Ville Nousiainen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ville Antero Nousiainen (ur. 5 grudnia 1983 w Kouvola) − fiński biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Teemu Antero Kattilakoski (ur. 16 grudnia 1977 r. w Kannus) – fiński biegacz narciarski, brązowy medalista mistrzostw świata.Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2003 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 4 lutego - 9 lutego 2003 r. w szwedzkim mieście Sollefteå. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 13 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Rosji, której zawodnicy zdobyli równocześnie najwięcej medali – 10 (4 złote, 2 srebrne i 4 brązowe).

Kariera[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Ville Nousiainen pojawił się w styczniu 2002 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Schonach, jednak plasował się poza czołową trzydziestką. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå był między innymi siódmy w biegu na 30 km stylem dowolnym oraz piąty w sztafecie. W Pucharze Świata zadebiutował 16 marca 2003 roku w Lahti, gdzie zajął 75. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 26 listopada 2005 roku w Ruce, kiedy na tym samym dystansie był piętnasty. Pierwszy raz na podium zawodów PŚ stanął 15 grudnia 2007 roku w Rybińsku, gdzie był drugi na dystansie 30 km stylem dowolnym. W zawodach tych lepszy okazał się jedynie Norweg Tor Arne Hetland. Nousiainen na podium zawodów pucharowych stanął jeszcze tylko raz - 9 lutego 2008 roku w Otepää był trzeci w biegu na 15 km klasykiem. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł w sezonie 2007/2008, który ukończył na siedemnastej pozycji. Kilkakrotnie startował w Tour de Ski, najlepszy wynik osiągając w drugiej edycji tego cyklu, którą ukończył na dziewiętnastym miejscu. W 2006 roku wystartował w biegu na dystansie 50 km techniką dowolną podczas igrzysk olimpijskich w Turynie, ale nie zdołał ukończyć rywalizacji. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Vancouver był między innymi dziesiąty w sprincie drużynowym oraz piąty w sztafecie. Kilkakrotnie startował na mistrzostwach świata, największe sukcesy odnosząc podczas rozgrywanych w 2009 roku mistrzostw świata w Libercu, gdzie razem z Samim Jauhojärvim był trzeci w sprincie drużynowym, a wraz z Teemu Kattilakoskim, Mattim Heikkinenem i Jauhojärvim zdobył kolejny brązowy medal w sztafecie. Ponadto był między innymi piąty w sprincie drużynowym i czwarty w sztafecie na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku. Indywidualnie najbliżej medalu był także w Oslo, gdzie zajął ósme miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym. Kilkakrotnie zdobywał medale mistrzostw Finlandii, w tym cztery złote: w biegu łączonym na 20 km i na dystansie 50 km stylem klasycznym w 2010 roku oraz w biegu na 10 km klasykiem i 50 km stylem dowolnym w 2013 roku.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Kouvola – miasto i gmina w południowo-wschodniej Finlandii, nad rzeką Kymi. Liczba ludności w 2003 roku wynosiła ok. 32 tys. W 2009 roku 6 gmin – Kouvola, Kuusankoski, Elimäki, Anjalankoski, Valkeala i Jaala – połączyło się w jedną, tworząc obecną Kouvolę, mającą ponad 88 tys. mieszkańców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lahti (szw. Lahtis) – miasto w południowej Finlandii, na skraju Pojezierza Fińskiego. Jedno z większych w kraju. Słowo lahti znaczy po fińsku zatoka.
XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.
Rukatunturi – fińska skocznia narciarska, znajdująca się w Kuusamo. W Kuusamo często ma miejsce inauguracja zimowego cyklu Pucharu Świata, a czasami także gości tutaj Puchar Kontynentalny.
Martti Samuel Jylhä (ur. 3 czerwca 1987 w Sotkamo) – fiński biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata juniorów.
Otepää - miasto w gminie Otepää w regionie Valga, w południowej części Estonii. W mieście żyje około 2000 ludzi. Otepää znane jest głównie z organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie i snowboardzie; często nazywane jest zimową stolicą Estonii (tak jak Zakopane w Polsce). W mieście ma siedzibę klub sportowy Otepää Spordiklubi.
Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.
Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

Reklama