Vienne (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Viennerzeka w zachodniej Francji, przepływająca przez tereny departamentów Haute-Vienne, Vienne, Creuse, Corrèze, Charente oraz Indre i Loara, o długości 372 km. Stanowi lewy dopływ rzeki Loary.

Eymoutiers – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Haute-Vienne.Creuse – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Creuse, Indre, Indre i Loara oraz Vienne, o długości 263,6 km. Stanowi prawy dopływ rzeki Vienne.

Rzeka wypływa ze źródeł na płaskowyżu Millevaches, u stóp góry Mont Audouze, następnie płynie przez wyżynę Limousin w Masywie Centralnym, wschodnią część Bramy Poitou i południową część Basenu Loary, a do Loary uchodzi w miejscowości Candes-Saint-Martin.

Chinon – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Indre i Loara oraz krainie historyczno-geograficznej Turenia. Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.
Vienne między Tarnac, a Rempnat
Vienne w Chinon
Główne dopływy
 • lewe: Clain
 • prawe: Creuse
 • Ważniejsze miejscowości nad Vienne Eymoutiers, Limoges, Aixe-sur-Vienne, Saint-Junien, Confolens, Isle-Jourdain, Chauvigny, Châtellerault, Chinon.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vienne w bazie services.sandre.eaufrance.fr (fr.). [dostęp 2013-11-16].
  Creuse – departament leżący w centralnej Francji, swoją nazwę bierze od rzeki Creuse. Departament został utworzony podczas Rewolucji Francuskiej 4 marca 1790. Utworzony został z byłej prowincji la Marche.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Vienne [ˈvjɛn] – francuski departament położony w regionie Nowa Akwitania. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Departament oznaczony jest liczbą 86.
  Indre i Loara (fr. Indre-et-Loire [ɛ̃dʀeˈlwaːʀ]) – francuski departament położony w Regionie Centralnym. Departament oznaczony jest liczbą 37. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Jego nazwa pochodzi od nazw rzek Indre i Loary.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Aixe-sur-Vienne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Haute-Vienne.
  Clain – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Charente oraz Vienne, o długości 125 km. Stanowi lewy dopływ rzeki Vienne.
  Saint-Junien – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Haute-Vienne.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama