• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Virgin Galactic  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Justin Drew Bieber (ur. 1 marca 1994) – kanadyjski wokalista popowy/R&B, autor tekstów i aktor. Bieber został „odkryty muzycznie” za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube w 2008 roku przez Scootera Brauna, który następnie objął funkcję jego menedżera. Braun zaaranżował spotkanie Biebera z Usherem, a krótko po tym Justin związał się z Raymond Braun Media Group (RBMG), czyli joint venture pomiędzy Braunem i Usherem, by następnie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records, zaoferowany przez L.A. Reida.Scaled Composites – korporacja z USA założona w roku 1982 przez projektanta samolotów Burta Rutana. Zajmuje się ona budową eksperymentalnych pojazdów latających. Jednym z najbardziej znanych wytworów Scaled Composites był samolot Voyager, który w roku 1986 obleciał Ziemię bez tankowania. Samolot pilotowali brat Burta Rutana, Dick Rutan oraz Jeana Yeager. Swój sukces Voyager zawdzięczał bardzo lekkiej konstrukcji wykonanej z kompozytów.
  Loty orbitalne[ | edytuj kod]

  17 stycznia 2021 roku rakieta na paliwo ciekłe LauncherOne wyniosła na niską orbitę ładunek dziesięciu satelitów CubeSat . Rakieta została wystrzelona z pokładu zmodyfikowanego Boeing-a 747 noszącego nazwę "Cosmic girl". LauncherOne stał się pierwszą rakietą na paliwo ciekłe, która ruszyła w przestrzeń pozaziemską z pokładu samolotu. Virgin Galactic dołączył w roku 2021 do grona prywatnych firm mogących wystrzelić mały ładunek na orbitę. Poprzednia próba startu z 25 maja 2020 roku zakończyła się "anomalią", która spowodowała stratę rakiety przewożącej na orbitę testowy ładunek.

  SpaceShip III – trzecia generacja samolotu kosmicznego należącego do Virgin Galactic. Pierwszy egzemplarz nosi nazwę VSS Imagine, a w przygotowaniu jest następny, VSS Inspire. SpaceShip III został zaprezentowany 30 marca 2021 roku. Według planów firmy, pierwszy egzemplarz ma rozpocząć loty szybowcowe latem 2021 z Spaceport America w Nowym Meksyku. SpaceShip III ma zapoczątkować budowę floty samolotów kosmicznych należących do Virgin Galactic. William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.
  Samolot w barwach Virgin Galactic przenoszący rakietę LauncherOne

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Conducting Research on SpaceShipTwo and WhiteKnightTwo Virgin Galactic
  2. LauncherOne Virgin Galactic
  3. Will space tourism ever take off? MoneyWeek
  4. Ashton Kutcher set for space trip NBCNews
  5. Richard Branson's Virgin Galactic to launch small satellites BBC News
  6. Kosmiczne migawki: Kaboom Starshipa SN11 i prezentacja Virgin Galactic SpaceShip III, AntyWeb, 30 marca 2021 [dostęp 2021-04-02] (pol.).
  7. GeekWeek.pl, GeekWeek.pl, GeekWeek [dostęp 2021-04-02] (pol.).
  8. Future Of Our Fleet. [dostęp 2021-04-02].
  9. https://nt.interia.pl/news-richard-branson-i-virgin-galactic-kiedy-start-jak-ogladac-lo,nId,5348711
  10. Spaceport America Virgin Galactic
  11. Runway opens at world's first spaceport BBC News
  12. Christian Davenport: Virgin Orbit rocket reaches Earth orbit, adding an entrant to the commercial space race (ang.). The Washington Post, 2021-01-17. [dostęp 2021-01-18].
  13. Thomas Burghardt: LauncherOne reaches orbit on second attempt with NASA CubeSats (ang.). NASASpaceFlight.com, 2021-01-17. [dostęp 2021-01-18].
  14. Stephen Clark: Virgin Orbit’s air-launched rocket fails on first test flight (ang.). Spaceflight Now, 2020-05-25. [dostęp 2021-01-18].
  Spaceport America – komercyjny port kosmiczny (kosmodrom) zbudowany w stanie Nowy Meksyk w USA przez Virgin Galactic – korporację założoną przez Richarda Bransona. Jego budowa trwała od 2006 r. i została zakończona w październiku 2011 r. Będzie on podstawowym miejscem startów pojazdów SpaceShipTwo (obecnie w fazie testów). Od 2013 roku w Spaceport America testowany będzie prototyp odzyskiwalnej wersji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Projekt nosi nazwę Grasshopper 2.Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lot suborbitalny to lot kosmiczny, w którym statek kosmiczny osiąga przestrzeń kosmiczną, ale jego trajektoria lotu przecina atmosferę lub powierzchnię grawitującego ciała, z którego pojazd został wystrzelony, przez co nie jest w stanie dokonać pełnego obrotu orbitalnego.
  Sir Richard Charles Nicholas Branson (ur. 18 lipca 1950) – brytyjski przedsiębiorca, miliarder, twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group. Branson jest czwarty na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z listą miliarderów magazynu Forbes z roku 2011, jego majątek wyceniany jest na 4,2 miliarda dolarów. W 1998 roku Branson wydał autobiografię, zatytułowaną Losing My Virginity, stała się ona światowym bestsellerem.
  SpaceShipTwo (SS2) – suborbitalny załogowy statek kosmiczny firmy Scaled Composites (jako model 339), przeznaczony do celów turystyki kosmicznej. Przedsiębiorstwo Virgin Galactic planuje utrzymywanie floty pięciu takich statków, które od 2013 roku będą transportowały turystów kosmicznych w balistycznych lotach suborbitalnych.
  Christopher Ashton Kutcher (ur. 7 lutego 1978 roku w Cedar Rapids) – amerykański aktor, producent, scenarzysta filmowy i telewizyjny, model.
  Ansari X PRIZE (Nagroda Ansari X) była nagrodą w wysokości 10 milionów dolarów amerykańskich ufundowaną przez X PRIZE Foundation dla pierwszej organizacji pozarządowej, która dwukrotnie wystrzeli statek kosmiczny wielokrotnego użytku (mogący zabrać na pokład 3 osoby) na wysokość 100 km (granica przestrzeni kosmicznej według standardów Międzynarodowej Federacji Lotniczej).
  LauncherOne – pierwsza rakieta na paliwo ciekłe wystrzelona na orbitę z pokładu samolotu. Rakieta została wyprodukowana przez Virgin Galactic jako przeznaczona do wynoszenia miniaturowych satelitów o masie do 300 kg na niską orbitę. LauncherOne został zaprojektowany do startu z pokładu samolototu odrzutowego znajdującego się na dużej wysokości jak Boeing 747.
  Tom Hanks, właśc. Thomas Jeffrey Hanks (ur. 9 lipca 1956 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.