Virgin Australia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virgin Australia Airlines (wcześniej Virgin Blue Airlines) jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Australii. Ma największą flotę samolotów spośród wszystkich linii posługujących się marką Virgin. Firma została założona przez brytyjskiego przedsiębiorcę Richarda Bransona w 2000 roku. Początkowo jej flotę stanowiły zaledwie dwa samoloty, latające na tej samej trasie. Jednak niespodziewanie szybko linie stały się drugim operatorem Australii po tym, jak we wrześniu 2001 przestały funkcjonować linie Ansett Australia.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców.

Po kilku latach funkcjonowania jako linie niskokosztowe, Virgin Australia Airlines znacząco podniosły standard swoich usług. Model biznesowy zakłada ofertę bez wygód, ale mimo wszystko zbliżoną do tradycyjnych przewoźników – wszystko w celu konkurowania z liniami Qantas. W 2011 roku firma poszła o krok dalej zmieniając uniformy załogi, jedzenie na pokładzie i zakupując nowy szerokokadłubowy samolot obsługujący loty pomiędzy Perth i Sydney. Oprócz tego wprowadzona została klasa biznesowa, nowe kolory, a nazwa została ostatecznie zmieniona na Virgin Australia. W roku 2020 linia ogłosiła upadłość, wskutek braku możliwości wykonywania połączeń w związku z obostrzeniami wywołanymi pandemią COVID-19.

Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.Qantas Airways – narodowe linie lotnicze Australii założone w 1920 roku. Siedziba linii mieści się w Mascot, dzielnicy Sydney, a głównym węzłem jest port lotniczy Sydney. Są to największe i najstarsze linie lotnicze Australii oraz drugie najstarsze na świecie (holenderskie KLM założono rok wcześniej).

Flota[ | edytuj kod]

Tabela przedstawia flotę linii Virgin Australia (stan na styczeń 2013)

Przypisy[ | edytuj kod]





Reklama