Vesania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vesania – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza symfonicznego black metalu i blackened death metalu. Powstała w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Dariusza "Daraya" Brzozowskiego, gitarzysty i wokalisty Tomasza "Oriona" Wróblewskiego oraz basisty Filipa "Heinricha" Hałuchy. Formacja powszechnie mylnie określana jest jako supergrupa ze względu na udział poszczególnych muzyków w takich grupach jak: Behemoth, Decapitated oraz Dimmu Borgir.

Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.Napalm Records - założona w 1992 roku przez Markusa Riedlera austriacka wytwórnia płytowa, zajmująca się wydawnictwami metalowymi i gotyckimi.

Historia[ | edytuj kod]

Heinrich podczas koncertu we wrocławskim klubie Firlej 13 maja 2011 roku

Zespół powstał w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Dariusza "Daraya" Brzozowskiego, gitarzysty i wokalisty Tomasza "Oriona" Wróblewskiego i basisty Filipa "Heinricha" Hałuchy. Niedługo potem do grupy dołączyła keyboardzistka znana pod pseudonimem "Hatrah" oraz gitarzysta Filip "Annahvahr" Żołyński. W 1998 roku w olsztyńskim Selani Studio grupa zarejestrowała pierwsze demo pt. Reh.. Wkrótce grupę opuściła "Hatrah" której miejsce jesienią roku 2000 objął Krzysztof "Siegmar" Oloś.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.

W nowym składzie grupa występowała podczas koncertów w Polsce. W 2002 roku nagrania demo pod nazą Moonastray ukazały się jako split album wraz z grupą Black Altar, wydany nakładem Odium Records. Wcześniej bo na przełomie 2001 i 2002 roku ponownie w Selani Studio grupa podjęła realizację debiutanckiego albumu pt. Firefrost Arcanum. Płyta ukazała się w 2003 roku nakładem Empire Records w Europie oraz Crash Music w USA. Wydawnictwo grupa promowała podczas koncertów m.in. na festiwalu Metalmania oraz na Blitzkrieg Tour '03 wraz z grupami Vader, Decapitated oraz Frontside. Również w 2003 roku Wróblewski dołączył jako basista do zespołu Behemoth. Tego samego roku z grupy odszedł Żołyński, który skupił się na pracy fotografika. Orion o tekstach na albumie Firefrost Arcanum:

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Tekstom na "Firefrost Arcanum" poświęciliśmy wiele uwagi, po to, by w jak najbardziej pełny sposób uzupełniały dźwięki zawarte na tym albumie. Ta mnogość zagmatwanych zwrotów to moje zboczenie dotyczące zabaw językiem, na wszelkich możliwych poziomach. Wszystko to po to, żeby stworzyć jak największą ilość możliwości interpretacji. Dzięki tekstom pisanym w ten sposób można zauważyć jakiś ich szczegół dopiero po bardzo długim czasie, przynajmniej mi to zawsze sprawiało ogromną przyjemność.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Dew-Scented - niemiecka grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1992 roku w Brunszwiku.

W 2004 roku Brzozowski dołączył do grupy Vader w której zastąpił Krzysztofa "Docenta" Raczkowskiego. Pod koniec tego samego roku muzycy przystąpili do prac nad drugim studyjnym albumem zatytułowanym God the Lux. Nagrania zrealizowano w lubelskich Hendrix Studios we współpracy z Arkadiuszem "Maltą" Malczewskim, miksowanie i mastering wykonali Wojciech i Sławomir Wiesławscy. Album ukazał się w roku 2005 nakładem Empire Records w Polsce oraz dzięki Napalm Records na świecie. Latem tego samego roku skład uzupełnił gitarzysta Marcin "Valeo" Walenczykowski.

Lost Soul – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1990 roku we Wrocławiu. Do 2009 roku ukazały się cztery albumy studyjne zespołu oceniane pozytywnie zarówno przez fanów jaki i krytyków muzycznych. Ostatni Immerse in Infinity wydany w 2009 roku promowany był pierwszym w historii zespołu teledyskiem do utworu "...If The Dead Can Speak".Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.

Na początku 2006 roku grupa odbyła europejską trasę koncertową poprzedzając występy takich zespołów jak: Cryptopsy, Grave, Dew-Scented i Aborted. Kolejne koncerty grupa dała w ramach tras koncertowych God the Black East European Tour oraz Blitzkrieg IV. Pod koniec 2007 roku ukazał się kolejny album pt. Distractive Killusions. Nagrania zostały zarejestrowane w olsztyńskim Studio X we współpracy z Szymonem Czechem. W Polsce płyta została wydana w styczniu 2008 roku nakładem Mystic Production. Pod koniec lutego 2008, w warszawskim Empiku Megastore Vesania spotykała się z fanami przy podpisywaniu najnowszego albumu. Orion o realizacji płyty Distractive Killusions:

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.

Tym razem mogliśmy sobie pozwolić na poświęcenie większej ilości czasu na miks płyty. Odbywał się on jednocześnie z rejestracją śladów głosu. Sukcesywnie realizowaliśmy wcześniejsze zamierzenia, jednocześnie wykorzystując świeże pomysły, zarówno moje własne, jak i Szymona Czecha. Przez cały ten czas pozostawałem w stałym kontakcie z resztą zespołu, a zwłaszcza z Siegmarem, który na bieżąco śledził i konsultował nasze studyjne dokonania. Nareszcie możemy mówić o "brzmieniu" i "charakterze" zespołu, zawartym na naszej trzeciej płycie.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Tomasz "Orion" Wróblewski (ur. 2 czerwca 1980 w Warszawie), niegdyś znany również jako Anubis – polski muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 1997 roku założył blackmetalową grupę Vesania, dla której komponuje, śpiewa, pisze teksty oraz gra na gitarze elektrycznej. W latach 2002–2006 był basistą grupy Neolithic. Od 2003 roku występuje jako basista w deathmetalowej grupie Behemoth. W 2008 roku wraz z muzykami rozwiązanego Neolithic założył zespół Black River, w którym gra na gitarze basowej. Wróblewski współpracował także z zespołami Devilish Impressions, Swastyka, Sammath Naur, Leash Eye, My Riot i Vulgar.

Zaplanowane koncerty Vesanii w ramach promocji trzeciej płyty ostatecznie nie odbyły. Przyczyną były zobowiązania Brzozowskiego wobec zespołu Dimmu Borgir oraz Wróblewskiego względem formacji Behemoth. W 2009 roku Brzozowski w udzielonym wywiadzie przyznał że grupa zawiesiła działalność. Tego samego roku Hałucha dołączył do zespołu Decapitated. Latem 2010 roku zespół odbył pierwsze próby po przerwie w działalności. Na początku kwietnia 2011 roku grupa dała szereg koncertów w Rosji i na Białorusi. Koncerty Vesanii poprzedziła grupa Christ Agony. Również w kwietniu zespół występował w ramach Unholy Carnival Tour w Polsce. Druga część tournée odbyła się w maju. W trasie wzięły udział także formacje Nomad i Lost Soul. Następnie na przełomie września i października kwintet wziął udział w europejskiej trasie koncertowej wraz z Hate, Negură Bunget oraz Inferni.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Negură Bunget - rumuński zespół blackmetalowy, związany z włoską wytwórnią Code666 Records. Sami członkowie muzykę tworzoną przez Negură Bunget określają mianem transilvanian black metal. Grupa została założona na przełomie 1994 i 1995 roku w Timişoarze, przez Hupogrammosa i Negru. Nazwę tłumaczyć można jako czarny, zamglony las, co ma stanowić odzwierciedlenie nastroju, w jakim utrzymana jest muzyka zespołu. W sferze lirycznej Negură Bunget nawiązuje do tracko-rumuńskiej mitologii, folkloru oraz pięknej i surowej przyrody Transylwanii.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Firefrost Arcanum - pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej Vesania. Wydawnictwo ukazało się 25 marca 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej Empire Records. W Stanach Zjednoczonych i w Europie płyta została wydana przez firmę Crash Music Inc. Nagrania zostały zarejestrowane, zmiksowane i zmasterowane w olsztyńskim Selani Studio pomiędzy jesienią a latem 2002 roku. Kompozycje zostały wyprodukowane przez Szymona Czecha oraz zespół Vesania.
Blackened death metal, także black/death metal – forma przejściowa pomiędzy black metalem i death metalem. Zazwyczaj charakteryzuje się szybkimi, prostymi typowo blackowymi riffami oraz techniczną grą perkusji i brutalnym growlem, cechami charakterystycznymi death metalu.
Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama