Valley Forge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Generałowie Waszyngton i La Fayette w Valley Forge
Piec (z prawej) i szałasy – współczesna replika obozowiska w Valley Forge

Valley Forgedolina nad rzeką Schuylkill w stanie Pensylwania, położona około 40 kilometrów na zachód od Filadelfii, gdzie generał Jerzy Waszyngton i jego żołnierze obozowali zimą 1777/1778 w czasie trwania wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783). Było to ciężkie doświadczenie dla Waszyngtona i jego Armii Kontynentalnej.

Królestwo Francji (fr. Royaume de France) do 1204 Królestwo Franków (łac. Regnum Francorum) – państwo historyczne w Europie, na terenie obecnej Francji, jedno z jej prawno-historycznych poprzedników. Istniało w latach 987-1791.Kampania filadelfijska (1777–1778) – brytyjska próba zdobycia kontroli nad Filadelfią, będącą siedzibą II Kongresu Kontynentalnego, podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Po nieskutecznej próbie wywabienia Armii Kontynentalnej Jerzego Waszyngtona do New Jersey, brytyjski generał William Howe załadował swoje wojska na okręty transportowe i wylądował na północnym krańcu Zatoki Chesapeake. Stamtąd ruszył na Filadelfię. Waszyngton starał się przygotować pozycje obronne w okolicy Brandywine Creek, ale 11 września 1777 roku został zaatakowany z flanki i pokonany nad Brandywine. Po kolejnych starciach i manewrach Howe zdołał wkroczyć do Filadelfii i zająć miasto. Waszyngton dokonał nieskutecznego ataku pod Germantown, a następnie wycofał swoje siły do Valley Forge na zimę.

Po przegranych potyczkach nad Brandywine i pod Germantown w Pensylwanii Waszyngton musiał wycofać się na zachód, oddając Filadelfię w ręce Brytyjczyków. 19 grudnia armia dotarła do Valley Forge. Wojsko nie było przygotowane na obozowanie w trudnych, zimowych warunkach. Brakowało żywności i odzieży, a Kongres Kontynentalny nie był w stanie przyjść z pomocą. Około dziesięciotysięczna armia obozowała w zbudowanych przez siebie prowizorycznych szałasach. 23 grudnia Waszyngton pisał:

Ludwik XVI, Ludwik Ostatni, fr. Louis August de Bourbon, Obywatel Louis Capet (ur. 23 sierpnia 1754 w Wersalu, zm. 21 stycznia 1793 w Paryżu) – książę de Berry, następnie delfin de Viennois, ostatecznie król Francji i Nawarry od 1774 do 1791, potem król Francuzów (Roi des Français) do 1792.Bitwa pod Germantown – bitwa w trakcie kampanii filadelfijskiej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomiędzy brytyjskimi siłami Williama Howe’a, a oddziałami regularnymi i milicją Jerzego Waszyngtona. Ten ostatni próbował pokonać stojące w Germantown oddziały Howe’a, a następnie odbić obsadzoną przez Cornwallisa Filadelfię.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Dzisiaj co najmniej 2873 żołnierzy w obozie musiałem zwolnić ze służby, bo nie mają butów, a więc są w zasadzie nadzy...

Friedrich Wilhelm Ludolf Gerhard Augustin von Steuben (ur. 17 września 1730, zm. 28 listopada 1794) – pruski oficer, który brał udział w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych.Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert du Motier markiz de la Fayette (ur. 6 września 1757 w zamku Chavaniac w Owernii, Francja, zm. 20 maja 1834 w Paryżu) – polityk, arystokrata francuski, liberał i humanista. Generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wolnomularz.

W okresie od grudnia do marca zmarło co najmniej 2000 żołnierzy. Obok głodu i zimna żniwo zbierała też ospa, ale pozostali byli raczej zadowoleni ze swego losu, bowiem Brytyjczycy, tkwiący w cieple i dostatku w Filadelfii, nie atakowali.

Zima spędzona w dolinie Forge była dla Armii Kontynentalnej testem lojalności. Wytrwali tylko najbardziej zagorzali patrioci. Mimo wielu głosów krytyki Waszyngton utrzymał pozycje w dolinie aż do wiosny 1778. Z pomocą byłego pruskiego oficera, barona von Steubena, który przybył do obozu 23 lutego, zdołał wyszkolić swych żołnierzy i uczynić z nich w pełni sprawną, zdyscyplinowaną formację wojskową.

Ospa prawdziwa, inaczej czarna ospa (łac. Variola vera) – wirusowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu wywoływana przez jedną z dwóch odmian wirusa ospy prawdziwej (variola minor lub variola maior). Okres inkubacji trwa od 7 do 17 dni, średnio 13 dni. Chorobę cechuje śmiertelność u osób szczepionych około 3% (dla najczęściej spotykanej odmiany), a u nieszczepionych średnio 30% (istnieją postacie choroby o śmiertelności szacowanej na 95%).Królestwo Wielkiej Brytanii (ang. Kingdom of Great Britain), znane także jako Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (United Kingdom of Great Britain) było państwem położonym w Europie Zachodniej. Istniało w latach 1707–1800. Powstało na mocy Aktu Unii w wyniku połączenia Królestwa Anglii i Królestwa Szkocji w jedno państwo obejmujące całość wyspy Wielkiej Brytanii. Połączenie Anglii i Szkocji było dopełnieniem istniejącej już od 1603 roku unii personalnej, gdy Jakub VI Szkocki został koronowany jako Jakub I Stuart na króla Anglii.

6 maja 1778 do doliny dotarła – owacyjnie przyjęta – wieść o sojuszu zawartym właśnie pomiędzy Kongresem Kontynentalnym a Francją króla Ludwika XVI. To wzmocniło morale żołnierzy i pomogło zmusić w czerwcu Brytyjczyków do opuszczenia Filadelfii.

W miejscu dawnego obozowiska mieści się dzisiaj Historyczny Park Narodowy Valley Forge. Zachował się, służący wówczas za kwaterę dowódcy, stary kamienny budynek, który obecnie stanowi centrum ekspozycji. Obok niego wzniesiono: kaplicę Washington Memorial Chapel, pomnik National Memorial Arch oraz muzeum historii naturalnej. W pobliżu powstało też zgromadzenie zakonne Cloister of Colonies.

Kongres Kontynentalny – legislatura federalna, powołana przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Istniał w latach 1774 - 1789, obejmując czasy wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i obowiązywania Artykułów Konfederacji. Zwoływano go dwa razy.Bitwa nad Brandywine – bitwa w trakcie kampanii filadelfijskiej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomiędzy brytyjskimi siłami Williama Howe’a, a oddziałami regularnymi i milicją Jerzego Waszyngtona. Przegrana patriotów zadecydowała o upadku Filadelfii.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Axelrod 2007 ↓, s. 244.
 2. U.S. Army 2011 ↓, s. 36.
 3. Axelrod 2007 ↓, s. 244-245.
 4. U.S. Army 2011 ↓, s. 37.
 5. Axelrod 2007 ↓, s. 245.
 6. Axelrod 2007 ↓, s. 248-249.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alan Axelrod: The American Revolution: What Really Happened. New York: Fall River Press, 2007. ISBN 978-1-4351-4072-1.
 • U.S. Army: A Complete History. Raymond K. Bluhm Jr. (red.). New York: The Army Historical Foundation: Beaux Arts Editions, 2011. ISBN 978-0-88363-640-4.
 • Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Kontynentalna – zjednoczona struktura sił zbrojnych trzynastu kolonii, wystawionych przeciw siłom Królestwa Wielkiej Brytanii podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
  Schuylkill – rzeka w stanie Pensylwania, źródła u podnóży Appalachów. Powierzchnia dorzecza 5000 km², długość 209 km. Jest prawym dopływem rzeki Delaware. Płynie m.in. przez Filadelfię.

  Reklama