VMware

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VMware, Inc. – firma produkująca oprogramowanie do wirtualizacji. Została założona w 1998 roku i jej siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii. Przedsiębiorstwo jest własnością EMC Corporation.

Palo Alto – miasto w hrabstwie Santa Clara na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, USA. Położone w Krzemowej Dolinie jest siedzibą Uniwersytetu Stanforda (faktycznie ulokowanego na obrzeżu miasta w osobnym dystrykcie) oraz wielu firm związanych z nowymi technologiami. W Palo Alto mieszczą się główne siedziby firm takich jak Facebook, Hewlett-Packard czy VMware, a także oddziały firm Google, Logitech i PayPal.Wirtualizacja – proces symulowania przez oprogramowanie istnienia zasobów logicznych, które wykorzystują ustalone podczas konfiguracji zasoby fizyczne. np. wirtualna maszyna stosuje wirtualizację w celu emulowania pracy maszyny z danym systemem operacyjnym pozwalając przez to badać zachowanie tej maszyny i jej oprogramowania bez wpływania na realny system operacyjny, na którym pracujemy.

Produkty VMware[ | edytuj kod]

Schemat architektury VMware ESX Server

Portfolio firmy obejmuje następujące produkty:

VMware ESX Server – oprogramowanie klasy enterprise dla przedsiębiorstw do tworzenia wirtualnej infrastruktury, opiera się na własnym kernelu oraz konsoli serwisowej, którą jest zmodyfikowany Red Hat Linux, posiada własne sterowniki, obsługuje specyficzny sprzęt komputerowy

VMware Server (uprzednio VMware GSX Server) – darmowe oprogramowanie klasy professional dla przedsiębiorstw do tworzenia wirtualnej infrastruktury, jest instalowane w systemie Linux lub Microsoft Windows, obsługuje większość sprzętu komputerowego rozpoznawanego przez macierzysty system operacyjny.

VMware Workstation – komercyjny pakiet oprogramowania dostarczany przez firmę VMware Inc (będącą obecnie własnością EMC Corporation). Najważniejszym jego składnikiem jest stacja robocza, składająca się z maszyny wirtualnej odpowiedniej dla komputera w architekturze x86, która pozwala na tworzenie i uruchamianie wielu wirtualnych komputerów jednocześnie. Każda maszyna wirtualna, tzw. host, może uruchamiać własny system operacyjny, tzw. gościa, takiego jak m.in. Microsoft Windows, Linux, systemy z rodziny BSD oraz wiele innych. Aplikacja VMware Workstation pozwala uruchamiać wiele systemów operacyjnych jednocześnie na jednej fizycznej maszynie. Dodatkowo, systemy uruchamiane jako wirtualne mogą komunikować się między sobą za pomocą protokołów internetowych. Pozwala to np. na testowanie tworzonych rozwiązań klient-serwer. Inne produkty VMware pomagają w zarządzaniu maszynami wirtualnymi, ułatwiając między innymi ich przenoszenie pomiędzy wieloma maszynami rzeczywistymi.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

VMware P2V (P2V ang. physical to virtual) – narzędzie umożliwiające wirtualizację fizycznych maszyn, tworzy obrazy maszyn, które można uruchomić w wirtualnej infrastrukturze (ESX Server, GSX Server, Workstation)

VMware Virtual Center – centrum zarządzania wirtualną infrastrukturą opartą na Serwerach ESX oraz GSX

VMware Workstation – oprogramowanie dla każdego administratora sieci komputerowych oraz programisty. Umożliwia uruchamianie w jednym systemie macierzystym wielu wirtualnych maszyn do różnych celów. Program szczególnie przydatny do tworzenia nowych środowisk informatycznych dla różnych zadań. Przykłady zastosowania – VM1-MRTG, VM2-Test-Webserver, VM3-Środowisko programistyczne, VM4- Środowisko do testów różnych programów.

Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.Plik wykonywalny, plik uruchamialny (ang. executable) – plik, który może być uruchomiony bezpośrednio w środowisku systemu operacyjnego. Zawiera instrukcję w postaci pozwalającej na jej zrealizowanie przez komputer.

VMware ACE – zabezpieczone środowisko wirtualnej infrastruktury, w skrócie Workstation rozszerzona o system autoryzacji pozwalający administratorowi każdej wirtualnej maszynie umożliwić lub zabronić korzystanie z jej zasobów (USB, Sieć, Dyskietka...)

VMware Workstation Player (uprzednio VMware Player) – darmowe oprogramowanie pozwalające na uruchomienie wirtualnej maszyny utworzonej jednym z powyższych programów, a także tworzenie własnych maszyn i edycję ich ustawień (od wersji 3.0). Stanowi uproszczoną wersję VMware Workstation. Na potrzeby aplikacji stworzono demonstracyjny obraz systemu z zainstalowaną dystrybucją Linuksa Ubuntu i przeglądarką Firefox.

Red Hat Linux – jedna z najstarszych i w swoim czasie najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, tworzona przez firmę Red Hat.VMware ThinApp, dawniej Thinstall – pakiet oprogramowania VMware do wirtualizacji aplikacji oraz tworzenia aplikacji przenośnych, który może tworzyć specjalny kontener ze spakowaną konwencjonalną aplikacją. Pozwala to na stworzenie aplikacji przenośnej z jej wersji instalacyjnej. Producent oprogramowania VMware podaje wskaźnik skuteczności procesu wirtualizacji aplikacji na około 90–95%.

VMware ThinApp dawniej zwany Thinstall – aplikacja, która umożliwia przekształcenie zwykłych programów w pliki wykonywalne (tak zwane wersje portable), które działają natychmiast po uruchomieniu bez konieczności instalacji. Rdzeń ThinApp stanowi Wirtualny System Operacyjny. Jest to niewielki komponent o prostej budowie, który jest dołączany do każdej aplikacji przerobionej na wersję portable, czyli taką aplikację, która nie wymaga instalacji i może być uruchomiona z dowolnej lokalizacji na dysku, z pamięci USB, czy płyt CD i DVD.

Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. VMware Virtualization Products for Virtual Servers, Virtual Desktops, and Data Center (ang.). VMware United States. [dostęp 2015-11-29].
 2. vSphere ESXi Bare-Metal Hypervisor. VMware Polska. [dostęp 2015-11-29].
 3. vSphere ESXi Bare-Metal Hypervisor: VMware (ang.). VMware United States. [dostęp 2015-11-29].
 4. vCenter Server Virtualization & Server Management Software: VMware (ang.). VMware United States. [dostęp 2015-11-29].
 5. VMware vCenter Converter: P2V Virtual Machine Converter. VMware Polska. [dostęp 2015-11-29].
 6. vCenter Server Virtualization & Server Management Software: VMware. VMware Polska. [dostęp 2015-11-29].
 7. Virtual Machines & Multiple Operating Systems: VMware Workstation Player (ang.). VMware United States. [dostęp 2015-11-29].
 8. VMware ACE Enterprise Desktop Management, Virtual Machines. VMware Polska. [dostęp 2015-11-29].
 9. Virtual Machines & Multiple Operating Systems: VMware Workstation Player. VMware Polska. [dostęp 2015-11-29].
 10. VMware ThinApp Features: Agentless Application Virtualization (ang.). VMware United States. [dostęp 2015-11-29].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa. vmware.com. [dostęp 2021-01-18].
 • Reklama