Valetudinarium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Novae - ruiny szpitala wojskowego (valetudinarium).

Valetudinarium – wczesna forma obiektów szpitalnych budowanych w obrębie obozów i twierdz rzymskich.

DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Armia rzymska – armia starożytnego Rzymu. Siły zbrojne, które pozwoliły mu zdobyć, a potem utrzymać dominację w świecie antycznym. Taką rolę spełniała w republice oraz w okresie cesarstwa.

Valetudinaria powstawały od czasów Oktawiana Augusta w miejscach największych zgrupowań wojsk rzymskich na granicach imperium. Miały zwykle formę czworobocznego budynku, w którym biegł korytarz z umieszczonymi po bokach salami dla chorych, zaś środkowa część (dziedziniec) służyła do spacerów. Największe obiekty tego rodzaju składały się z około 60 pomieszczeń dla chorych, kwater personelu, sal do kąpieli i pomieszczeń do składowania narzędzi.

Gaius Octavius Thurinus, po adopcji Gaius Iulius Caesar Octavianus, (Gajusz Juliusz Cezar Oktawian) (ur. 23 września 63 roku p.n.e. w Rzymie, zm. 19 sierpnia 14 roku n.e. w Noli) – pierwszy cesarz rzymski, panował od 16 stycznia 27 roku p.n.e. do śmierci jako Imperator Caesar Augustus. Po śmierci zaliczony został w poczet bogów jako „Divus Augustus”. Syn Gajusza Oktawiusza i Atii Starszej (Atia Maior), wnuk siostry Juliusza Cezara i jego adoptowany testamentem syn.

Jednym z ważniejszych zabytków tego rodzaju budownictwa szpitalnego są ruiny valetudinarium w Novae, odkryte w 1981 przez polskich archeologów.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Marek Kucharzewski, Robert Kokot, Katarzyna Wilemska-Kucharzewska, Andrzej Kuropatnicki. Szpitale i lekarze armii Cesarstwa Rzymskiego. „Leczenie Ran”. 11 (2), s. 85-90, 2014. DOI: 10.15374/LR2014012. 
  • Reklama