• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VT-8

  Przeczytaj także...
  Walki o Guadalcanal – walki trwające od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943, które były początkiem amerykańskiej kontrofensywy lądowej w trwającej od ośmiu miesięcy wojnie z Japonią. Operacja lądowania na wyspie Guadalcanal w archipelagu Wysp Salomona była też pierwszym amerykańskim desantem w obliczu nieprzyjaciela i to przeprowadzonym od razu z powodzeniem. Jednocześnie trwały walki flot, lotnictwa bombowego i myśliwskiego. Japończycy korzystali z bazy w Rabaulu, Amerykanie - z bazy na Nowej Kaledonii, lotniskowców Floty Pacyfiku i lotniska Hendersona na Guadalcanalu. Liczne bitwy morskie na okolicznych wodach, pozornie zwycięskie, znacznie uszczupliły potencjał wojenny Japonii.George Henry Gay, Jr. (ur. 8 marca 1917 roku, zm. 21 października 1994) - pilot, Lieutenant Commander US Navy, służący w 8 Dywizjonie Torpedowym na lotniskowcu USS "Hornet" (CV-8) w czasie II wojny światowej na Pacyfiku.
  Bitwa o Midway – bitwa lotniczo-morska w czasie II wojny światowej, stoczona w dniach 4–7 czerwca 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a amerykańskimi, w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym, zakończona taktycznym i strategicznym zwycięstwem amerykańskim. Uznawana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.

  Torpedo Squadron Eight (VT-8) – 8. Eskadra Torpedowa United States Navy w składzie grupy lotniczej lotniskowca USS „Hornet” (CV-8). Dywizjon został przydzielony na okręt krótko po przyjęciu lotniskowca do służby w październiku 1941 i pozostał na Pacyfiku po zatopieniu okrętu w bitwie koło wysp Santa Cruz w październiku 1942.

  USS „Hornet” (CV-8) – amerykański lotniskowiec z czasów II wojny światowej, bliźniaczy do USS „Yorktown”. Znany przede wszystkim z uczestnictwa w tzw. rajdzie płk. Doolittle’a oraz w bitwie o Midway i bitwie u wybrzeży wysp Salomona. W czasie bitwy koło wysp Santa Cruz został poważnie uszkodzony w czasie nalotu lotnictwa japońskiego, w wyniku którego został opuszczony i dobity później przez japońskie niszczyciele.Douglas TBD Devastator – amerykański pokładowy samolot torpedowo-bombowy, zaprojektowany w 1934 roku i zbudowany w amerykańskiej wytwórni lotniczej Douglas Aircraft Company.

  Pierwszą walkę VT-8 stoczył podczas bitwy o Midway (4 czerwca 1942). Eskadra wyposażona była wówczas w samoloty Douglas TBD Devastator. Wszystkie 15 maszyn eskadry zostało zestrzelonych w czasie nieeskortowanego przez myśliwce ataku torpedowego na 4 japońskie lotniskowce. Nie zniszczono podczas tego ataku żadnego samolotu wroga, ani żaden lotniskowiec nie został trafiony podczas tego ataku torpedą.

  Douglas SBD Dauntless (ang. nieustraszony) – bombowiec zwiadowczy i pokładowy bombowiec nurkujący z okresu II wojny światowej. Opracowana specjalnie dla tych samolotów technika bombardowania nurkującego została nazwana helldiving (dosłownie "piekielne nurkowanie"), a same bombowce nosiły nieoficjalne przezwisko Helldivers (ich następca SB2C został tak już nazwany oficjalnie). Piloci zwali je też (od akronimu SBD) Slow But Deadly, "Powolny, ale zabójczy".Presidential Unit Citation — amerykańskie odznaczenie wojskowe przyznawane jednostkom wojskowym i innym pododdziałom oraz okrętom sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz narodów sojuszniczych, za nadzwyczajny heroizm w walce przeciw uzbrojonemu przeciwnikowi. Warunkiem przyznania jednostce odznaczenia jest wykazanie się walecznością, determinacją oraz esprit de corps w wykonywaniu powierzonych jej zadań, w stopniu większym niż inne jednostki biorące udział w tej samej kampanii bądź operacji. Wymagany poziom heroizmu jest równy heroizmowi niezbędnemu do przyznania odznaczenia indywidualnego Krzyża za Wybitną Służbę. Osoba indywidualna przydzielona czasowo lub na stałe do jednostki odznaczonej Presidential Unit Citation i obecna oraz biorąca udział w wyróżnionej akcji, ma prawo do używania emblematu odznaczenia na osobistym mundurze.

  Wszyscy członkowie załóg VT-8, którzy tego dnia wystartowali z lotniskowca, polegli, z wyjątkiem chor. George'a Gaya. Dodatkowo sześć nowych i nowocześniejszych samolotów bombowo-torpedowych Grumman TBF Avenger startowało z Wyspy Midway. Z ich załóg przeżyły 2 osoby: chor. Albert K. Earnest i radioop. Harry Ferrier.

  Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.Marc Andrew "Pete" Mitscher (ur. 26 stycznia 1887, zm. 3 lutego 1947) - admirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, wsławiony jako dowódca Zespołu Uderzeniowego Szybkich Lotniskowców Floty Pacyfiku w czasie II wojny światowej.

  Eskadra została odznaczona Presidential Unit Citation.

  Lista poległych[ | edytuj kod]

 • kmdr. por. John Waldron
 • por. Raymond A. Moore
 • por. James C. Owens, Jr.
 • ppor. George M. Campbell
 • ppor. John P. Gray
 • ppor. Jeff D. Woodson
 • chor. William W. Abercrombie
 • chor. William W. Creamer
 • chor. Harold J. Ellison
 • chor. William R. Evans
 • chor. Henry R. Kenyon
 • chor. Ulvert M. Moore
 • chor. Grant W. Teats
 • Robert B. Miles, (pilot, ang. Aviation Pilot)
 • Horace F. Dobbs, st.radioop.
 • Amelio Maffei, radioop.
 • Tom H. Pettry, radioop.
 • Otway D. Creasy, mł.radioop.
 • Ross H. Bibb, mł.radioop.
 • Darwin L. Clark, radioop.
 • Ronald J. Fisher, radioop.
 • Hollis Martin, radioop.
 • Bernerd P. Phelps, radioop.
 • Aswell L. Picou, mar.
 • Francis S. Polston, mar.
 • Max A. Calkins, radioop.
 • George A. Field, radioop.
 • Robert Kingsbury Huntington, radioop.
 • William F. Sawhill, radioop.
 • Przyczyny klęski[ | edytuj kod]

  Zawiedli dowódca "Horneta" (kontradm. Marc A. Mitscher) i dowódca grupy lotniczej, którzy źle przygotowali plan ataku, dopuszczając do braku osłony myśliwskiej podczas ataku. Przy tym należy stwierdzić, że eskadry torpedowe VT-3 i VT-6 lotniskowców USS „Yorktown” (CV-3) i „Enterprise” (CV-6) wyszły z bitwy w niewiele lepszym stanie. Jednym z istotnych powodów były niskie osiągi i słabe uzbrojenie obronne przestarzałych samolotów torpedowych Douglas TBD Devastator, a rezultaty bitwy pokazały skuteczność bombowców nurkujących Douglas SBD Dauntless. Z łącznej sumy 41 samolotów torpedowych, które zostały użyte tego dnia, jedynie 5 ocalało. Tragiczny los tych samolotów w ataku na niskim pułapie spowodował, że atakujące eskadry torpedowe myśliwce Zero zostały związane walką na niskim pułapie i nie były w stanie wznieść się dość szybko na odpowiedni pułap, z którego mogłyby skutecznie zaatakować amerykańskie bombowce nurkujące. A te w tej bitwie zatopiły 3 lotniskowce japońskie. Powolne i słabo uzbrojone samoloty torpedowe bez osłony myśliwskiej musiały ulec zwrotnym i szybkim samolotom japońskim.

  Bitwa koło wysp Santa Cruz – bitwa lotniczo-morska podczas walk o Guadalcanal w czasie II wojny światowej, stoczona 26 października 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a amerykańskimi, na północ od Wysp Santa Cruz.Mitsubishi A6M Reisen – podstawowy typ samolotu myśliwskiego Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej, jeden z najlepszych myśliwców początkowego okresu wojny. Samolot znany jest popularnie jako „Zero”, Amerykanie nadali mu w czasie wojny nazwę kodową Zeke.

  VT-8 była pierwszym eskadrą wyposażonym w nowy typ samolotów Grumman TBF Avenger, które miały większy udźwig, silniejsze uzbrojenie obronne, były szybsze i miały dłuższy zasięg niż TBD. Avengery zostały już użyte w bitwie o Midway, ale brak doświadczenia załóg sprawił, że ich misja zakończyła się z niemal równie tragicznym wynikiem (z sześciu samolotów wrócił na Midway tylko jeden).

  Samolot torpedowy – rodzaj samolotu wojskowego przeznaczonego do zwalczania statków i okrętów nawodnych za pomocą torped lotniczych, stosowany do lat 50. XX wieku.Grumman TBF Avenger (ang. "mściciel") (samoloty produkowane przez firmę General Motors Corporation otrzymały oznaczenie TBM) – amerykański samolot torpedowo-bombowy oryginalnie zaprojektowany dla sił powietrznych amerykańskiej United States Navy i Marines, w późniejszym czasie używany także przez inne państwa. Samolot wszedł do służby w 1942, jego debiut bojowy odbył się w czasie bitwy o Midway.

  Odtworzona później eskadra VT-8 została wyekwipowany w samoloty Avenger i służyła jako część tzw. "Cactus Air Force" podczas walk o Guadalcanal. Uczestniczyła także w kilku bitwach o Wyspy Salomona, zanim została rozwiązana.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wydostał się z tonącego samolotu i ukrywał się w wodzie pod kamizelką ratunkową
  2. Nie posiada odpowiednika w Wojsku Polskim
  Warto wiedzieć że... beta

  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  USS Enterprise (CV-6) – lotniskowiec amerykański z okresu II wojny światowej. Był to siódmy z rzędu okręt amerykański noszący nazwę Enterprise (Przedsięwzięcie). Lotniskowiec "Enterprise", zwany popularnie Big E ("duże E"), był prawdopodobnie najbardziej aktywnym amerykańskim okrętem podczas wojny, a zdaniem niektórych, w całej historii amerykańskiej floty, obok fregaty "Constitution". Służył na Pacyfiku od początku do końca wojny z Japonią, uczestnicząc w prawie wszystkich głównych bitwach i kampaniach wojny na Pacyfiku. Został uhonorowany 20 gwiazdami za akcje bojowe – najczęściej spośród okrętów amerykańskich. Według oficjalnych statystyk, jego samoloty pokładowe i artyleria zestrzeliły 911 samolotów wroga; jego bombowce nurkujące i samoloty torpedowe zatopiły lub brały udział w zatopieniu 71 statków i okrętów, a uszkodziły dalsze 192.
  Chorąży – nazwa stopnia w korpusie podoficerskim (do 2004 roku w osobnym korpusie chorążych), wyższego od młodszego chorążego oraz niższego od starszego chorążego.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  John Charles Waldron (ur. 24 sierpnia 1900, Fort Pierre – zm. 4 czerwca 1942 pod Midway) – Lieutenant commander, pilot bombowców torpedowych amerykańskiej marynarki wojennej, w czasie bitwy pod Midway dowódca 8. eskadry torpedowej (VT-8) lotniskowca USS „Hornet” (CV-8).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.728 sek.