyrobów czekoladowych, galaretek oraz ciastek z rodziny „Frutti di Mare” (razem ok. 100 rodzajów wyrobów). Spółdzielnia jest laureatem nagród w takich konkursach jak Agro Export oraz Mister Eksportu.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Przemysł spożywczy w Polsce charakteryzuje duża liczba niewielkich i rozproszonych zakładów. Zakłady przetwórcze nawiązują do bazy surowcowej, jak np. przemysł cukrowniczy i owocowo-warzywny lub wykazują powiązania z bazą surowcową i rynkami zbytu, jak przemysł mięsny, mleczarski.

  Historia Zakłady Produkcji Cukierniczej „Vobro”[ | edytuj kod]

  Firma została założona w 1986 roku przez polskiego cukiernika Wojciecha Wojenkowskiego. Początkowo zatrudniała tylko 8 osób, a w asortymencie posiadała jedynie czekoladowe draże. Na początku lat 90. zaczęto wytwarzać w brodnickiej fabryce kolejną słodkość – pianki w czekoladzie, a w 1992 roku wyprodukowano pierwsze praliny – „Wiśnia w czekoladzie”. Od 1996 roku firma jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2013 roku jej produkty po raz pierwszy znalazły się na wystawie Gulfood w Dubaju, uznawanej za największe na świecie targi związane z handlem żywnością i napojami. Obecnie, rocznie z brodnickiej fabryki trafia na rynek światowy około 10 milionów bombonierek, z czego czwartą część stanowi eksport. Zakład posiada system ISO 22000, a także standard IFS.

  POLAGRA – coroczne targi rolno-spożywcze w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, do roku 2017 odbywające się we wrześniu. Targom spożywczym towarzyszą odbywające się na przemian targi logistyki i opakowań: Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD i Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK. Od początku istnienia intensywnie rozwijane, a od 2018 podzielone na osiem autonomicznych imprez targowych. Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Medal za zajęcie II miejsca w konkursie Najciekawszy Wyrób Spożywczy Roku 1996.
 • Statuetka „Agro Polska” w I edycji ogólnopolskiej, rok 1996.
 • Wyróżnienie za wiśnie w czekoladzie podczas Międzynarodowych Targów „INTER-RES” w 1996 roku.
 • Wyróżnienie Złotą Karetą „Nowości” 1997 za przedsiębiorczość i za najciekawszy Wyrób Spożywczy Roku.
 • Złoty Medal POLAGRA zdobyty podczas Międzynarodowych Targów w Poznaniu w 1998 roku za wiśnie w czekoladzie.
 • Tytuł Hit 2001 za „Słodkie owoce mórz południowych”.
 • Tytuł „Hit publiczności” na targach Polagra Food 2004 za wszystkie wyroby oraz atest „Smak doskonały” za rodzinę produktów „Frutti di Mare”.
 • Wyróżnienie w VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznesu 2013 I edycji ogólnopolskiego Konkursu Światowa Firma 2013.
 • Certyfikat „Zaufana Firma” przyznawany przez konsumentów za nieposzlakowaną opinię i dbałość o zachowanie wysokich standardów obsługi wobec klientów i kontrahentów
 • Eksport[ | edytuj kod]

  Około jednej czwartej produkcji „Vobro” trafia na eksport, głównie do Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Rosji, Izraela, Holandii, a także Włoch, Francji, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, i Wielkiej Brytanii.

  Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli, HACCP (skrótowiec od ang. hazard analysis and critical control points) – postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością produktami spożywczymi; system ten ma również na celu określenie metod eliminacji lub ograniczania zagrożeń oraz ustalenie działań korygujących.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nie będzie zwolnień grupowych w brodnickim Vobro, Onet.pl, 20 kwietnia 2014 [zarchiwizowane z adresu 2014-04-21].
  2. Uczestnicy poprzednich edycji Gulfood – trade.gov.pl.
  3. Historia firmy Vobro.
  4. Zakłady Produkcji Cukierniczej VOBRO oraz Społeczna Akademia Nauk.
  5. Raport Rolny nr 3.pdf.
  6. Światowa Firma z Brodnicy, Nowoczesny Biznes, 14 listopada 2013 [zarchiwizowane z adresu 2016-09-08].
  7. Vobro Zakłady Produkcji Cukierniczej, Opiniafirm.pl [zarchiwizowane z adresu 2016-10-19].
  8. Czekoladki z Brodnicy

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Vobro
 • Napój – płyn przeznaczony do konsumpcji przez człowieka. Napoje oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest zaspokojenie pragnienia oraz dostarczanie pijącemu wartości odżywczych, mogą pełnić między innymi funkcje lecznicze, obyczajowe i obrzędowe (np. podczas zaślubin czy liturgii).Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Eksport (z łac. ex „poza” + portare „nieść”) – wywóz za granicę dóbr, które zostały wytworzone w danym kraju. Dla krajów należących do Unii Europejskiej eksport dotyczy sprzedaży towarów lub usług poza UE. Sprzedaż towarów w obrębie państw należących do Unii Europejskiej to tak zwana sprzedaż wewnątrzwspólnotowa, a nie eksport.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
  International Food Standard (IFS) – międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności opracowany w 2002 roku przez przedstawicieli niemieckiego handlu detalicznego. Jest standardem powszechnie uznawanym w całej Europie Zachodniej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje standard BRC).
  Targi – tradycyjnie rodzaj wystawy, ekspozycji towarów na arenie międzynarodowej lub krajowej, połączonej ze sprzedażą. Obecnie pojmowane jako wydarzenia targowe – narzędzie marketingu bezpośredniego (twarzą w twarz), służące budowaniu relacji z dotychczasowymi i potencjalnymi kontrahentami. Ekspozycja targowa jest tylko jednym z elementów tworzących targi. Inne elementy wydarzenia targowego to m.in. eventy, matchmaking, konferencje i seminaria. Obserwuje się wysoką specjalizację wydarzeń targowych, koncentrację na określonych sektorach rynku. Coraz wyraźniej następuje także podział na targi typu business-to-business oraz business-to-costumer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.732 sek.