Vincenzo Maria Coronelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vincenzo Maria Coronelli
Sfera armilarna wykonana przez Coronelliego w Narodowej Bibliotece w Wiedniu
Jeden z dwóch globusów Vincenzo Coronelliego z lat 1683-1693 w muzeum w Nieborowie

Vincenzo Maria Coronelli (ur. 16 sierpnia 1650 w Wenecji – zm. 9 grudnia 1718 tamże) – włoski geograf, kartograf i encyklopedysta; franciszkanin.

Pałac w Nieborowie – barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego, znajdujący się w Nieborowie. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Od 1683 r. kosmograf Republiki Weneckiej. W 1684 r. założył pierwsze na świecie towarzystwo geograficzne – Accademia cosmografica degli argonauti, którego członkiem był m.in. Jan III Sobieski. W 1702 r. został generałem zakonu franciszkanów konwentualnych.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Coronelli zasłynął jako konstruktor globusów (przechowywane są m.in. w wiedeńskiej Bibliotece Narodowej i w Bibliotece Narodowej w Paryżu). Jest autorem licznych dzieł z zakresu geografii i historii, atlasów oraz szeregu map, a także nieukończonej encyklopedii powszechnej – Biblioteca universale sacro-profana.

Biblioteca universale sacro-profana – niedokończona encyklopedia w języku włoskim autorstwa kosmografa Rzeczypospolitej Weneckiej i kartografa Vincenzo Marii Coronellego. Jedna z pierwszych encyklopedii powszechnych w układzie alfabetycznym.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Główne dzieła[ | edytuj kod]

 • Atlante veneto, nel quale si contiene la descrittione geografica, storica, sacra, profana, e politica, degl’imperii, regni, provincie, e stati dell’universo ... T. 1-2. Venezia 1691-1697.
 • Arme, blasoni o insegne gentilitie delle famiglie patritie esistenti nella Serenissima Republica di Venetia. Venezia 1701.
 • Biblioteca universale sacro-profana.
 • Blasone veneto. Venezia ok. 1708.
 • Cronologia universale, che facilita lo studio di qualumque storia, e particolarmente serve di prodromo alli XXXXV. volumi della Biblioteca. Venezia 1707.
 • Isola di Rodi geografica-storica, antica, e moderna, coll’altre adiacenti già possedute da Caualieri Hospitalieri di S. Giouanni di Gerusalemme. Venezia 1688.
 • Ritratti de’ celebri personaggi, raccolti nell’ Accademia cosmographica degli Argonauti. Venezia 1697.
 • Roma antico-moderna. Venezia 1716.
 • Singularita di Venezia. Venezia (ok. 1709).
 • Tavola sinottica de’ cardinali dalla loro istituzione, sin’ à tutto ’l XVII. secolo. Venezia 1701.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Titoli delle opere di varie materie, in idioma diversi composte, e stampate dall’anno MDCCIV. dal P. M. Coronelli. Venezia 1708.
 • Ermanno Armao: Vincenzo Coronelli. Firenze 1944.
 • Clara Messi: P. M. Vincenzo Coronelli. Padova [1950].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kartografia – dziedzina nauki o mapach (w tym o atlasach, globusach, modelach plastycznych – mapach plastycznych itp.), teorii map, metodach ich sporządzania i użytkowania; jak również dziedzina działalności organizacyjnej i usługowej, związanej z opracowywaniem, reprodukcją i rozpowszechnianiem map.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Globus (od łacińskiego słowa globus – kula) – pomniejszony model ciała niebieskiego (najczęściej Ziemi) lub sfery niebieskiej w postaci kuli umieszczonej na osi ustawionej pod kątem odpowiadającym kątowi nachylenia osi danego ciała, na powierzchni której znajduje się mapa pierwowzoru. Zaletą globusa jest brak zniekształceń, które pojawiają się przy odwzorowaniu obrazu terenu (mapy) na płaszczyźnie.
  Akademia Argonautów (włos. Accademia degli Argonauti) - włoskie towarzystwo geograficzne założone przez geografa, Vincenzo Maria Coronelli. Było to pierwsze tego typu stowarzyszenie na świecie. Król Polski, Jan III Sobieski był jednym z członków i opiekunem Akademii.
  Jan III Sobieski herbu Janina (ur. 17 sierpnia 1629 w Olesku, zm. 17 czerwca 1696 w Wilanowie) – król Polski od 1674, hetman wielki koronny od 1668, hetman polny koronny od 1666, marszałek wielki koronny od 1665, chorąży wielki koronny od 1656.

  Reklama