Venice (Los Angeles)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanały w Venice
Plaża w Santa Monica widziana z Venice
Venice Skatepark

Venice − dzielnica znajdująca się w regionie Westside należącym do miasta Los Angeles. Znane jest ze swoich kanałów wodnych, plaż i Ocean Front Walk, dwuipółmilowej, wyłącznie pieszej promenady, której nieodłączną część stanowią różni artyści, jak na przykład muzycy czy malarze, oraz sprzedawcy pamiątek. Podczas letnich miesięcy deptak jest aktywnie wykorzystywany, ale tradycja ta przeniosła się również na zimowe weekendy. Jest on ważną atrakcją turystyczną w Południowej Kalifornii i zachowuje swą popularność dzięki temu, że jest atrakcyjnym miejscem na spacery lub jazdę na rowerze. Był stałym miejscem dla powojennych poetów z Los Angeles oraz innych artystów i służył jako ważne centrum kulturalne miasta.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Gondola – łódź wiosłowa, napędzana i kierowana przez wioślarza zwanego gondolierem, służąca tradycyjnie do przemieszczania się po kanałach miasta Wenecji, obecnie raczej w charakterze atrakcji turystycznej.

Graniczy z Oceanem Spokojnym na południowym zachodzie, z Marina del Rey na południowym wschodzie, z Culver City na wschodzie, z sąsiadującym z Los Angeles Mar Vista na północnym wschodzie i z miastem Santa Monica na północy.

Historia[ | edytuj kod]

Zostało założone przez potentata z branży tytoniowej, Abbota Kinneya w 1905 jako kurort plażowy, 14 mil na zachód od Los Angeles. On i jego wspólnik Francis Ryan zakupili dwie mile ziemi nad oceanem na południe od Santa Monica w 1891. Wybudowali miejscowość wypoczynkową na północy oraz posesję zwaną Ocean Park, w późniejszym okresie przemianowaną właśnie na Santa Monica. Po śmierci Ryana, Kinney i jego nowi wspólnicy kontynuowali budowę na wspomnianych wykupionych wcześniej terenach. Po rozpadnięciu się współpracy w 1904, Kinney na bagnistych terenach na zachód od swojej posesji, zamierzał wybudować kurort nadmorski, podobny do swojego imiennika we Włoszech.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Zostało oficjalnie otwarte, 4 lipca 1905 roku, Kinney wykopał wiele mil kanałów w celu odwodnienia terenów bagiennych leżących na jego terenach, wybudował 370-metrowe molo, restaurację na statku oraz salę taneczną, skonstruował brodzik z morską wodą i wybudował ulicę biznesową w stylu architektury weneckiej. Turyści, zwykle przyjeżdżali kolejką elektryczną Pacific Eletric Railway z Los Angeles i Santa Monica, a następnie wybierali się miniaturowymi kolejkami i gondolami na wycieczkę po mieście. Ale największą atrakcją Venice była jej milowa, zwężająca się plaża. Domki oraz pola namiotowe były dostępne do wynajęcia.

Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Popularność miasta wzrastała. Przyłączyło się ono do okolicznych ośrodków mieszkaniowych i zmieniło swoją oficjalną nazwę z Ocean Park na Venice w 1911. Liczba ludności (3119 mieszkańców w 1910) wkrótce przekroczyła 10 000. Miasto przyjmowało natomiast od 50 000 do 150 000 turystów w weekendy.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Jazda na deskorolce (ang. skateboarding) – aktywność, w której wykonuje się różne triki na deskorolce. Osobę uprawiającą tę aktywność nazywamy skaterem (lub skateboarderem; w języku angielskim skater oznacza także osobę jeżdżącą na rolkach, hulajnodze lub rowerze tzw. BMX). Zawody deskorolkowe rozgrywane są zazwyczaj w określonych kategoriach, zależnie od przeszkód na jakich się odbywają: Bowl (zawody w bowlu – w specjalnym betonowym wgłębieniu, przypominającym pusty basen), Vert (na drewnianych bądź betonowych rampach i minirampach), Skatepark (na zwyczajnych skateparkowych przeszkodach) oraz Street (na przeszkodach „naturalnych” stworzonych przez drobną lub średnią architekturę, lub też na specjalnie zbudowanych imitujących takowe).

Atrakcje na Molu Kinneya zostały jeszcze bardziej pokierowane na rozrywkę do 1910 roku, gdy Kolejka Widokowa Venice, Akwarium, Kołowrotek Virginia, Derby Wyścigowe oraz inne miejsca, takie jak budki z grami, zostały przyłączone. Podczas, gdy okolice biznesowe zostały przydzielone zaledwie trzem jednoblokowym ulicom, a Ratusz Miejski był oddalony o milę, inne, konkurencyjne okręgi biznesowe zostały rozbudowane. Spowodowało to kłótliwą atmosferę polityczną. Kinney, mimo wszystko, rządził twardą ręką i pozostawił wyżej wspomniane miejsca wedle pierwotnych planów. Gdy zmarł w listopadzie 1920 roku, Venice stało się cięższe do rządzenia. Molo zostało spalone sześć miesięcy później, w grudniu 1920, a prohibicja (nałożona poprzedniego stycznia) była wielokrotnie naruszana, co wpędzało miasto w kłopoty finansowe.

Culver City - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2000 liczyło 38 816 mieszkańców.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Rodzina Kinneya szybko odbudowała swoje molo, by mogło być alternatywą dla mola Ocean Park Pickering Pier i nowego Sunset Pier. Gdy zostało ono otwarte, miało dwie kolejki górskie (roller-coastery), nowe Derby Wyścigowe, Arkę Noego, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji. W 1925, wraz z przyłączeniem trzech nowych, wysokiego Smoczego Zjazdu, Domu Zabaw i Latającego Cyrku, stało się ono najlepszym rozrywkowym molem na Zachodnim Wybrzeżu. Wiele setek tysięcy turystów odwiedzało je w weekendy. W 1923 Charles Lick wybudował molo Lick Pier na ulicy Navy Street w Venice, przyłączone do Ocean Park Pier na Pier Avenue w Ocean Park. Zaplanowano wybudowanie jeszcze jednego mola w Venice w 1925 na ulicy Leona Street (dziś Washington Street).

Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Ku publicznej uciesze, Kinney wynajął lotników do wykonywania powietrznych akrobacji nad plażą. Jeden z nich, lotnik filmowy oraz właściciel lotniska w Venice, B. H. DeLay urzeczywistnili pierwsze oświetlane lotnisko w Stanach Zjednoczonych na DeLay Field (poprzednio znanym jako Ince Field). Zapoczątkował on również pierwszą policję powietrzną w kraju po tym, jak próba zainicjowania ratownictwa wodnego skończyła się niepowodzeniem. DeLay ponadto wykonał wiele innowatorskich w skali świata akrobacji filmowych w Venice.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Marina del Rey – obszar niemunicypalny (unincorporated community) w hrabstwie Los Angeles. W 2010 roku liczba mieszkańców miejscowości wyniosła 8866 osób.

Do 1925, politycy w Venice stali się krnąbrni. Ich drogi, systemy wodne i ściekowe bardzo potrzebowały naprawy oraz rozbudowy, aby nadążyć za wzrastającą liczbą ludności. Kiedy zaproponowano przyłączenie Venice do Los Angeles, zarząd powierników opowiedział się za powstrzymaniem wyborów. Siły tych za i tych przeciw byli niemal wyrównane, ale wielu mieszkańców Los Angeles, którzy przenieśli się do Venice, by zagłosować, zmieniło losy referendum. Venice stało się częścią Los Angeles w listopadzie 1925 roku.

Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.Holocaust („całopalenie”, spolszczenie: Holokaust) – pierwotnie termin religijny oznaczający ofiarę całopalną (w tym znaczeniu może być stosowane również dziś), obecnie najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa są prześladowania i zagłada prawie 6 milionów Żydów przez władze niemieckiej III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej (w tym znaczeniu, jako nazwa własna, słowo Holocaust/Holokaust pisane jest wielką literą).

Los Angeles przystąpiło do przemiany Venice na swój własny wizerunek. Uznano, że miasto potrzebuje więcej ulic oraz mniej kanałów i wiele z nich wybrukowano w 1929 po trzyletniej batalii sądowej prowadzonej przez mieszkańców terenów położonych w pobliżu kanałów. Chcieli zamknięcia trzech rozrywkowych mol w Venice, ale musieli poczekać aż umowa dzierżawy pierwszego z nich wygasła w 1946.

Miasto Los Angeles znajduje się w południowym regionie przybrzeżnym w stanie Kalifornia w Stany Zjednoczone. Miasto posiada kilka głównych regionów, które składają się z ponad 144 zróżnicowanych demograficznie dzielnic. Mar Vista – dzielnica w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 33 447 osób. Położona w centrum Westside. Jej granice wyznaczają w przybliżeniu San Diego Freeway, Walgrove Avenue, Lotnisko w Santa Monica i National Boulevard. Od północnego zachodu graniczy z miastem Santa Monica, od północy z West Los Angeles, od wschodu z Culver City od zachodu z Venice.

W 1929, odkryto ropę na południe od Washington Street, na półwyspie Venice Peninsula. W ciągu dwóch lat, 450 szybów naftowych objęto obszarem wydobywczym i rozpoczęto wydobywanie bezwartościowych zanieczyszczeń pozostałymi drogami wodnymi. Był to krótkotrwały boom, podyktowany potrzebą dochodu społeczności, która ucierpiała podczas Wielkiego Kryzysu. Szyby naftowe produkowały ropę do lat siedemdziesiątych.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Blue Cheer - amerykańskie trio psychodeliczne powstałe w 1967 w San Francisco, blisko związane z ruchem hippisowskim. W 2009 roku po śmierci Dickie Petersona grupa została rozwiązana.

Z wyjątkiem nowych stacji policji i straży pożarnej w 1930, miasto wydało niewiele po przyłączeniu się do Los Angeles. Nie wybrukowano części Pacific Avenue do 1954, kiedy to fundusze hrabstwa i stanu stały się osiągalne. Niskie czynsze za wyniszczone domki letniskowe przyciągały głównie europejskich imigrantów (w tym znaczną część przetrwałych z Holocaustu) oraz młodych artystów, poetów i pisarzy.

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Disneyland – sieć parków rozrywki stworzony przez wytwórnię Disneya. Głównymi atrakcjami parku są postacie z filmów Disneya, różnego rodzaju baśniowe budynki oraz niektóre formy zabaw jak np. kolejka górska.

Venice i sąsiadująca Santa Monica przez dekadę były gospodarzami parku Pacific Ocean Park, rozrywkowego i pełnego frajdy mola, zbudowanego na szczycie starego Lick Pier i Ocean Park Pier przez CBS i klub Los Angeles Turf Club. Zostało ono otwarte w lipcu 1958 roku, w Santa Monica. Zachowało stare kolejki górskie i historyczną karuzelę, ale przekształciło dawne mini-teatry i mniejsze budowle na molo, na atrakcje o tematyce wodnej i przestrzennej zaprojektowane przez hollywoodzkich specjalistów od efektów specjalnych. Odwiedzający mogli podróżować w przestrzeni na kolejce Flight to Mars, zwiedzić Świat w kolejce Around the World in 80 Turns, zejść poniżej morza w Diving Bells albo Neptune's Kingdom, odbyć fantastyczną wyprawę wewnątrz Tales of the Arabian Nights na kolejce Flying Carpet, odwiedzić świat piratów na Davy Jones' Locker, a także odwiedzić tropikalny raj i wulkan, jadąc kolejką na wyspie Mystery Island. Były tam też kolejki pełne emocji, jak Whirlpool, Flying Fish, wyścig samochodowy, przejażdżka gondolą, na safari oraz przestrzeń poświęcona dzieciom nazwana Fun Forest. Pokazy lwa morskiego wykonywano w cyrku morskim Sea Circus.

Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.Los Angeles Westside – zurbanizowany region położony w zachodniej części hrabstwa Los Angeles w Kalifornii. Obszar ten nie jest zdefiniowany oficjalnie, lecz zgodnie z projektem gazety Los Angeles Times – "Mapping L.A." zajmuje powierzchnię 262 km², obejmując swoim zasięgiem nie tylko dzielnice miasta Los Angeles ale również dwa obszary niemunicypalne oraz cztery miasta.

Od czasu, gdy frekwencja w parku zaczęła maleć, ze względu konkurencji ze strony Disneylandu oraz parków Knott's Berry Farm i Marineland, został on sprzedany po dwóch sezonach i odziedziczony przez nowych właścicieli, którzy powstrzymali park od podupadnięcia. Podczas, gdy Santa Monica przebudowywała okoliczne rejony w celu wybudowania wysokich apartamentowców i nowych mieszkań, dojazd do parku stał się trudny dla stałych klientów i został on zmuszony do ogłoszenia bankructwa w 1967. Park uległ serii podpaleń, poczynając od roku 1970 i został zburzony w 1974. Inną starzejącą się atrakcją lat sześćdziesiątych był park Aragon Ballroom, w którym przez długi czas nagrywano musical telewizyjny The Lawrence Welk Show oraz show Spade'a Colleya, a w późniejszym okresie klub Cheetah Club, w którym występowały kapele rokowe, takie jak The Doors, Blue Cheer i wiele innych. Został on spalony w pożarze z roku 1970. Okolica wokół Pacific Ocean Park w południowej części Santa Monica jest znana jako Dogtown. Jest to błędne przekonanie, że Dogtown znajduje się w Venice. Oryginalny sklep surfingowy i skateboardingowy wciąż można znaleźć na ulicy Main Street w Santa Monica. Venice i Santa Monica były domem dla pionierów skateboardingu, Z-Boys, którzy zostali przedstawieni w filmie dokumentalnym, Dogtown and Z-Boys. Mało znanym faktem jest, że Pacific Ocean Park znajdował się właściwie całkowicie w Santa Monica – zaczynał się na końcu bulwaru Ocean Park Boulevard i ciągnął się do miejsca, w którym Venice spotykało się z Santa Monica.

Producent Roger Corman został właścicielem wytwórni filmowej Concorde/New Horizons Studio, na Main Street, gdzie nakręcono wiele filmów. Wytwórnia została zrównana z ziemią, by wybudować lofty dla Venice Art Lofts i Dogtown Station.

Ciekawostki[ | edytuj kod]

  • Dzielnica ta ma swój odpowiednik w grze Grand Theft Auto V, nazwany w niej Vespucci Canals.
  • Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Lista dzielnic i osiedli Los Angeles
  • Reklama