VORG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba VORG w Obserwatorium Stewarda, Tucson, Arizona

VORG (Vatican Observatory Research Group – Grupa Badawcza Obserwatorium Watykańskiego) – instytucja naukowa związana z Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym.

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne (łac. Specula Vaticana, ang. Vatican Observatory, wł. Specola Vaticana) ma bogatą tradycję naukową. W 1576 papież Grzegorz XIII polecił budowę wieży (73 m) przeznaczonej m.in. do obserwacji astronomicznych. Stojąca do dziś Wieża Wiatrów nazywana jest także Wieżą Gregoriańską lub Obserwatorium Gregoriańskim. Na podstawie obserwacji znajdującej się tam meridiany papież zadecydował o reformie kalendarza. W roku 1703 papież Klemens XI przeznaczył Wieżę Wiatrów do obserwacji sejsmologicznych. Nazwa Specula Vaticana pojawiła się w roku 1784 na drzwiach biblioteki za sprawą kard. Zelada. Pod koniec XVIII w. Obserwatorium, nazywane Specola Pontificia Vaticana, stało się też centrum badań meteorologicznych.Michał Kazimierz Heller (ur. 12 marca 1936 w Tarnowie) – polski prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk filozoficznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.

Siedziba VORG znajduje się w Obserwatorium Stewarda Uniwersytetu Arizony.

Grupa powstała w roku 1980 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Obserwatorium Watykańskiego George’a V. Coyne’a SJ.

Podstawowym instrumentem służącym do obserwacji astronomicznych jest dla Grupy nowoczesny teleskop nowej generacji VATT. Oprócz obserwacji Grupa prowadzi także badania teoretyczne oraz interdyscyplinarne. Dysponuje także bogatą kolekcją meteorytów.

Zespół[ | edytuj kod]

Oto niektóre osoby z VORG oraz dziedziny ich badań:

Fotometria – dział optyki dotyczący pomiarów wielkości charakteryzujących światło postrzeganych przez ludzkie oko w odróżnieniu od radiometrii, która dotyczy pomiarów energetycznych. W fotometrii istotne jest wrażenie jakie jest percypowane przez ludzkie oko na skutek stymulacji falą elektromagnetyczną. Punktem wyjścia fotometrii jest więc sposób funkcjonowania oka jako wybiórczego detektora widma elektromagnetycznego. Jednostki fotometryczne, w przeciwieństwie do radiometrycznych mogą służyć jako wskaźniki w eksperymentach psychofizycznych. Jednostki fotometryczne różnią się w swej naturze od radiometrycznych mniej więcej tak jak fon różni się od bela.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • José Gabriel Funes SJ, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego i VORG, prowadzi badania nad galaktykami.
 • Guy Consolmagno SJ, rzecznik Obserwatorium, bada meteoryty.
 • Christopher J. Corbally SJ, wicedyrektor VORG i przewodniczący National Committee to International Astronomical Union, jest specjalistą w spektroskopii astronomicznej.
 • Richard P. Boyle SJ, zajmuje się fotometrią.
 • William R. Stoeger SJ, kosmolog, jest koordynatorem interdyscyplinarnych programów Nauka-Teologia.
 • Michał Heller, kosmolog i filozof, Adjunct Scholar Obserwatorium Watykańskiego
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • S. Maffeo, The Vatican Observatory. In the Service of Nine Popes, Vatican Observatory Publications, 2001.
 • The Vatican Observatory 2006 Annual Report, Vatican Observatory Publications.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Obserwatorium Watykańskie (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  George V. Coyne SJ (ur. 19 stycznia 1933 w Baltimore) – amerykański duchowny katolicki (jezuita), astrofizyk, długoletni dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego (1978-2006).
  Guy Consolmagno (ur. 19 września 1952 w Detroit) – amerykański planetolog, astronom, popularyzator nauki i jezuita. Oprócz pracy badawczej zajmował się pracą dydaktyczną. Wykładał na Massachusetts Institute of Technology. Pracował też w Harvard College Observatory. Obecnie pracuje w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym. Był również przewodniczącym Division for Planetary Sciences w American Astronomical Society.
  Kosmologia (z gr. kósmos: porządek, wszechświat oraz lógos: słowo, nauka) jest to nauka, opierająca się mocno na filozofii, wiedzy i wierzeniach różnych ludów. Nie należy jej mylić z kosmogonią, dotyczącą powstania świata, mimo, iż mają one wiele punktów wspólnych (to, jak został stworzony świat, rzutuje na poglądy na jego temat i odwrotnie, mity o stworzeniu świata są uwarunkowane sposobem jego widzenia).
  Spektroskopia astronomiczna – dział astrofizyki, który używa metod spektroskopii do badania ciał niebieskich. Spektroskopia astronomiczna jest obecnie głównym narzędziem badawczym astronomii.
  Vatican Advanced Technology Telescope (VATT) – teleskop Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego o średnicy zwierciadła 1,83 m.
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama