• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VTB United League  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.Państwa postkomunistyczne - zbiorcze określenie odnoszące się do państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji, które na przełomie lat 80/90. XX wieku odeszły od ustroju socjalistycznego.

  VTB United League (ros. Единая Лига ВТБ) – profesjonalna, międzynarodowa liga koszykarska, założona w 2008 roku. Głównym celem jej powołania było zgrupowanie w jednych rozgrywkach najlepszych drużyn Europy Wschodniej. Sponsorem ligi jest rosyjski bank VTB. W jej inauguracyjnym sezonie 2009/2010 w rozgrywkach brało udział 8 zespołów z 5 państw postkomunistycznych – z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji i Ukrainy. W sezonie 2010/2011 w rozgrywkach brało udział 12 drużyn z 8 państw. Obecnie występuje w niej 13 drużyn i posiada ona zarówno status ligi międzynarodowej, jak i narodowej (najwyższa klasa rozgrywkowa w Rosji). Występują w niej drużyny z Rosji, Estonii, Kazachstanu, Łotwy i Białorusi.

  Bank – osoba prawna wykonująca działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami ustawy Prawo bankowe i wymienionych w statucie banku. Banki należą do tak zwanych instytucji zaufania publicznego.

  Fuzja z ligą rosyjską[ | edytuj kod]

  W maju 2012 roku wszystkie kluby rosyjskiej ligi PBL musiały zadecydować o formacie rozgrywek w kolejnym sezonie. Niektórzy dyrektorzy klubów sugerowali możliwość połączenia ze Zjednoczoną Ligą VTB, aby podnieść poziom rozgrywek między rosyjskimi klubami. Zasugerowali, że nową ligę można nazwać Eastern European Professional Basketball League.

  W lipcu 2012 rada ligi VTB podjęła decyzję. Ustalono, iż rosyjska liga PBL będzie kontynuować swoje rozgrywki jeszcze przez jeden sezon, a niektóre jej zespoły będą występować również w VTB. Bezpośrednie starcia między rosyjskimi klubami w ramach rozgrywek VTB były również zaliczane do ogólnego bilansu w lidze PBL. Zespoły ligi PBL dołączyły do VTB przed rozpoczęciem rozgrywek 2013/14 i od tej pory podstawową ligą najwyższej klasy rozgrywkowej w Rosji jest Zjednoczona liga VTB.

  VTB została oficjalnie zreorganizowana przez FIBA Europa we wrześniu 2013 roku. Federacja FIBA World uczyniła to oficjalnie w październiku 2014. Reorganizacji musiały dokonać obie sekcje federacji FIBA, ponieważ uczestniczące w jej rozgrywkach kluby pochodzą zarówno ze strefy europejskiej, jak i azjatyckiej.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.244 sek.