Virgin Galactic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virgin Galactic – część należącej do Richarda Bransona Virgin Group. Została założona w 2004 roku. Firma ma oferować kosmiczne loty suborbitalne, suborbitalne kosmiczne misje naukowe oraz umieszczanie na orbitach małych satelitów. W dalszych planach Virgin Galactic ma oferować również ogólnodostępne loty kosmiczne.

SpaceShip III – trzecia generacja samolotu kosmicznego należącego do Virgin Galactic. Pierwszy egzemplarz nosi nazwę VSS Imagine, a w przygotowaniu jest następny, VSS Inspire. SpaceShip III został zaprezentowany 30 marca 2021 roku. Według planów firmy, pierwszy egzemplarz ma rozpocząć loty szybowcowe latem 2021 z Spaceport America w Nowym Meksyku. SpaceShip III ma zapoczątkować budowę floty samolotów kosmicznych należących do Virgin Galactic. William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.

Rewolucyjnym pomysłem Virgin Galactic jest unikatowa konstrukcja statków kosmicznych, które zamiast z ziemi startują z samolotów. Daje im to większą prędkość początkową i wyższy pułap niż w przypadku startów z powierzchni Ziemi.

Loty suborbitalne[ | edytuj kod]

Planuje się, że statki Virgin Galactic będą na tyle wydajne i przystępne, by móc zabrać na pokład komercyjnych pasażerów (w cenie 200 000 dolarów za osobę, plus 20 000 depozytu). Do września 2011 około 700 osób znalazło się na liście oczekujących na lot suborbitalny. Wśród pasażerów, którzy już wpłacili swój depozyt, znalazło się wiele znanych osób, m.in. Tom Hanks, Ashton Kutcher, Katy Perry, Brad Pitt, Angelina Jolie i Justin Bieber. Statek kosmiczny SpaceShipTwo, mogący pomieścić sześciu pasażerów i dwóch pilotów, będzie wynoszony na wysokość około 16 kilometrów przez samolot WhiteKnightTwo. W momencie gdy samolot osiągnie swój pułap, statek SpaceShipTwo odłączy się i będzie kontynuował wznoszenie, aż do wysokości ponad 100 kilometrów. Planuje się, że trajektoria lotu przetnie linię atmosfery przy wysokości 21 000 metrów, co oznacza lot suborbitalny i wiąże się z krótkim stanem nieważkości. Lot od momentu odłączenia od samolotu, do czasu lądowania na Ziemi, będzie trwał 2,5 godziny. Sam moment właściwego lotu suborbitalnego będzie zaledwie małą częścią tego czasu. Stan nieważkości potrwa około 6 minut, w tym czasie pasażerowie będą mogli swobodnie przemieszczać się po kabinie.

Spaceport America – komercyjny port kosmiczny (kosmodrom) zbudowany w stanie Nowy Meksyk w USA przez Virgin Galactic – korporację założoną przez Richarda Bransona. Jego budowa trwała od 2006 r. i została zakończona w październiku 2011 r. Będzie on podstawowym miejscem startów pojazdów SpaceShipTwo (obecnie w fazie testów). Od 2013 roku w Spaceport America testowany będzie prototyp odzyskiwalnej wersji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Projekt nosi nazwę Grasshopper 2.Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.

Jako dodatek do działalności pasażerskiej, Virgin Galactic będzie udostępniać swoją flotę na suborbitalne misje naukowe, a także do umieszczania małych satelitów na orbicie. Początkowo planowano rozpocząć świadczenie usług dla biznesu satelitarnego na początku 2010 roku jednak do dzisiaj pozostają one niedostępne.

Lot suborbitalny to lot kosmiczny, w którym statek kosmiczny osiąga przestrzeń kosmiczną, ale jego trajektoria lotu przecina atmosferę lub powierzchnię grawitującego ciała, z którego pojazd został wystrzelony, przez co nie jest w stanie dokonać pełnego obrotu orbitalnego.Sir Richard Charles Nicholas Branson (ur. 18 lipca 1950) – brytyjski przedsiębiorca, miliarder, twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group. Branson jest czwarty na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z listą miliarderów magazynu Forbes z roku 2011, jego majątek wyceniany jest na 4,2 miliarda dolarów. W 1998 roku Branson wydał autobiografię, zatytułowaną Losing My Virginity, stała się ona światowym bestsellerem.

31 października 2014 roku na pustyni Mojave w Kalifornii, podczas lotu testowego, rozbił się statek Virgin Galactic. Zginął pilot, jedna osoba została ciężko ranna.

Samoloty kosmiczne[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: SpaceShipOne.
Samolot kosmiczny Virgin Galactic SpaceShipOne

SpaceShipOne jest samolotem kosmicznym, wyprodukowanym przez firmę Scaled Composites, który wygrał wartą 10 000 000 dolarów nagrodę Ansari X Prize.

 Osobny artykuł: SpaceShipTwo.
 Osobny artykuł: SpaceShip III.

SpaceShipTwo jest samolotem kosmicznym zaprezentowanym 30 marca 2021 roku. Pierwszy egzemplarz nazywa się VSS Imagine, a drugi będzie nosić nazwę VSS Inspire.

SpaceShipTwo (SS2) – suborbitalny załogowy statek kosmiczny firmy Scaled Composites (jako model 339), przeznaczony do celów turystyki kosmicznej. Przedsiębiorstwo Virgin Galactic planuje utrzymywanie floty pięciu takich statków, które od 2013 roku będą transportowały turystów kosmicznych w balistycznych lotach suborbitalnych.Christopher Ashton Kutcher (ur. 7 lutego 1978 roku w Cedar Rapids) – amerykański aktor, producent, scenarzysta filmowy i telewizyjny, model.

Pierwszy "kosmiczny" turysta[ | edytuj kod]

11 lipca 2021 - Richard Branson dotknął granicy kosmosu jako astronauta nr 001 i pierwszy kosmiczny turysta Virgin Galactic. Chociaż granica kosmosu jest umowna(według niektórych zaczyna się dopiero od 100 km), to według zasad NASA i organizacji amer. jego lot był co najmniej suborbitalny co pozwala klasyfikować go jako astronautę. Osiągnięcie jest znaczące, bo bilety na tego typu podróż kosztują 250 tysięcy $ (około 973,61 tysięcy złotych) a nie miliony jak w przypadku pierwszych kosmicznych turystów udających się w kosmos za pomocą Sojuzów. Nietypowy jest też sposób startu - zamiast klasycznej rakiety kosmicznej, Bransona wyniósł statek-matka, startujący z przeciętnego pasa startowego, który następnie upuścił właściwy rakietoplan za pomocą którego Branson zobaczył błękit Ziemi i czerń kosmosu która do tej pory była zarezerwowana głównie dla kosmonautów wysyłanych przez Państwa, a nie prywatne firmy oferujące loty turystyczne,

Ansari X PRIZE (Nagroda Ansari X) była nagrodą w wysokości 10 milionów dolarów amerykańskich ufundowaną przez X PRIZE Foundation dla pierwszej organizacji pozarządowej, która dwukrotnie wystrzeli statek kosmiczny wielokrotnego użytku (mogący zabrać na pokład 3 osoby) na wysokość 100 km (granica przestrzeni kosmicznej według standardów Międzynarodowej Federacji Lotniczej).LauncherOne – pierwsza rakieta na paliwo ciekłe wystrzelona na orbitę z pokładu samolotu. Rakieta została wyprodukowana przez Virgin Galactic jako przeznaczona do wynoszenia miniaturowych satelitów o masie do 300 kg na niską orbitę. LauncherOne został zaprojektowany do startu z pokładu samolototu odrzutowego znajdującego się na dużej wysokości jak Boeing 747.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tom Hanks, właśc. Thomas Jeffrey Hanks (ur. 9 lipca 1956 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
White Knight Two (WK2) – samolot transportowy o napędzie odrzutowym zaprojektowany do wynoszenia i startów suborbitalnego samolotu rakietowego SpaceShipTwo (SS2), jako pierwszy stopień dwustopniowego systemu WK2/SS2. WK2 został zaprojektowany przez firmę Scaled Composites jako model 348 bazujący na wcześniejszym samolocie tej firmy, Proteus.
Scaled Composites Model 316 SpaceShipOne (ang. Statek Kosmiczny 1) – pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny. Został wyprodukowany przez korporację Scaled Composites. Jego budowa była sfinansowana całkowicie z prywatnych źródeł. Właściciel firmy Burt Rutan postanowił wykonać ten statek w odpowiedzi na konkurs Ansari X PRIZE. Najbardziej znanym z inwestorów stojących za SpaceShipOne jest Paul Allen. SpaceShipOne odbył 29 września oraz 4 października 2004 roku dwa loty w ramach programu Tier One i w ten sposób zdobył Nagrodę Ansari X.
Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:
Mojave (Mohave) – pustynia w Stanach Zjednoczonych, położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny. Jest piaszczysto-żwirowa. Zajmuje powierzchnię około 65 000 km². Opad roczny wynosi 45–130 mm. Nazwana na cześć Mojave – rdzennego plemienia, które ją zamieszkiwało. Zachodnią granicę stanowią góry Tehachapi, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne – czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego. Liczba gatunków roślin szacowana jest od 1750 do 2000. Znajduje się tutaj Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree i Park Narodowy Zion.
Virgin Group – brytyjski konglomerat spółek działających pod wspólną marką Virgin. Organizacja została założona przez Richarda Bransona. Podstawowe branże w jakich działa Virgin Group to podróże, rozrywka i styl życia. Virgin Group zostało zarejestrowane w 1989 jako holding, jednak działalność biznesowa Virgin trwa już od lat siedemdziesiątych. Wartość Virgin Group we wrześniu 2008 szacowana była na 5,01 miliarda funtów.
Angelina Jolie, właśc. Angelina Jolie Voight (ur. 4 czerwca 1975 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, Ambasador Dobrej Woli UNHCR oraz członkini Rady Stosunków Międzynarodowych, zdobywczyni Oscara, trzech Złotych Globów i Nagrody Gildii Aktorów Filmowych.

Reklama