Varanopidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Varanopidae (syn. Varanopsidae, Varanopseidae) – wymarła rodzina drapieżnych owodniowców. Tradycyjnie zaliczane do synapsydów; z badań Forda i Bensona (2019, 2020) wynika jednak, że mogły one należeć do diapsydów. Żyły od wczesnego permu, aż po początki późnego permu, przeżywając inne drapieżne pelykozaury. Nazwa związana jest z faktem, że swoim wyglądem i trybem życia przypominały współczesne waranowate, niebędące jednak z nimi blisko spokrewnione.

Varanops jest nazwą rodzajową pelykozaura z rodziny Varanopidae. Żył w górnym permie na terenie obecnej Ameryki Północnej, będąc jednym z najpóźniejszych reprezentantów pelykozaurów, których większość wyginęła pod koniec wczesnego, a także środkowego permu. Być może waranopsy wyginęły z powodu konkurencji, jaką stanowiły dla niego drapieżne terapsydy z podrzędów Therocephalia i Gorgonopsia oraz nowe formy diapsydów z późnego permu.JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.

Budowa[ | edytuj kod]

 • Były to zwierzęta niewielkie i lekkiej budowy. Najwięksi przedstawiciele nie przekraczali 1,5 metra długości. Przeciętna długość wynosiła około 1 metra, przy czym formy późniejsze były mniejsze od wczesnych.
 • Varanopidae nie posiadały żagli na grzbiecie, charakterystycznych dla pelykozaurów z rodziny Sphenacodontidae czy Edaphosauridae.
 • Czaszki ich były delikatnej budowy, z powiększonymi otworami skroniowymi. Pod względem budowy wykazywały zaawansowane ewolucyjnie cechy: Były wydłużone i wąskie. Wyposażone były w długie szczęki z licznymi zębami. Zęby były zróżnicowane i posiadały przednie i tylne krawędzie tnące. Oczodoły umieszczone były w partii tylnej czaszki.
 • Czaszki – lewobrzeżna dzielnica Kalisza położona na południe od Wrocławskiego Przedmieścia, ograniczona ulicami: Czaszkowską, Nowym Światem, Górnośląską, Polną, Południową, Częstochowską i Kanałem Rypinkowskim; w granicach administracyjnych od 1906.Owodniowce (Amniota) – klad obejmujący kręgowce, mające zdolność rozwoju zarodkowego na lądzie (gady, ptaki i ssaki). Uzyskały ją dzięki wytworzeniu błon płodowych, które tworzą środowisko dla właściwego rozwoju zarodka.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mycterosaurinae - podrodzina gadów z rodziny Varanopidae. Do Mycterosaurinae należeli: Mycterosaurus oraz Mesenosaurus. Osiągały rozmiary od 40-60 cm długości i były owadożerne. Żyły w permie około 250 milionów lat temu.
  Mycterosaurus − gad z rodziny Varanopidae. Był najprymitywniejszym przedstawicielem swojej rodziny. Brak mu cech które posiadają bardziej zaawansowani krewni. Osiągał około 60 cm długości.
  Waranodonty - podrodzina gadów ssakokształtnych z rodziny Varanopidae. Żyły od późnego permu do wczesnego karbonu na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej oraz Afryki.
  Waranodon – rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny Varanopsidae i podrodziny Varanodontinae. Żył w permie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.
  Elliotsmithia – rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny Varanopsidae i podrodziny Mycterosaurinae. Żył w późnym permie na terenie dzisiejszej Południowej Afryki.
  Diapsydy (Diapsida, z gr. di – dwa + apsis – łuk) – grupa owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida), w których czaszce rozwinęły się dwie pary otworów skroniowych (po dwa – górny i dolny – za każdym okiem), przez które przewleczone są silne mięśnie szczęk. Dzięki temu czaszka stała się lżejsza a szczęki bardziej ruchliwe. Choć część diapsydów wtórnie straciła jedną lub obie pary otworów skroniowych (m.in. węże), są nadal zaliczane do tej grupy, gdyż ich przodkowie mieli diapsydalną budowę czaszki.
  Sfenakodon (Sphenacodon) – jest to rodzaj pelykozaura, żyjącego pod koniec karbonu i na początku permu na terenie obecnego Teksasu i Nowego Meksyku.

  Reklama