Vanessa Redgrave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vanessa Redgrave CBE (ur. 30 stycznia 1937 w Londynie) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Julia (1977) Freda Zinnemanna. Ponadto zdobywczyni m.in. nagrody Emmy, Złotego Globu oraz Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości na 75. MFF w Wenecji (2018). Przez całe życie zaangażowana społecznie i politycznie, ambasadorka dobrej woli UNICEF.

Przerwana lekcja muzyki (ang. Girl, Interrupted) – film fabularny, (dramat psychologiczny) koprodukcji niemiecko-amerykańskiej z 1999 roku w reżyserii Jamesa Mangolda. Film został nakręcony na podstawie autobiograficznej książki Susanny Kaysen.Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1970 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Jest przyznawana aktorkom w rolach drugoplanowych grającym w serialach, miniserialach lub filmach telewizyjnych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w Londynie jako córka pary aktorów: Michaela Redgrave'a i Rachel Kempson. Sam Laurence Olivier ogłosił narodziny córki Michaela publiczności, po zakończeniu sztuki Hamlet w teatrze The Old Vic (M. Redgrave grał w tej sztuce Laertesa).

Dom dusz (ang. The House of the Spirits) – film wyreżyserowany przez duńskiego reżysera Billego Augusta został nakręcony w 1993 roku jako ekranizacja książki chilijskiej pisarki Isabel Allende pt. "Dom duchów". Autorem scenariusza był również Bille August.Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.

Vanessa pobierała nauki w The Alice Ottley School w Worcesterze i w Queen’s Gate School w Londynie. Aktorka miała dwójkę rodzeństwa, które również parało się aktorstwem: siostrę Lynn (1943-2010) oraz brata Corina (1939-2010).

W 1954 rozpoczęła studia aktorskie w Central School of Speech and Drama w Londynie.

Jedyna aktorka dwukrotnie nagrodzona Złotą Palmą dla najlepszej aktorki: na 19. MFF w Cannes zdobyła ją za rolę w filmie Morgan: przypadek do leczenia (1966), a na 22. MFF w Cannes – za tytułową kreację w filmie Isadora (1969). Wielokrotnie nagradzana również za role teatralne, w tym nagrodą Tony w 2003 za rolę w Zmierzchu długiego dnia wg Eugene’a O’Neilla na nowojorskim Broadwayu. W 1994 wydała wspomnienia Vanessa Redgrave: An Autobiography.

Rachel Kempson (ur. 28 maja 1910 w Dartmouth, Anglia, Wielka Brytania, zm. 24 maja 2003 roku w Millbrook, Nowy Jork, USA) – brytyjska aktorka. Jej mężem był aktor Michael Redgrave, z którym miała dzieci: Vansessę, Corina i Lynn.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Dwie córki Vanessy Redgrave z reżyserem Tonym Richardsonem (małżeństwo w latach 1962–1967), Natasha Richardson (1963–2009) i Joely Richardson (ur. 1965), zgodnie z rodzinną tradycją zostały aktorkami. W latach 1971–1986 aktorka spotykała się z aktorem Timothym Daltonem. W 1971 aktorka poroniła, będąc w ciąży z drugim synem. Swojego długoletniego partnera, Franco Nero, poznała podczas kręcenia filmu Camelot (1967), w tym samym roku rozwiodła się z mężem Tonym Richardsonem, który z kolei związał się z francuską aktorką Jeanne Moreau. Franco Nero został w 2006 drugim mężem aktorki. Ich syn, Carol Nero (ur. 1969), jest pisarzem i reżyserem. W 2009 na skutek nieszczęśliwego wypadku zmarła jej córka Natasha Richardson, żona Liama Neesona. W 2010 straciła swoje rodzeństwo: siostrę Lynn Redgrave, walczącą przez kilka lat z rakiem piersi, oraz brata Corina Redgrave.

Miesiąc nad jeziorem (ang. A Month by the Lake) – brytyjsko-amerykańska komedia obyczajowa z 1995 roku wyreżyserowana przez Johna Irvina. Wyprodukowana przez wytwórnię Miramax Home Entertainment.Nadstaw uszu (Prick Up Your Ears) – film fabularny, tragikomedia produkcji brytyjskiej, w reżyserii Stephena Frearsa z 1987 r. Film opisuje historię życia Joe Ortona.

Aktorka znana jest ze swoich lewicowych poglądów. W 1999 odznaczona komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE). Nie używa przysługującego jej z tego tytułu przedimka Dame.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Jeanne Moreau (ur. 23 stycznia 1928 w Paryżu) – francuska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka oraz piosenkarka. Obdarzona talentem i elegancją, niebanalną urodą i intrygującą osobowością, stała się jedną z najbardziej popularnych i najczęściej angażowanych gwiazd francuskiego kina.
Anna Boleyn (ur. 1501/1507, zm. 19 maja 1536) – druga żona króla Henryka VIII Tudora, koronowana w 1533 r. na królową Anglii i Irlandii, matka Elżbiety I Tudor. Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.
Tony Richardson, właściwie Cecil Antonio Richardson (ur. 5 czerwca 1928 w Shipley, zm. 14 listopada 1991 w Los Angeles) – angielski reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, producent. Zdobywca Oscara za Przygody Toma Jonesa (1963).
Kroniki młodego Indiany Jonesa (ang. The Young Indiana Jones Chronicles) - amerykański serial przygodowy emitowany w latach 1992-1996. Serial opowiada o młodzieńczych latach archeologa Indiana Jonesa znanego z filmów przygodowych.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera.
Jack i czarodziejska fasola (ang. Jack and the Beanstalk: The Real Story) – amerykański film familijny bazujący na angielskiej baśni Jaś i magiczna fasola. Film jest emitowany w trzech częściach na kanale KidsCo w Kinie KidsCo.

Reklama