• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Varanopidae  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Aerozaur - rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny Varanopsidae i podrodziny Varanodontinae. Żył od późnego permu do wczesnego triasu na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.Synapsydy, dawniej określane jako "gady ssakokształtne" (Synapsida, z gr. syn – razem + apsis – łuk) – grupa owodniowców powstałych w pensylwanie (ok. 318 - 299 mln lat temu) pod koniec karbonu; dominująca grupa kręgowców lądowych w permie i na początku triasu. Pierwotnie uważano, że wywodziły się z anapsydów, obecnie jednak przyjmuje się, że obie grupy wyewoluowały niezależnie z najprymitywniejszych owodniowców. Ich cechą charakterystyczną było występowanie w czaszce jednego, dolnego otworu skroniowego za każdym okiem (czaszka synapsydalna), gdzie były uczepione mięśnie szczęk.
  Bibliografia[ | edytuj kod]
 • http://www.kheper.net/evolution/pelycosauria/Varanopseidae.html
 • https://web.archive.org/web/20080511165601/http://www.palaeos.com/Vertebrates/Units/Unit390/200.html


 • Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Varanops jest nazwą rodzajową pelykozaura z rodziny Varanopidae. Żył w górnym permie na terenie obecnej Ameryki Północnej, będąc jednym z najpóźniejszych reprezentantów pelykozaurów, których większość wyginęła pod koniec wczesnego, a także środkowego permu. Być może waranopsy wyginęły z powodu konkurencji, jaką stanowiły dla niego drapieżne terapsydy z podrzędów Therocephalia i Gorgonopsia oraz nowe formy diapsydów z późnego permu.
  JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.
  Czaszki – lewobrzeżna dzielnica Kalisza położona na południe od Wrocławskiego Przedmieścia, ograniczona ulicami: Czaszkowską, Nowym Światem, Górnośląską, Polną, Południową, Częstochowską i Kanałem Rypinkowskim; w granicach administracyjnych od 1906.
  Owodniowce (Amniota) – klad obejmujący kręgowce, mające zdolność rozwoju zarodkowego na lądzie (gady, ptaki i ssaki). Uzyskały ją dzięki wytworzeniu błon płodowych, które tworzą środowisko dla właściwego rozwoju zarodka.
  Mycterosaurinae - podrodzina gadów z rodziny Varanopidae. Do Mycterosaurinae należeli: Mycterosaurus oraz Mesenosaurus. Osiągały rozmiary od 40-60 cm długości i były owadożerne. Żyły w permie około 250 milionów lat temu.
  Mycterosaurus − gad z rodziny Varanopidae. Był najprymitywniejszym przedstawicielem swojej rodziny. Brak mu cech które posiadają bardziej zaawansowani krewni. Osiągał około 60 cm długości.
  Waranodonty - podrodzina gadów ssakokształtnych z rodziny Varanopidae. Żyły od późnego permu do wczesnego karbonu na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej oraz Afryki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.723 sek.