Vevey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Veveymiasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w Szwajcarii, w kantonie Vaud, położone na brzegu Jeziora Genewskiego.

Carpentras – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Vaucluse. Stolica hrabstwa Venaissin. Nereidy (gr. Νηρηίδες Nērēídes, łac. Nereides, l.poj. gr. Νηρηίς Nērēís, łac. Nereid) – w mitologii greckiej kilkadziesiąt nimf morskich, córek Nereusa i Doris, powszechnie znanych z wielkiej urody.
 • Powierzchnia: 2,39 km²
 • Ludność: 17 286 (2007)
 • W czasie I wojny światowej powstał w Vevey Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założony przez Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Sienkiewicza, który tu zmarł w 1916. W Vevey ostatnich 25 lat swego życia spędził Charlie Chaplin, którego pomnik naturalnej wielkości, znajdujący się na nadbrzeżnym bulwarze, jest ulubionym miejscem wykonywania pamiątkowych fotografii przez turystów.

  Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.

  Vevey słynie z jednego z większych świąt winobrania na świecie Fête des Vignerons, organizowanego co 25 lat (ostatnio częściej) oraz festiwalu filmów komediowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Widok na Vevey w 1839, malowidło na mice, artysta nieznany

  Już XX w p.n.e. na terenie Vevey powstała osada palafitowa, wzniesiona na drewnianych palach ponad taflą jeziora (we współczesnej architekturze określana mianem konstrukcji typu pilotis).

  Cerkiew św. Barbary w Vevey – cerkiew prawosławna wzniesiona w 1878. Siedziba parafii w jurysdykcji eparchii genewskiej i zachodnioeuropejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.Miejscowość – w Polsce w ujęciu ustawowym jednostka osadnicza lub inny obszar zabudowany odróżniający się od innych miejscowości odrębną nazwą, a przy jednakowej nazwie, odmiennym określeniem ich rodzaju. Natomiast w celach statystycznych, przy ustalaniu wykazu nazw miejscowości oraz nazw ich cześci integralnych przyjęto, że terminem tym określa się każde skupisko ludności, niezależnie od liczby zabudowań i gęstości zabudowy i liczby ludności; przy czym miejscowość musi się odróżniać od innych skupisk (szczególnie sąsiednich) odrębną nazwą urzędową, a przy nazwie identycznej, odmiennym określeniem skupiska (np. wieś, kolonia, osada itp.).

  W epoce starożytnego Rzymu powstała miejscowość o nazwie Vibiscum. Vevey jest jednym z etapów Via Francigena – szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do Rzymu. Z tego powodu zostało wspomniane przez Sigeryka, arcybiskupa Canterbury z 990 r., jako LIII Vivaec (numer przystanku na drodze pielgrzyma licząc od wyjścia z Rzymu).

  Clara Haskil (ur. 7 stycznia 1895 w Bukareszcie, zm. 7 grudnia 1960 w Brukseli ) – rumuńska pianistka, ceniona szczególnie za wykonania utworów Mozarta.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  W czasie epoki feudalnej, Vevey podlegało kapitule Lozanny, a później Blonay. Następnie reżim berneński ustanowił wspólne sądownictwo z Chillon.

  Po rewolucji w Vaud w 1698, Vevey weszło w okres prosperity, szczególnie rozwinęło się budownictwo publiczne, powstały szpitale i muzea.

  W XIX w. powstały zakłady przemysłowe specjalizujące się w produkcji maszyn (zakłady mechaniczne z Vevey), czekolady i mleka w proszku (Nestlé) oraz manufakturze tytoniowej (Rinsoz & Ormond).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Canterbury – miasto o statusie city w Anglii, w hrabstwie Kent, będące siedzibą arcybiskupstwa. Arcybiskupstwo w tym mieście jest centralnym dla anglikańskiego Kościoła Anglii. Liczba mieszkańców wynosi 42 258 (2001), a powierzchnia 23,54 km².

  Od 1994 r. rozwijany jest koncept Vevey, Ville d’Images (Vevey, miasto obrazu), aby zwrócić uwagę na olbrzymią ilość firm i instytucji zajmujących się obrazem i komunikacją wizualną, działających w dziedzinie kultury i ekonomii nad riwierą Vaud. Fundacja Vevey, Ville d’Images powstała w 1999 roku. Ma za zadanie wprowadzać strategię rozwojową, aby rozwijać i koordynować inicjatywy związane z obrazem w dziedzinie kultury, ekonomii czy turystyki.

  Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – siedziba rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Muzea[ | edytuj kod]

  Figury nereid ujeżdżających koniki morskie nad brzegiem Jeziora Genewskiego
  Muzeum żywności i żywienia
 • Szwajcarskie muzeum aparatów fotograficznych – w 1971 r. Vevey gościło wielką wystawę dotyczącą historii fotografii skupioną wokół znanej kolekcji Michela Auera. Sukces ekspozycji zrodził pomysł utworzenia szwajcarskiego muzeum aparatów fotograficznych. Założone przez Claude'a-Henry Forneya, zostało otwarte w 1979 r. Początkowo zlokalizowane w apartamencie przy Grand Place nr 5, zostało przeniesione w 1989 r. do XVIII-wiecznego budynku przy Ruelle des Anciens-Fossés, odnowionego przez architekta H. Fovanna i urządzonego przez S. i D. Tcherdyne, muzeografów. Wybór tej zabytkowej elewacji był podyktowany obecnością podziemnego przejścia łączącego ją z sąsiednim budynkiem przy Grande Place, co w przyszłości pozwoliłoby na rozbudowanie instytucji. Istotnie zrealizowano ten plan w 2001 r. pod kierunkiem architekta Joëla Brönnimanna. Muzeum podlega miastu Vevey i jest wspierane dotacjami ze Związku Przyjaciół Szwajcarskiego muzeum aparatów fotograficznych i fundacji o tej samej nazwie. Dyrektorzy: Pascale i Jean-Marc Bonnard Yersin.
 • Muzeum żywności i żywienia (Musée de l'Alimentation)
 • Muzeum Jenisch – obejmuje Muzeum Sztuki oraz Kantonalny gabinet rycin, w którym znajdują się zbiory Pierre'a Deckera z unikatową kolekcją rycin Dürera i Rembrandta. Podarowany w 1987 r. przez Oldę Kokoschkę, wdowę po artyście, zbiór Fondation Oskar Kokoschka obejmuje ponad 800 dzieł. Muzeum wystawia także Kolekcję Sztuki Nestlé (La Collection d’Art Nestlé).
 • Muzeum historyczne Miasta Vevey
 • Muzeum Bractwa Winiarskiego
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Via Francigena – historyczny, transalpejski szlak komunikacyjny w Europie, biegnący od Canterbury w Anglii przez Arras, Reims, Lozannę, Wielką Przełęcz Św. Bernarda, Pawię i Sienę do Rzymu. Jeden z najdłuższych europejskich szlaków pielgrzymkowych, wiodący do grobu Św. Piotra. Jego długość (z wykorzystaniem dzisiejszej sieci drogowej) wynosi ok. 1610 km.
  Pławikoniki, koniki morskie – zbiorcza nazwa kilkudziesięciu gatunków ryb morskich z rodziny igliczniowatych (Syngnathidae), wyróżniających się charakterystycznym kształtem ciała przypominającym konika szachowego.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Nestlé S.A. - korporacja o zasięgu globalnym założona w 1866 roku przez niemieckiego farmaceutę Henriego Nestlé. Główna siedziba firmy mieści się w Vevey w Szwajcarii. Nestlé jest największą firmą światową z branży spożywczej z obrotami rzędu 100 mld franków szwajcarskich rocznie oraz największym producentem żywności na świecie. Działa w ponad 80 krajach, sprzedając swoje produkty pod postacią ponad 8000 marek (w Polsce dostępnych jest 600 produktów). Bezpośrednio zatrudnia 275 tys. osób, a pośrednio około 1 200 tys. Spółka publiczna notowana na szwajcarskiej giełdzie virt-x, jej ADR-y notowane są w USA na rynku over-the-counter. W Polsce rozpoczęła działalność w roku 1993, wprowadzając kawę rozpuszczalną Nescafé oraz kakao Nesquik.
  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey) – brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.

  Reklama