Vassar College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vassar College – prywatny college sztuk wyzwolonych, początkowo tylko dla kobiet, obecnie koedukacyjny, w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Wchodzi w skład Siedmiu Sióstr, żeńskiego odpowiednika Ligii Bluszczowej. 400-hektarowy kampus obejmuje ponad 100 budynków, obserwatorium astronomiczne, malownicze ogrody i farmę.

Maria Mitchell (ur. 1 sierpnia 1818 w Nantucket Island, USA, zm. 28 czerwca 1889 w Lynn) – pierwsza kobieta astronom w USA.Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.

Historia[ | edytuj kod]

W 1861 Matthew Vassar, bogaty browarnik, kupiec i filantrop pochodzenia angielskiego ufundował w Poughkeepsie, małym mieście nad rzeką Hudson, 120 km na północ od Nowego Jorku, szkołę wyższą dla kobiet, Vassar College. Matthew Vassar podzielał przekonanie swej siostrzenicy Lydii Booth, wykładowczyni w żeńskim seminarium, że kobiety powinny mieć taki sam dostęp do wiedzy, jak mężczyźni. Uważał też, że kobietom potrzeba nie tylko nauczycieli, ale i nauczycielek, które – poza wiedzą – mogłyby przekazywać uczennicom także nowe wzorce kobiecości.

Georgia Totto O’Keeffe (ur. 15 listopada 1887 niedaleko Sun Prairie w stanie Wisconsin, zm. 6 marca 1986 w Santa Fe) – amerykańska malarka. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy. O’Keeffe przekształca realistyczny temat w abstrakcyjny obraz.Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

26 września 1865 Vassar uroczyście przywitał grupę 353 studentek, obiecując im wykształcenie na poziomie porównywalnym z najlepszymi uczelniami męskimi tamtych czasów. College oferował kursy z zakresu historii sztuki, geologii, astronomii, muzyki, matematyki i chemii prowadzone przez czołowych specjalistów w tych dziedzinach, m.in. Fredericka Louisa Rittera, jednego z pierwszych amerykańskich historyków muzyki; Marię Mitchell, znakomitą wykładowczynię astronomii, pierwszą kobietę przyjętą do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki; Lucy Maynard Salmon, profesorkę historii, której innowacyjna metoda nauczania polegała na studiowaniu oryginalnych materiałów źródłowych.

Elizabeth Bishop (ur. 8 lutego 1911 w Worcester, zm. 6 października 1979) w Bostonie) – amerykańska poetka, tłumaczka, powieściopisarka, uważana za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX w.Marsden Hartley (ur. jako Edmund Hartley 4 stycznia 1877 w Lewiston, zm. 2 września 1943 w Ellsworth) – amerykański malarz modernistyczny, wylansowany przez Alfreda Stieglitza, najbardziej znany ze swoich wczesnych, abstrakcyjnych obrazów, namalowanych w Niemczech, pejzaży przedstawiających południowo-zachodnie Stany Zjednoczone i martwych natur, a także z późnych, sugestywnych pejzaży stanu Maine, uważanych za jego znaczący wkład w rozwój nowoczesnego amerykańskiego malarstwa.

Matthew Vassar wierzył, że sztuka ma olbrzymią wartość w kształtowaniu człowieka. Vassar College był pierwszą uczelnią w kraju, która posiadała własną kolekcję muzealną i dydaktyczną. Galeria sztuki przy Vassar College powstała wcześniej niż Metropolitan Museum of Art i Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, założone w 1870 roku.

Mark Rothko (Marcus Rothkowitz) (ur. 25 września 1903 w Dyneburgu, zm. 25 lutego 1970 w Nowym Jorku) – malarz amerykański, przedstawiciel color field painting.Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

Dziś kolekcja uczelni obejmuje prace europejskich mistrzów, takich jak Brueghel, Gustave Doré, Picasso, Balthus, Bacon, Vuillard, Cézanne, Braque i Bonnard, a także przykłady twórczości czołowych dwudziestowiecznych amerykańskich malarzy: Jackson Pollock, Agnes Martin, Mark Rothko, Marsden Hartley, Georgia O'Keeffe, Charles Sheeler i Ben Shahn(ang.).

Grace Murray Hopper, z d. Grace Brewster Murray (ur. 9 grudnia 1906 w Nowym Jorku, zm. 1 stycznia 1992 w Arlington w stanie Wirginia) – amerykańska pionierka informatyki, przez szereg lat służyła w United States Navy, w 1986 przeszła w stan spoczynku w stopniu kontradmirała (Rear Admiral - lower half).Balthus właściwie Balthasar Kłossowski de Rola (ur. 29 lutego 1908 w Paryżu, zm. 18 lutego 2001 w Rossinière w Szwajcarii), malarz.

Vassar College posiada imponujący księgozbiór, a w nim pierwsze wydania angielskich i amerykańskich dzieł literackich i historycznych, rzadkie mapy i atlasy. Zbiór rękopisów obejmuje średniowieczne iluminowane rękopisy po współczesne rękopisy o znaczeniu literackim i historycznym.

Browarnik - właściciel browaru lub osoba zarządzająca nim. Słowo to zostało utworzone od rzeczownika browar z dodatkiem formantu -nik. Powstały wyraz może oznaczać również osobę działającą w przemyśle browarniczym, pracującą w browarze. W odróżnieniu od piwowara, który bezpośrednio zajmuje się warzeniem piwa, browarnik nie jest określeniem zawodu lub funkcji, lecz osoby związanej z przemysłem browarniczym.Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)

W 1969, po odrzuceniu propozycji połączenia się z Yale University, Vassar College przekształcił się w uczelnię koedukacyjną. Obecnie studiuje tu 56% kobiet i 44% mężczyzn. Vassar College uchodzi za jedną z najlepszych szkół wyższych sztuk wyzwolonych w kraju.

Absolwentkami Vassar College są m.in. pisarka Mary McCarthy, poetka Elizabeth Bishop, poetka Edna St. Vincent Millay, astrofizyczka Vera Rubin, pionierka informatyki Grace Hopper, aktorka Meryl Streep.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

Do Vassar uczęszczały, ale studiów nie ukończyły Jacqueline Kennedy i Jane Fonda.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Jakie są siedem kolegiów siostrzanych? – Histoire-Ucad.org, pl.histoire-ucad.org [dostęp 2019-11-26] (pol.).
 2. Vassar College Observatory – Vassar College Observatory – qwertyu.wiki, pl.qwertyu.wiki [dostęp 2019-11-26] (pol.).
 3. The Pride and Joy of Po’keepsie: A Vassar College History, www.hvmag.com [dostęp 2019-11-26] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Vassar College (NY) (College History), Maryann Bruno; Elizabeth A. Daniels, ​ISBN 978-0-7385-0454-4
 • Bruegel – Bruegel – to niezależny, europejski, ekonomiczny think tank z siedzibą w Brukseli, którego działalność skupia się głównie na badaniach z zakresu polityki gospodarczej i ekonomii. Bruegel funkcjonuje w oparciu o zarządzanie i finansowanie z państw członkowskich Unii Europejskiej, międzynarodowych korporacji oraz innych instytucji.Jayne Seymour Fonda (ur. 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Paul Gustave Doré (ur. 6 stycznia 1832 w Strasburgu, zm. 23 stycznia 1883 w Paryżu) – francuski grafik, malarz, ilustrator i rzeźbiarz.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Sztuki wyzwolone (siedem sztuk wyzwolonych) (łac. septem artes liberales, właściwie siedem umiejętności godnych człowieka wolnego) – podstawa wykształcenia w okresie późnej starożytności oraz średniowiecza. Siedem sztuk dzielone było na dwie mniejsze grupy – trivium i quadrivium. Kanwą tego podziału było monumentalne, encyklopedyczne dzieło Marka Terencjusza Warrona, zatytułowane Disciplinarum libri IX (Dziewięć ksiąg naukowych).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pierre Bonnard - ur. 3 października 1867 w Fontenay-aux-Roses, zm. 23 stycznia 1947 w Le Cannet) - francuski malarz, artysta, studiował prawo, a następnie malarstwo w École des Beaux-Arts i w Académie Julian. Odnosił się do tradycji impresjonistycznych i postimpresjonistycznych. W 1890 wystawiał w Salonie niezależnych. Był jednym z najwybitniejszych dwudziestowiecznych kolorystów.
  Museum of Fine Arts w Bostonie zapoczątkowało swoją działalność 4 lipca 1876. Budynek muzeum na Copley Square mieścił w sobie w tym czasie 5600 dzieł sztuki. Przez następne kilka lat kolekcja powiększała się. W 1909 muzeum zostało przeniesione do swojej obecnej lokalizacji na Huntington Avenue. Dziś jego kolekcja składa się z ok. 450 tysięcy eksponatów z rozmaitych okresów od starożytności do współczesności. Muzeum organizuje również tymczasowe wystawy i realizuje programy edukacyjne.

  Reklama