Verba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Verbapolski zespół muzyczny pochodzący z Piły, którego początki sięgają 1997.

Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Nielegal – rodzaj albumu lub utworu muzycznego, który został wyprodukowany z użyciem sampli uzyskanych bez zgody i wiedzy właściciela praw autorskich, a także uiszczenia pochodzących z tego tytułu opłat. Zaangażowanie samych wykonawców w produkcję, wydanie i rozpowszechnianie nagrań wpisuje się w ideę "zrób to sam".

Powstał z grupy Squad Centralny. Początkowo Bartłomiej Kielar (Bartas) i Ignacy Ereński (Ignac) reprezentowali różne style muzyczne takie jak house, elektro i jungle, z elementami popu. Produkcją muzyczną zajmował się głównie Bartas. Teksty pisał najpierw Ignac, później obaj.

Pierwsza legalna płytaÓsmy marca” (na koncie mają także 3 nielegale) wydana przez UMC Records przyniosła im popularność. Duet nagrał 16 płyt, w tym 12 albumów studyjnych i 4 składanki. Stworzyli także 20 teledysków do swoich utworów. Zespół jest laureatem wielu nagród muzycznych.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.

Od 2012 roku zamiast Ignacego Ereńskiego w zespole razem z Bartasem śpiewa Przemysław Malita.

Historia[ | edytuj kod]

Zdjęcie muzyków z Wenecji
(Plan teledysku „Mogliśmy”)

BRAx2 – pierwsza formacja, z której później wykształciła się Verba. Powstała w 1997 roku. Składała się ona z 3 osób: Ignaca, Wiktora i Witka. Wkrótce przekształciła się w grupę Mechanizm.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Mechanizm – następca BRAx2. Powstał w 1998 roku. Zespół składał się z 4 osób: Ignaca, Wiktora, Bikera i Ryniasa. Zajął się produkcją muzyki hip-hopowej. Zebrany materiał został nagrany na 2 tzw. „demówkach”. Po krótkim czasie rozpadł się. Jednak członkowie nie zaprzestali działalności i wkrótce stworzyli nową grupę hip-hopową Squad Centralny.

UMC Records (Underground Music Center) − polska wytwórnia płytowa, istniejąca w latach 2001-2006, została założona przez Remika i Urbana.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

Squad Centralny – następca pilskiego składu hip-hopowego Mechanizmu. Został założony w 2000 roku. W skład grupy wchodzili: Ignac, Maciej Tylka (Tylas) i Bartas (producent muzyczny). Nagrali oni tzw. nielegal „Squad Centralny. Pierwsze natarcie”. Po rozpowszechnieniu się płyty wśród pilskich słuchaczy do zespołu dołączył Wiktor. Następnie powstało „Drugie Natarcie Squadu Centralnego”. Gościnnie śpiewała z nimi Natalia. Planowane było również wydanie „Trzeciego Natarcia Squadu Centralnego”, jednak projekt ten nie został dokończony. Powstała demówka „To na tyle”. W 2003 roku doszło do opuszczenia grupy przez Tylasa i Wiktora (którzy zajęli się produkcją „Gangland”). Produkcja nie doszła jednak do skutku, co doprowadziło do rozpadu grupy Gangland.

Hip-hopolo – pejoratywny termin określający nagrania z gatunku hip-hop, nawiązujący nazwą do nurtu muzyki popularnej disco polo. Powszechnie błędnie określany jako gatunek muzyczny. Prawdopodobnym autorem terminu był raper i producent muzyczny Piotr "Mes" Szmidt. Wyrażenie rozpowszechniło się w 2003 roku na kanwie sukcesów wykonawców nagrywających płyty dla poznańskiej wytwórni muzycznej UMC Records. Twórczość takich raperów i zespołów jak: Jeden Osiem L, Jacek "Mezo" Mejer, Verba, Ascetoholix czy Dominik "Doniu" Grabowski, miała charakteryzować melodyjność czy brak przekazu artystycznego typowego dla polskiego hip-hopu, a wywodzącego się z kultury podziemia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2003 roku Ignacy Ereński i Bartłomiej Kielar utworzyli grupę VerbaFreniX, która wyprodukowała m.in. 2 teledyski: „Chora miłość” i „Wiem jak to jest (RMX)”. W 2005 roku duet przyjął nazwę Verba i z biegiem czasu przestał tworzyć hip-hop. W 2012 Ignacy Ereński odszedł z zespołu. Razem z Bartkiem zaczął śpiewać Przemysław Malita.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Bartas (właśc. Bartłomiej Kielar, ur. 3 stycznia 1981 w Pile) – polski wokalista, członek zespołu Verba. Od najmłodszych lat gra na instrumentach klawiszowych. W 1996 ukończył Szkołę Podstawową nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile.
House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse
Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
Ósmy marca – debiutancki album polskiego zespołu Verba, wydany 8 marca 2005 roku. Płytę promują single „Nic więcej” i „Pamiętasz”. Wydawnictwo sprzedało się bardzo dobrze, dzięki niemu zespół zdobył dużą popularność (został m.in. nazwany „następcami” Jeden Osiem L).
Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

Reklama