Vanajavesi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vanajavesijezioro w Finlandii w regionach Pirkanmaa i Kanta-Häme. Znajduje się w zlewisku rzeki Kokemäenjoki.

Szczupak pospolity, szczupak (Esox lucius) – szeroko rozprzestrzeniona, drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych (Esocidae). Jej okołobiegunowy zasięg występowania jest największym naturalnym zasięgiem ryb wyłącznie słodkowodnych.Karp (Cyprinus carpio) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Hodowany i poławiany na dużą skalę jako ryba konsumpcyjna.

Środowisko[ | edytuj kod]

Z powodu regulacji jeziora, poziom lustra wody zmienił się. W latach 70. XX w. z powodu rozwoju przemysłu jakość wody w jeziorze obniżyła się. Obecnie powróciła do poprzedniego poziomu, choć Vanajavesi jest jeziorem eutroficznym.

Turystyka[ | edytuj kod]

Nad jeziorem położony jest zabytkowy zamek Häme. Jest celem turystyki wędkarskiej, połowy szczupaka, okonia, sielawy, karpia.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Eutrofizm - stan biologiczny jeziora, w którym bogactwo substancji pokarmowych, a zatem obfita flora i fauna, powodująca duże zużycie tlenu, prowadzi do beztlenowego rozkładu martwych organizmów na dnie jeziora, czyli powstawania mułu, a w dalszym stadium do zarastania płytkich jezior i powstawania niskich torfowisk.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vanajavesi (yhd.) (ang.). W: Järviwiki [on-line]. Finnish Environment Institute (SYKE). [dostęp 2018-01-24].
  2. Vanajavesi (fiń.). [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-06)].
  3. Esteettömiä kalapaikkoja Suomessa (fiń.). [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-14)].
Sielawa europejska, sielawa bałtycka, sielawa (Coregonus albula) – gatunek ryby łososiokształtnej z rodziny łososiowatych (Salmonidae).
Reklama