Uwsie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwsie – wieś na Ukrainie w rejonie kozowskim należącym do obwodu tarnopolskiego. Założona w 1785 r. Wieś należała wówczas do dystryktu brzezańskiego, jednego z 18 cyrkułów Królestwa Galicji i Lodomerii. Obok wsi do drugiej wojny światowej znajdowała się kolonia Tryhubowa.

Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w powiecie brzeżańskim – zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na głównie polskiej ludności cywilnej podczas czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej w powiecie brodzkim w dawnym województwie tarnopolskim w okresie II wojny światowej.

Miejsce zbrodni nacjonalistów ukraińskich.

Uwsie na austriackiej mapie
Uwsie na austriackiej mapie, 1790 r.
Uwsie oraz kolonia Tryhubowa na polskiej mapie, 1923
Uwsie oraz kolonia Tryhubowa na polskiej mapie, 1923
Wzmianka o wsi w gazecie "Dziennik Bydgoski", 1937 r.


Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Uwsie, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 866.
  • Uwsie na stronie Rady Najwyższej Ukrainy.
  • Warto wiedzieć że... beta

    Obwód tarnopolski (ukr. Тернопільська область, Ternopilśka obłast´) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy. Stolicą obwodu jest Tarnopol.
    Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

    Reklama