Virumaa Wschodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virumaa Wschodnia (est. Ida-Viru maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się w północno-wschodniej części kraju. Stolicą jest Jõhvi, a największym miastem Narwa.

Sillamäe – miasto w północno-wschodniej Estonii w prowincji Ida Viru, niedaleko od granicy z Rosją, położone na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej. Liczy niecałe 17 tys. mieszkańców (2004), z czego ponad 80% to Rosjanie a tylko ok. 4% Estończycy.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

Virumaa Wschodnia jest zamieszkana przez 134 259 osób (2020). W prowincji 70,8% ludności stanowią Rosjanie, tylko 19,9% to Estończycy, 2,7% Ukraińcy, 2,8% Białorusini, 1,4% Finowie, 2,4% należy do innych grup etnicznych.

Powierzchnia prowincji wynosi 2 971,58 km².

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Prowincja Virumaa Wschodnia jest podzielona na 8 gmin:

Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Gmina Alutaguse (Alutaguse vald) – gmina wiejska w Estonii, w prowincji Virumaa Wschodnia.

Gminy miejskie:

 1. Kohtla-Järve
 2. Narwa
 3. Narva-Jõesuu
 4. Sillamäe

Gminy wiejskie:

 1. Alutaguse
 2. Jõhvi
 3. Lüganuse
 4. Toila

Wcześniej, przed reformą administracyjną w 2017 roku, była podzielona na 22 gminy:

 • Miejskie: Kiviõli, Kohtla-Järve, Narva, Narva-Jõesuu, Püssi, Sillamäe
 • Wiejskie: Alajõe, Aseri, Avinurme, Iisaku, Illuka, Jõhvi, Kohtla, Kohtla-Nõmme, Lohusuu, Lüganuse, Maidla, Mäetaguse, Sonda, Toila, Tudulinna, Vaivara
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ida-Viru maakond - Valik andmeid - Piirkondlik portree Eestist, vana.stat.ee [dostęp 2020-09-08].
  2. Ida-Viru maakond - Piirkondlik portree Eestist, vana.stat.ee [dostęp 2020-09-08].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ida-Viru maakond (est.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Jõhvi [czytaj Jychwi] (niem. Jewe) – miasto w północno-wschodniej części Estonii. Stolica prowincji Ida Viru. Miasto położone w 150 km od Tallinna, 50 km od Narwy (Narva) i granicy z Rosją, 120 km od Tartu. Ludność: ok. 13 tys. Miasta partnerskie: Olecko (PL)
  Püssi - miasto (prawa miejskie od 1993) i gmina miejska we wschodniej Estonii, w prowincji Ida Viru, przy drodze łączącej Tallin z Sankt Petersburgiem. Liczy 1,783 mieszkańców (2012).
  Gmina Sonda (est. Sonda vald) – gmina wiejska w Estonii, w prowincji Virumaa Wschodnia. W 2017 roku zamieszkana przez 846 osób.
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Gmina Aseri (est. Aseri vald) - gmina wiejska w Estonii, w północno-zachodniej części prowincji Ida Viru, nad Zatoką Fińską. 30% powierzchni gminy stanowią lasy, 41,5% grunty orne, 11,4% łąki.
  Narwa (est. Narva, niem. Narwa, ros. Нарва) – miasto w północno-wschodniej Estonii, na granicy z Rosją, nad rzeką Narwą, niedaleko ujścia tej rzeki do Zatoki Fińskiej (Morze Bałtyckie). Po drugiej stronie rzeki leży rosyjskie miasto Iwangorod, które w latach 1920–1944 należało do Estonii.

  Reklama