Viola Brothers Shore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Viola Brothers Shore (ur. 26 maja 1890 w Nowym Jorku, zm. 27 marca 1970 w Nowym Jorku) – poetka i prozaiczka amerykańska, znana również jako scenarzystka filmowa.

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jej ojcem był Abram Brothers, z zawodu chirurg, a zamiłowania pisarz, aktor i skrzypek. Matka, Minnie Epstein Brothers, była potomkinią pierwszego koszernego masarza w Nowym Jorku. Viola miała dwoje rodzeństwa, siostrę Madeleine i brata Arthura J. Uczyła się w szkołach publicznych. Ukończyła Normal College (obecnie Hunter College). Naukę zakończyła w wieku szesnastu lat, zamierzając poświęcić się muzyce. Na przeszkodzie ambitnym planom nastolatki stanęła choroba ojca. W 1912 wyszła za mąż za inżyniera Williama Shore’a. W 1913 roku urodziła córkę Wilmę, która również została literatką. Podczas studiów na nowojorskim uniwersytecie Viola rozpoczęła karierę pisarską. Wydała między innymi tom opowiadań The Heritage: And Other Stories (1921). Pisała też wiersze i sztuki teatralne. W 1926 rozwiodła się z Williamem Shore’em, po czym poślubiła Henry’ego Braxtona, dystrybutora księgarskiego. W 1933 znowu się rozwiodła. W 1939 trzeci raz wyszła za mąż za Haskolla Gleichmana, działacza związkowego. Z nim również się rozwiodła w 1945. Była prześladowana pod zarzutem działalności antyamerykańskiej. W 1954 wróciła do Nowego Jorku. Wykładała na uniwersytecie.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama