• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vantaa  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.Linia kolejowa Helsinki – Riihimäki (fiń. Helsinki–Riihimäki-rata) – linia kolejowa o długości 71,4 km łącząca fińskie miasta Helsinki (Dworzec Centralny) i Riihimäki (stacja). Znajduje się w całości w obrębie oddanego do użytku 17 marca 1862 roku odcinka Helsinki – Hämeenlinna, najstarszej linii kolejowej w kraju.
  Transport[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się największe w Finlandii lotnisko Helsinki-Vantaa, obsługujące rocznie 11,1 mln pasażerów.

  Przez miasto przebiegają główne drogi krajowe z Helsinek na północ oraz obwodnica aglomeracyjna Kehä III. Leży też na głównej linii kolejowej Helsinki – Riihimäki (Päärata) oraz linii do Vantaankoski. Na obszarze miasta zlokalizowane są stacje kolejowe Hiekkaharju, Koivukylä oraz Tikkurila, która jest główną stacją obsługującą port lotniczy, ze względu na co zatrzymują się na niej pociągi wszystkich klas. Budowana kolejowa obwodnica Helsinek również będzie przebiegała głównie przez obszar miasta.

  Salgótarján - miasto na Węgrzech przy granicy ze Słowacją, 120 km na północ od Budapesztu, stolica komitatu Nógrád oraz powiatu Salgótarján. Miasto liczy 37 166 mieszkańców (I 2011 r.).Kauniainen (szw. Grankulla) - gmina w Finlandii, położona w południowej części kraju, należąca do regionu Uusimaa.
 • Hiekkaharju (stacja kolejowa)
 • Koivukylä (stacja kolejowa)
 • Tikkurila (stacja kolejowa)
 • Port lotniczy Helsinki-Vantaa
 • Tramwaje w Vantaa
 • Sport[ | edytuj kod]

 • AC Allianssi – klub piłkarski
 • Kiekko-Vantaa – klub hokejowy


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Świadkowie Jehowy na Łotwie – wspólnota 2376 aktywnych Świadków Jehowy, skupionych w 36 zborach na terenie Łotwy. Większość z nich mieszka w miastach lub w ich pobliżu. W roku 2012 na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się na 3869 osób. Biuro Oddziału i Sala Zgromadzeń mieści się w Rydze.
  Świadkowie Jehowy w Estonii – wspólnota 4235 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli), należących do 53 zborów w Estonii (stan w 2012 roku). W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrały się 7083 osoby. Biuro Oddziału koordynujące działalność miejscowych wyznawców mieści się w Tallinnie.
  Kolejowa obwodnica Helsinek (fin. Kehärata, szw. Ringbanan) – będąca w budowie linia kolejowa łącząca Helsinki z portem lotniczym Vantaa. Linia będzie wchodziła w skład helsińskiej kolei aglomeracyjnej. Planowany koszt tej inwestycji (2010) wynosił 605 mln euro.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Świadkowie Jehowy w Finlandii – wspólnota 18 795 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) (w tym ok. 12% szwedzkojęzycznych) w Finlandii, należących do 304 zborów, spotykających się w ponad 235 Salach Królestwa. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 459 osób. Biuro Oddziału nadzorujące działalność miejscowych wyznawców znajduje się w Vantaa. Wyznanie to jest trzecią pod względem liczby wyznawców wspólnotą religijną, zarejestrowaną w tym kraju.
  Espoo (szw. Esbo, ros. Э́споо) – miasto w południowej Finlandii, na wschodzie graniczące bezpośrednio z miastem stołecznym Helsinki; drugi pod względem wielkości ośrodek miejski w Finlandii; wraz z miastami Helsinki, Vantaa i Kauniainen tworzy zespół miejski Helsinek.
  Uusimaa, Nyland (odpowiednio fiń. i szw. Nowy Kraj), to region w Finlandii o powierzchni 9 097 km² oraz liczbie ludności wynoszącej 1 517 542 osób. Gęstość zaludnienia to 167 osoby/km² (dane z 2009 roku). W Uusimaa położone są Helsinki, największe miasto i stolica administracyjna Finlandii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.755 sek.