Vimmerby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rycina z przełomu XVII i XVIII wieku przedstawiająca widok na Vimmerby

Vimmerby – miasto i siedziba gminy Vimmerby w regionie Kalmar południowo-wschodniej Szwecji.

"Dzieci z Bullerbyn" (szw. Alla vi barn i Bullerbyn) – książka dla dzieci napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren w 1947 roku. Następne książki z tej serii to "Więcej o dzieciach z Bullerbyn" (szw. Mer om oss barn i Bullerbyn, 1949) i "Wesoło jest w Bullerbyn" (szw. Bara roligt i Bullerbyn, 1952). Polskie wydanie w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej (pierwsze w 1957) zawiera te wszystkie trzy tytuły w jednym tomie.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

Literatura[ | edytuj kod]

W Vimmerby dnia 14 listopada 1907 urodziła się pisarka Astrid Lindgren. W miasteczku rozgrywają się jej niektóre powieści dla dzieci, przede wszystkim Pippi Pończoszanka. Pierwowzorem osady z powieści Dzieci z Bullerbyn jest pobliska wieś Sevedstorp, w której pisarka spędziła dzieciństwo i gdzie nadal można obejrzeć trzy zagrody opisane w książce. Natomiast seria książek Emil ze Smalandii, która była inspirowana dzieciństwem jej ojca, rozgrywa się w pobliskiej wsi Lönneberga i jej okolicach, w tym również w samym miasteczku. Pisarka opisała życie swoich rodziców w książce Samuel August z Sevedstorp i Hanna w Hult.

Tätort (ze szw. dosłownie „gęsto (zabudowana) miejscowość”; fiń. taajama; duń. byområde; norw.: bokmål tettsted, nynorsk tettstad; tłumaczenie ang. urban area lub locality) – termin używany w Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii na określenie miejscowości o liczbie mieszkańców 200 lub więcej, gdzie odległość między zabudowaniami mieszkalnymi nie przekracza 200 m oraz gdzie odsetek domów letniskowych nie jest większy niż 50%.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Na północno-zachodnim krańcu miasta przy Fabriksgatan znajduje się park rozrywki Astrid Lindgrens Värld poświęcony twórczości pisarki.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lönneberga - småort w gminie Hultsfred w Smalandii. Miejsce akcji książek o Emilu ze Smalandii Astrid Lindgren i filmów o nim. Pisarka wychowała się w pobliskim Vimmerby. Znajduje się tu figura Emila, młyn wodny, kościół z XIX i zabytkowy warsztat. W pobliskim Bäckefall urodził się rysownik Albert Engström.
Kalmar – jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Kronoberg, Jönköping, Blekinge oraz Östergötland. Na wschodzie, na Morzu Bałtyckim leży wyspa Gotlandia. Siedzibą władz (residensstad) jest Kalmar.
Astrid Lindgren (ur. 14 listopada 1907 w Vimmerby, zm. 28 stycznia 2002 w Sztokholmie) – szwedzka autorka literatury dziecięcej.
Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump) – powieść dla dzieci autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, wydana w 1945 roku. W Polsce znana także pod tytułem Fizia Pończoszanka. Dowcipna, pełna humoru, pozbawiona moralizatorstwa książka o przygodach dziewięcioletniej Pippi, doskonale radzącej sobie bez pomocy dorosłych, stała się przełomem w twórczości kierowanej do dzieci.
Na mapach: 57°36′43″N 15°40′17″E/57,611944 15,671389 Sevedstorp - wieś w gminie Vimmerby, w Smalandii w Szwecji, położona na południowy wschód od jeziora Mossjön.

Reklama