Vivian Campbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vivian Patrick Campbell (ur. 25 sierpnia 1962 w Belfaście w Irlandii Północnej) – irlandzki gitarzysta i muzyk, członek hardrockowego zespołu Def Leppard.

Doug Aldrich (ur. 19 lutego 1964 w Raleigh) – amerykański gitarzysta, od 2003 członek Whitesnake. Współzałożyciel zespołu Burning Rain razem z Keithem St.Johnem.Jack Bruce, właśc. John Simon Bruce (ur. 14 maja 1943 w Bishopsbriggs) – brytyjski kompozytor, wokalista i basista zespołu Cream. Uczestniczył także w nagraniach płyt m.in. Johna Mayalla, Lou Reeda, Franka Zappy, Charliego Wattsa z The Rolling Stones i Billa Warda z Black Sabbath.

W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 29. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

Życiorys[ | edytuj kod]

Vivian Patrick Campbell jako 16-latek dołączył do profesjonalnego zespołu Sweet Savage, wraz z którym nagrał swój pierwszy singiel Killing Time, który pod koniec lat 90. został wykorzystany przez Metallikę jako cover. Zespół Sweet Savage był uważany wówczas za przedstawiciela Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu

Lou Gramm (właściwie Louis Grammatico, ur. 2 maja 1950 w Rochester w USA), amerykański muzyk, najbardziej znany jako wokalista hardrockowo-rockandrollowej grupy Foreigner.Dio – amerykańska grupa heavymetalowa, założona i kierowana przez wokalistę Ronniego Jamesa Dio. Zespół powstał w 1982 roku, tuż po odejściu wokalisty z Black Sabbath. W wywiadzie dostępnym na specjalnej reedycji albumu Holy Diver Dio przyznał, że nigdy nie chciał rozpocząć solowej kariery. Jego intencją było założenie zespołu wraz z byłym perkusistą Black Sabbath, Vinnym Appicem. Nazwanie grupy "Dio" było tylko komercyjnym chwytem, gdyż nazwisko Jamesa było już dobrze znane. Słowo "Dio" w języku włoskim i średniowiecznej łacinie oznacza "Bóg".

W 1983 roku Vivian Campbell otrzymał propozycję wstąpienia do grupy Dio od Ronniego Jamesa Dio. Do 1986 roku był gitarzystą i współtwórcą utworów. Jego współpraca z zespołem zaowocowała płytami Holy Diver, The Last in Line i Sacred Heart. Pomimo młodego wieku okrzyknięto go jednym z najszybszych gitarzystów na świecie.

Ronnie James Dio, właśc. Ronald James Padavona (ur. 10 lipca 1942 w Portsmouth, zm. 16 maja 2010 w Houston) – amerykański muzyk, kompozytor i wokalista heavymetalowy.Brian Tichy (ur. 18 sierpnia 1968 w Denville w stanie New Jersey) – amerykański muzyk i wokalista. Absolwent Berklee College of Music w Bostonie w USA. Tichy współpracował z takimi grupami muzycznymi i wykonawcami jak: Billy Idol, Ozzy Osbourne, Derek Sherinian, Seether, Foreigner, Pride & Glory, Glenn Hughes, Sass Jordan, Slash’s Snakepit oraz Lynch Mob. W latach 2010-2013 perkusista w formacji Whitesnake.

W 1986 roku opuścił zespół z powodu różnic muzycznych między nim a Ronnim Dio. Z rokiem 1987 wstąpił do zespołu Trinity, a w 1988 przyjął ofertę Davida Coverdale’a i dołączył do jego zespołu Whitesnake, w którym grał przez kolejne dwa lata. Po opuszczeniu grupy Whitesnake sformował własny zespół Riverdogs, z którym w 1990 roku nagrał płytę Riverdogs.

The Last in Line – drugi studyjny album heavy metalowego zespołu Dio, wydany 2 lipca 1984 roku. 12 września tego samego roku album uzyskał status złotej płyty, nadanej przez RIAA. Ten album jest również pierwszym albumem grupy który uzyskał status platynowej płyty 3 lutego 1987 roku.Adje (Adrian) van den Berg (ur. 31 stycznia 1954 w Hadze) - gitarzysta rockowy, najbardziej znany jako gitarzysta prowadzący w Whitesnake podczas ich sukcesów na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Równocześnie zagrał w solowym zespole wokalisty Foreigner, który nazwano Shadow King. Udzielał się również na płytach Lou Gramma, na składance Guitar's Practising Musicians oraz wokalnie na płycieSteve’a Plunketta. Na początku 1992 roku Vivian Campbell opuścił Riverdogs, gdyż został mianowany następcą Steve’a Clarka w Def Leppard. Pierwszy koncert z tym zespołem zagrał w kwietniu 1992 w klubie w Dublinie przed 600-osobową publicznością. Został oficjalnie przedstawiony jako gitarzysta Def Leppard 20 kwietnia 1992 roku na koncercie ku pamięci Freddiego Mercury. Zadebiutował w Leps przed ponad 70-tysięcznym tłumem. W zespole pełnił rolę gitary towarzyszącej, ale po wydaniu kolejnych płyt stał się jednym z głównych autorów piosenek, bardziej angażując się w pracę grupy. Zmierzył się z legendą nieżyjącego Steve’a Clarka, zastępując go w zespole. Został dobrze przyjęty przez fanów i wniósł na scenę nowy styl, nie naśladując go.

Pete Willis, właśc. Peter Andrew Willis (ur. 16 lutego 1960 w Sheffield) – brytyjski gitarzysta, członek zespołu Def Leppard.Vincent "Vinny" Appice (ur. 13 września 1959 w Nowym Jorku) – amerykański perkusista. Appice znany jest z występów z takimi grupami muzycznymi jak Black Sabbath, Dio czy Heaven and Hell. Jego starszy brat, Carmine Appice, również jest perkusistą.

W 2005 roku Vivian Campbell wydał pierwszą solową płytę Two Sides Of If, na której znalazły się przeróbki ulubionych bluesowych kawałków oraz jeden nowy utwór. Vivian Campbell jest jedynym Irlandczykiem w zespole Def Leppard. Obecnie mieszka ze swoją żoną Julie i córkami Lily Rose i Uną Marigold w Los Angeles.

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Terence Charles "Snowy" White (ur. 3 marca 1948, Barnstaple, Devon) – brytyjski gitarzysta bluesowy, najbardziej znany jako członek Thin Lizzy (od 1980 do 1982 roku) oraz muzyk koncertowy Pink Floyd (na trasach In the Flesh Tour w 1977 roku i The Wall Tour na przełomie 1980 i 1981 roku). Od Lat 90. XX wieku grał w zespole Rogera Watersa. W 1983 roku osiągnął solowy sukces, doprowadzając swój singiel, "Bird of Paradise", do pierwszej dziesiątki notowania UK Singles Chart Top 10.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Def Leppard, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Dio, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Last in Line, w sekcji Dyskografia.
 • Jack Bruce – A Question Of Time (1989, Atlantic Records)
 • Lou Gramm – Long Hard Look (1989, Atlantic Records)
 • Desmond Child – Discipline (1991, Elektra Records)
 • Shadow King – Shadow King (1991, Atlantic Records)
 • Carmine Appice – Carmine Appice's Guitar Zeus 2 - Channel Mind Radio (1997, Polydor Records)
 • Bunny Brunel – Bunny Brunel's L.A. Zoo (1998, Tone Center)
 • Vivian Campbell – Two Sides Of If (2005, Sanctuary Records)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - Vivian Campbell (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2016-03-20].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  3. Jack Bruce – A Question Of Time (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  4. Lou Gramm – Long Hard Look (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  5. Desmond Child – Discipline (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  6. Shadow King – Shadow King (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  7. Carmine Appice – Carmine Appice's Guitar Zeus 2 - Channel Mind Radio (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  8. Bunny Brunel – Bunny Brunel's L.A. Zoo (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  9. Vivian Campbell – Two Sides Of If (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Foreigner – zespół rockowy założony w 1976 roku w Nowym Jorku przez Micka Jonesa i Iana McDonalda. Zadebiutowali w 1977 roku płytą Foreigner, która odniosła spory sukces.
  Warto wiedzieć że... beta

  Steven Siro Vai (ur. 6 czerwca 1960 w Nowym Jorku) - amerykański wirtuoz gitary, kompozytor, a także producent muzyczny. Zdobywca nagrody Grammy (oraz 9 nominacji). Uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Przyznaje się do inspiracji twórczością Jimiego Hendriksa. Uczeń Joe Satrianiego i absolwent Berklee College of Music. Założyciel fundacji Make A Noise, corocznie przydzielającej stypendia dla gitarzystów i innych muzyków szukających finansowego wsparcia. Od połowy lat osiemdziesiątych jest inspiracją dla wielu instrumentalistów na całym świecie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Def Leppard – brytyjski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu, powstały w 1977 roku w Sheffield. Czas największej popularności grupy to lata 80. oraz początek 90., kiedy to wydane zostały takie albumy jak Pyromania (1983) oraz Hysteria (1987), obie certyfikowane jako diamentowe w USA za sprzedaż 10 milionów kopii każda. Def Leppard sprzedali ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Zostali uplasowani na 31. miejscu listy najlepszych artystów hardrockowych przez stację VH1 oraz na 70. miejscu listy najlepszych artystów wszech czasów.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.

  Reklama