VOB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VOB (ang. Video Object) – kontener multimedialny wykorzystywany w formacie zapisu DVD-Video. Pliki kontenera mają rozszerzenie *.VOB, są numerowane kolejnymi liczbami i mają rozmiar maksymalnie 0,99 GiB. W formacie HD-DVD stosuje się rozszerzoną wersję kontenera VOB – EVO (ang. Enhanced VOB).

VLC media player – odtwarzacz multimedialny rozwijany przez VideoLAN, rozpowszechniany na licencji GPL, który może być także używany jako serwer w sieciach komputerowych o dużej przepustowości.Kompresja danych (ang. data compression) – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów.

Możliwości[ | edytuj kod]

Pliki *.VOB mogą zawierać:

 • wideo – kodeki zgodne ze standardem MPEG-2;
 • audio – kodeki zgodne z MPEG-1 Audio Layer II lub MPEG-2 Audio Layer II, jak również PCM, LPCM, Dolby Digital (AC-3), DTS i SDDS;
 • napisy dialogowe;
 • menu płyty.


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  ALLPlayer – odtwarzacz multimedialny napisany przez programistę Artura Majtczaka, wydany przez firmę ALLPlayer Group sp. z o.o. Odtwarzacz jest dostępny na platformę Windows oraz platformy mobilne; Android, iPad i iPhone.
  Kontener multimedialny, zasobnik dla wielu strumieni obrazów, audio/wideo, napisów, informacji o rozdziałach i metadanych (które umożliwiają ich poprawne wyświetlenie lub synchronizację w celu ich jednoczesnego odtworzenia), pozwalający na przechowywanie kompletnego materiału multimedialnego (obrazów, dźwięku lub filmu) w jednym pliku.
  MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. Od roku 1995 jest zatwierdzonym standardem ISO/IEC nr 13818.
  Napisy dialogowe – jedna z technik tłumaczenia filmów. Polega ona na pokazywaniu tłumaczeń dialogów lub piosenek na ekranie w formie pisemnej. Innym zastosowaniem napisów jest udogodnienie dla osób niesłyszących.
  Digital Theatre Systems (DTS) Digital Surround – system kompresji dźwięku, opcjonalnie stosowany w płytach DVD. Technologia DTS pozwala zapisać sześć ścieżek dźwiękowych. DTS zostało wprowadzone do specyfikacji DVD w 1996.
  CSS (ang. Content Scramble System; nie mylić z Cascading Style Sheets) to kontrowersyjny system szyfrowania zawartości płyt DVD. Jego celem jest ograniczenie niekontrolowanego przepływu płyt DVD pomiędzy rynkami, na które są wydawane. System opiera się o wykorzystanie zapisanych w odtwarzaczu kluczy kryptograficznych: urządzenie sprzedane w danym rejonie może odtworzyć tylko płyty przeznaczone dla tego obszaru geograficznego, a użytkownik może zmienić ustawienie regionu tylko skończoną liczbę razy w czasie życia urządzenia.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.

  Reklama