Vannozza Cattanei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vannozza (Vanozza) Cattanei (ur. 1442, zm. 26 listopada 1518) – metresa kardynała Rodriga Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI.

Aleksander VI (łac. Alexander VI, hiszp. Rodrigo de Borja y Borja, wł. Rodrigo Borgia; ur. 1 stycznia 1431 w Xativie, zm. 18 sierpnia 1503 w Rzymie) – papież w okresie od 11 sierpnia 1492 do 18 sierpnia 1503.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodziła prawdopodobnie z rodziny rzemieślniczej. Zdaniem części badaczy była luksusową kurtyzaną. Przypuszcza się, że pochodziła z Walencji lub Mantui. Najpewniej w 1466 lub 1467 poznała ówczesnego kardynała Rodriga Borgię, z którym nawiązała romans. W 1474 otrzymała od kochanka dom w pobliżu jego pałacu. W listach podpisywała się jako Vannozza Borgia. W tym samym czasie Rodrigo zaaranżował jej małżeństwo z Domenico d'Arignano, wspominanym w źródłach jako urzędnik Kościoła.

Lukrecja Borgia (ur. 18 kwietnia 1480 w Subiaco, zm. 24 czerwca 1519 w Ferrarze) – córka kardynała Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, księżna Ferrary.Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

Po śmierci męża Vannozza poślubiła prawdopodobnie Antonia de Brescia. W 1480 trzecim mężem Cattanei został Giorgio della Croce, właściciel winnicy w S. Pietro w Vincoli. Małżeństwa stanowiły jedynie przykrywkę dla romansu Vannozzy i Borgii. Z ich związku pochodziło czworo dzieci:

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Juan Borgia, drugi książę Gandii, znany również jako Juan (Giovanni) de Candia Borgia (ur. 1476 w Rzymie, zm. 14 czerwca 1497) – książę Gandii, syn papieża Aleksandra VI i jego kochanki Vanozzy Cattanei. Jego braćmi byli: słynny kondotier Cezar Borgia oraz Jofré Borgia, zaś siostrą Lukrecja Borgia.
 • Cesare (ur. 1475),
 • Juan (ur. 1476),
 • Lukrecja (ur. 1480),
 • Jofré (ur. 1482).
 • Vannozza i Rodrigo kilkakrotnie spędzali wspólnie lato w Subiaco, gdzie prawdopodobnie urodziła się Lukrecja. Po urodzeniu Jofrè, kardynał porzucił Vannozzę. W 1484 urodziła zmarłego w dzieciństwie syna Ottaviana (Ottavia), pierwsze i jedyne dziecko niepochodzące ze związku z Rodrigiem. W 1486 zmarł mąż Vannozzy, Giorgio i owdowiała Vannozza poślubiła mantuańskiego humanistę i literata Carla Canale.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.

  W 1493 Rodrigo zabronił Vannozzie uczestniczenia w ślubie ich córki Lukrecji. Po rozstaniu z Borgią, kilkakrotnie odwiedziła go w Watykanie. Były kochanek zadbał o jej sytuację materialną. Prowadziła bogatą korespondencję z dziećmi, najbardziej z córką Lukrecją.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Roberto Gervaso, Borgiowie, Janina Perlin (tłum.), Katowice: Wydawnictwo Książnica, 2007, s. 80–81, ISBN 978-83-250-0081-3, OCLC 176957594.
 • Uhl A., Dzieci Papieży, Wydawnictwo Olimp, Poznań 2009, ISBN 978-83-61513-19-3, s. 67–71.
 • Jofré (Goffredo) Borgia (ur. 1482, zm. 1517 w Squillace) – książę Squillace, najmłodszy syn papieża Aleksandra VI i jego kochanki Vanozzy Cattanei.Mantua (wł. Mantova, w lokalnym dialekcie emilijskim Mantua) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Mantua.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prostytucja, nierząd – oddanie własnego ciała do dyspozycji większej liczbie osób w celu osiągnięcia przez nie zaspokojenia seksualnego i pobieranie za to wynagrodzenia materialnego. Przy prostytucji ma więc miejsce świadczenie usług w dziedzinie seksu, polegających zwykle na odbywaniu stosunków płciowych za pieniądze lub inne korzyści.
  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Humanizm – w wąskim sensie: prąd filozoficzny, etyczny i kulturowy epoki odrodzenia (humanizm renesansowy). W szerokim sensie: antropocentryczna postawa intelektualna i moralna, wyrażającej się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka, a także przykładająca wagę do racjonalnego myślenia. W szerokim sensie, można mówić o humanizmie starożytnym, czy współczesnym.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama