Video 2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwszy magnetowid Philips VR2020 do odtwarzania kaset w systemie Video 2000

Video 2000 - format magnetycznego zapisu obrazu i dzwięku, który został opracowany przez firmy Philips i Grundig pod koniec lat 70. Był konkurencją dla formatów Betamax (Sony) i VHS (JVC).

Video8 – standard wideo określający format zapisu obrazu i dźwięku, wykorzystujący taśmę magnetyczną o szerokości 8 mm..Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

Charakterystyka[ | edytuj kod]

V2000 były podobne do kaset magnetofonowych (MC), lecz miały wymiary standardu VHS. Format ten jako jedyny dotąd opracowany umożliwia dwukierunkowy zapis obrazu na taśmie szerokości 1/2", w jedną stronę na jej połowie. Tak niewielka szerokość ścieżki zapisu wymaga niezwykle małych i precyzyjnie skanujących głowic pracujących w tzw. systemie DTF (Dynamiczne Śledzenie Ścieżki). Głowice na bębnie wizyjnym odchylają się w zależności od skosu ścieżki. Oprócz doskonałej stabilizacji obrazu, system DTF umożliwił uzyskanie również idealnie czystego obrazu przy przewijaniu z podglądem bez poziomych linii, znanych z innych systemów domowych i półprofesjonalnych.

U-matic – system zapisu kaset wideo przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, mający swą oficjalną premierę w 1971 roku. Jest to jeden z pierwszych kasetowych systemów zapisu obrazu i dźwięku na taśmie magnetycznej. Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.

Kolejne techniczne ciekawostki tego formatu to system DNS, który przy przesuwie taśmy 2,44 cm/s osiąga dynamikę dźwięku na poziomie 52 dB oraz mechanizm składający się z dwóch silników, które bezpośrednio napędzają szpulki kasety. Umożliwia to ciche i bardzo szybkie przewijanie taśmy.

S (minuskuła: s) – dwudziesta czwarta litera polskiego i dziewiętnasta alfabetu łacińskiego. Oznacza zwykle w danym języku spółgłoskę przedniojęzykową szczelinową bezdźwięczną, np. [s]. Magnetowid – urządzenie do magnetycznego rejestrowania i odtwarzania obrazu z taśmy magnetycznej, działające na podobnej zasadzie jak magnetofon.

Kasety VCC 480 (2x240) umożliwiają zapis 8 godzin obrazu o rozdzielczości 270 linii lub 16 godzin w trybie LP. Format zapewnia znacznie lepszą jakość obrazu od VHS (około 240 linii) i Video8 (około 260 linii), zbliżony do formatów U-Matic i Betacam.

Do magnetowidów przenośnych opracowano pochodną Video 2000 Mini. Kaseta o rozmiarach (108x20x72mm) zbliżonych do mikrokaset takich systemów jak (S)VHS-C, umożliwiła zapis jednej godziny na każdej stronie, czyli 2 godzin (4 godziny w trybie LP). Odczyt następował z przenośnego magnetowidu lub w tradycyjnym magnetowidzie Video 2000, po załadowaniu do kasety "matki". Adaptor przesuwał szpulki z mikrokasety do rozstawu standardowej kasety Video 2000. Dla porównania w formacie (S)VHS-C, adaptor zawiera mechanizm złożony z kółek zębatych napędzających bezpośrednio załadowaną mikrokasetę. Video 2000 Mini nie przyjął się jako standard do kamer i magnetowidów przenośnych i jest formatem unikatowym.

Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Betamax (Beta, Betacord) – jeden z pierwszych amatorskich formatów kaset wideo do magnetowidów, powstały w 1975 r. w którym zastosowano zapis ścieżek bez odstępów (japońskie oznaczenie beta) firmy Sony. System Beta (Betamax - oznaczenie Sony, Betacord - oznaczenie Sanyo) konkurował przez lata z gorszym technologicznie VHS; ostatecznie wysoka cena BETY i brak promocji ze strony Sony zdecydowały o klęsce tego formatu.

Z powodu konkurencji ze strony standardów Betamax i VHS, nie udało się rozpropagować standardu kaset wideo V2000 na zbyt szeroką skalę.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Kasetowe Formaty Video
  • Warto wiedzieć że... beta

    JVC (Victor Company of Japan, Limited), przedsiębiorstwo założone w 1927 roku w Japonii, początkowo jako producent płyt i gramofonów. W ciągu swojej ponad osiemdziesięcioletniej historii, technologia JVC wielokrotnie wytyczała i wciąż wytycza nowe kierunki w rozwoju światowej elektroniki. Istotnym przełomem był rok 1976, kiedy firma JVC wprowadziła na rynek domowy magnetowid, nagrywający na taśmie 1/2-cala VHS (Video Home System).
    Betacam – rodzina produktów wideo opartych na taśmie 1/2 calowej, produkowanych przez firmę Sony od roku 1982. W języku osób związanych z techniką wideo "Beta" może oznaczać magnetowid, kamkorder albo taśmę.

    Reklama