Varso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Varso – kompleks budynków biurowych budowany w warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce i w Unii Europejskiej.

Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Projektowanie i budowa[ | edytuj kod]

Budowany kompleks Varso od strony Alej Jerozolimskich
Varso od strony ul. Chmielnej
Widok od ul. Chmielnej w stronę Alej Jerozolimskich
Iglica na wieżowcu Varso

Inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 1,72 ha zakupionej w 2011 od PKP przez dewelopera, słowacką firmę HB Reavis, za 171 mln zł. Planowany w tym miejscu wieżowiec znany był pod roboczą nazwą Chmielna Business Center. Nazwa Varso stanowi nawiązanie do łacińskiej nazwy Warszawy: Varsovia.

Foster and Partners – firma architektoniczna w Wielkiej Brytanii. Praktyka architektoniczna jest ściśle powiązana z założycielem Lordem Fosterem. W biurze tym powstało wiele słynnych projektów architektonicznych, m.in. wieżowców. Szczególnie znana jest z projektów terminali lotniczych.Głaz narzutowy, eratyk, narzutniak (z łac. errare – błądzić) – fragment skały litej, przyniesiony przez lądolód.

Projekt[ | edytuj kod]

Varso miał być piątym pod względem wysokości budynkiem w Europie i zarazem najwyższym na terytorium Unii Europejskiej, wyprzedzając (przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię) wieżowiec The Shard w Londynie (309,6 m).

Początkowo plany zakładały możliwość realizacji 130-metrowego wieżowca, ale ostatecznie okazało się, że będzie mógł powstać większy obiekt. W skład Varso wejdą trzy budynki: 230-metrowa wieża główna (z ażurową iglicą 310-metrowa) oraz dwa wieżowce boczne o wysokości 90 i 81 m. Ich całkowita powierzchnia to ok. 140 tys. m², z czego 7 tys. m² ma stanowić powierzchnia handlowo-usługowa. Projekt architektoniczny kompleksu został przygotowany przez zespół Foster and Partners (wieża główna) oraz HRA Architekci (budynki boczne).

Wieżowce w Europie najwcześniej zaczęły powstawać w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Frankfurt nad Menem, Warszawa, Stambuł i Moskwa. W ostatnim czasie wieżowce zaczęto budować także w wielu innych miastach: Amsterdamie, Barcelonie, Brukseli, Katowicach, Lizbonie, Madrycie, Mediolanie, Rotterdamie, Walencji i innych. Wieżowce europejskie są zazwyczaj niższe od tych budowanych w Ameryce Północnej i Azji. Najwyższy wieżowiec w Europie znajduje się obecnie w Moskwie, jest nim Mercury City Tower, który pełną wysokość 339 metrów uzyskał 1 listopada 2012.Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

Na wysokości 230 metrów ma powstać ogólnodostępny odpłatnie taras z widokiem na panoramę Warszawy (ok. dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki). Na 46 piętrze ma się znaleźć restauracja z panoramicznym widokiem na miasto. Wszystkie budynki będą ze sobą połączone na poziomie parterów, a cały kompleks będzie połączony z podziemną galerią dworca Warszawa Centralna. Pod obiektem znajdzie się czterokondygnacyjny parking dla ok. 1100 samochodów, 80 motocykli i 750 rowerów. Inwestycja zakłada również przebudowę zachodniego odcinka ulicy Chmielnej – powstanie jej nowa pierzeja o długości ponad 210 metrów. Ma zostać wyremontowana nawierzchnia oraz posadzone drzewa i krzewy.

HRA Architekci – polska pracownia architektoniczna z Warszawy, założona w 1990. Zatrudnia ok. 100-osobowy zespół, co stawia ją w czołówce największych polskich biur architektonicznych. Specjalizuje się w dużych deweloperskich projektach biurowych i mieszkaniowych. Wielokrotnie nagradzana w konkursach międzynarodowych, m.in. II nagroda w konkursie na Symfonię Varsovia i I nagroda w konkursie HB Reavis na zespół biurowo-usługowy Burakowska. Pozwolenie na budowę – dokument urzędowy otrzymany w drodze decyzji administracyjnej zezwalający na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego (art. 3 pkt 12 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 t.j. z późniejszymi zmianami).

Budowa[ | edytuj kod]

Generalnym wykonawcą zostało HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Pozwolenie na budowę inwestor uzyskał w grudniu 2016. W tym samym miesiącu ruszyły prace budowlane.

W październiku 2017 na terenie budowy wykopano 60-tonowy głaz narzutowy, który przyciągnął tutaj lodowiec prawdopodobnie 1,5 mln lat wcześniej. Znajdował się na głębokości około 10 metrów. Wyciągnięto go za pomocą specjalistycznego dźwigu, a następnie przewieziono na Pole Mokotowskie, gdzie stanął obok Biblioteki Narodowej. W przyszłości ma zostać wyeksponowany przed wejściem do wieżowca.

Wieżowce w Polsce – artykuł prezentuje zbiorczo opis najwyższych budynków w całej Polsce oraz skróconą historię ich powstawania. Zobacz także artykuły dotyczące wieżowców w poszczególnych miastach Polski.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Docelową wysokość 310 metrów wieżowiec osiągnął 21 lutego 2021.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ażur (z franc. ajour – dziurka) – rodzaj zdobienia polegający na wycięciu w materiale otworów o ozdobnym kształcie, skomponowanych tak, aby prześwitywała przez nie płaszczyzna tła. Ten ozdobny układ otworów wykonywany jest w dowolnym materiale i tworzy zespół dekoracyjny.
Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Pole Mokotowskie – duży (68,54 ha) kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al. Armii Ludowej), Waryńskiego, Batorego, Boboli i Rostafińskich. Część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.
Warszawa Centralna – najważniejszy dworzec i stacja kolejowa w Warszawie. Znajduje się w Śródmieściu, w Alejach Jerozolimskich 54, u zbiegu z al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym, łączącym dworzec z sąsiednimi stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Według kategoryzacji PKP, dworzec ma najwyższą kategorię, A.
Brexit (ang. Brexit, od British ‘brytyjski’ i exit ‘wyjście’) – potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku.
Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.
Aleja Jana Pawła II – jedna z najważniejszych ulic Warszawy, biegnąca od Alej Jerozolimskich do alei Wojska Polskiego.

Reklama