Utrata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Utrata w Pęcicach
Utrata na terenie parku krajobrazowego muzeum biograficznego Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Utratarzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, prawy dopływ Bzury. Ma około 76,5 km długości oraz powierzchnię dorzecza 792 km². Źródłami Utraty są dwie nikłe strugi na wysokości 160 m nad poziomem morza w okolicach Ojrzanowa źródła w dolinie wsi Ojrzanów-Towarzystwo, Lisówek i Zaręby g. Żabia Wola. Ujście znajduje się na wysokości 69 m nad poziomem morza.

Korytnica (dopływ Utraty) - rzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, prawy dopływ Utraty. Źródła w na południe od miejscowości Stare Faszczyce, ujście znajduje się w Nowym Łuszczewku, rzeka uchodzi do Utraty. W wodę zasilana jest również przez strugi płynące z pól w okolicach położonych na południe od Błonia. Na całej długości bardziej przypomina rów melioracyjny niż naturalny ciek wodny.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

Nad rzeką rozegrała się bitwa pod Raszynem.

Etymologia[ | edytuj kod]

Pierwotną formą nazwy jest Nrowa. W takiej formie występuje już w najstarszych zapisach w XV wieku oraz we wszystkich późniejszych dokumentach i mapach aż do końca XIX wieku. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich nazwa Utrata pojawia się dopiero w suplemencie (tom XV) z roku 1902 i odsyła do hasła Mrowa z roku 1885 w tomie VI.

Teresinka – rzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, lewy dopływ Utraty. Źródła na południe od miejscowości Teresin-Gaj, ujście znajduje się w Pawłowicach k. Teresina, rzeka uchodzi do Utraty. Wody zanieczyszczane przez zakłady przemysłowe i nawozy sztuczne w gminie Teresin. W wodę zasilana jest również przez strugi płynące z południa, z lasów leżących w okolicach Teresin.Równina Łowicko-Błońska (318.72) – równina będąca południowo-zachodnią częścią Niziny Środkowomazowieckiej. Leży ona na południe od dolin Wisły i Bzury.

Nie jest znana rodzima (słowiańska) etymologia tej nazwy, jest to więc nazwa przedsłowiańska. Zapewne oparta na praindoeuropejskim rdzeniu *neur- oznaczającym wodę.

Forma Mrowa jest późniejsza i jest uproszczeniem i ułatwieniem wymowy tej nazwy (obca w języku polskim nagłosowa grupa Nr-).

Forma Nrowa (Rnowa, Wrnowa, Mrowa i inne podobne) występują jeszcze w końcu XIX wieku.

Góra Żbikowska – sztuczne wzniesienie znajdujące się na terenie Pruszkowa, w dzielnicy Gąsin. Stanowi dominujący akcent w krajobrazie północno-zachodniej części miasta.Regułka - rzeka w województwie mazowieckim, prawy dopływ Utraty. Źródła istniało na granicy dzielnicy Ursus i wsi Opacz Kolonia, ujście znajduje się w Pruszkowie, rzeka uchodzi do Utraty. Ciek zatracił charakter rzeki i od lat 60. XX wieku nazywany jest Kanałem U1. Wody zanieczyszczane przez prywatne zakłady przemysłowe i kanalizację burzową w Ursusie, Gminie Michałowice i południowych dzielnicach Pruszkowa. Ciek wodny, który prowadzi tylko wody opadowe w dni deszczowe, w dużym stopniu z Alej Jerozolimskich będących drogą wojewódzką nr 719 o dużym natężeniu ruchu.

Nie wiadomo w jaki sposób pierwotną nazwę zastąpiła nazwa Utrata, która jest nazwą karczmy położonej nad niniejszą rzeką w miejscu jej przecięcia z trasą Warszawa – Poznań (między Starym Kopytowem a Radzikowem koło Błonia). Być może jest to powielany i przez to utrwalony błąd urzędniczy.

W najbliższej okolicy istnieją jeszcze dwie inne rzeki o nazwach tego samego pochodzenia: Mrowna koło Grodziska Mazowieckiego oraz Mrówka (dopływ Nrowy) zaczynający się pod Nadarzynem, Drna – strumień przepływający w czasach historycznych przez Nowe Miasto w Warszawie. W innych okolicach kraju istnieją rzeki; Ner, Nur, Nurzec, Myrawa, Mroga, Mrowla i kilka Mrówek, których nazwy wywodzą się z tej samej podstawy językowej.

Komorów – wieś w woj. mazowieckim, w pow. pruszkowskim, w gminie Michałowice, nad rzeką Utratą, 20 km od centrum Warszawy.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.

Utrata jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek w województwie mazowieckim (m.in. odcieki z Góry Żbikowskiej).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nadarzyn – wieś gminna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Nadarzyn, 22 km od centrum Warszawy.
Błonie (jid. בלוינא Bloyna, hebr. בלוניה Blonye) – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim (dawniej powiat błoński), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błonie, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, 18 km na zachód od granic Warszawy, nad rzeką Rokitnicą. Według danych GUS w 2012 miasto liczyło 12 559 mieszkańców, a cała gmina Błonie 20 944.
Ujście rzeki – miejsce, w którym rzeka lub inny ciek kończy swój bieg, łącząc się z inną rzeką lub wpadając do jeziora, morza, oceanu.
Bzura – rzeka na Nizinach Środkowopolskich, lewy dopływ Wisły o długości 166 km. Większa część jej biegu znajduje się wzdłuż północnego skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 4,5 m.
Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.
Żbikówka – rzeka w województwie mazowieckim, prawy dopływ Utraty. Źródła istniało na zachód od dzielnicy Ursus, ujście znajduje się w Pruszkowie, rzeka uchodzi do Utraty. Ciek zatracił charakter rzeki i od lat 60. XX wieku nazywany jest Kanałem Konotopy. Wody są zanieczyszczane przez zakłady przemysłowe i kanalizację burzową w Ursusie, Piastowie i dzielnicy Pruszkowa – Żbikowie. W wodę zasilana jest również przez strugi i rowy melioracyjne wsi położonych we wschodniej i południowej części gminy Ożarów Mazowiecki. Ciek wodny prowadzi tylko wody opadowe w dni deszczowe.
Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Reklama