Urna (pojemnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Urnawaza do przechowywania prochów zmarłych, zazwyczaj o zwężonej szyjce oraz szerokim spodzie.

Cmentarz Komunalny w Legnicy - położony w Legnicy przy ul. Wrocławskiej 124 (do 1945 r. Neue Breslauer Straße) w obrębie geodezyjnym Wrocławskie Przedmieście jedyny czynny, największy cmentarz w mieście, istniejący nieprzerwanie od 1822 r. Zajmuje obszar ok. 45 ha, ograniczony od południa ul. Wrocławską, od wschodu i północy - nasypami linii kolejowych Legnica-Wrocław i Legnica-Kamieniec Ząbkowicki, od zachodu - ul. Pątnowską (przed 1974 r. - ul. Cmentarną. Cmentarzem administruje Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.Kanopy (także wazy lub urny kanopskie) - w starożytnym Egipcie rytualne naczynia, w których umieszczano wnętrzności, wyjęte z ciała przed mumifikacją i zakonserwowane.

Pogrzebowe urny (znane też jako urny z prochami) były używane w wielu cywilizacjach. Po śmierci ciało poddawane było kremacji, a popioły zostawały zbierane do urny. Rzymianie umieszczali urny z prochami bliskich w grobowcach nazywanych kolumbariami.

Na ziemiach polskich miejsce na którym w czasach przedchrześcijańskich zakopywano urny z prochami zwano żalnikiem.

 • Urna cylindryczna z inskrypcją łacińską. 2 połowa I w.n.e.

  Ossuarium (też ossarium, z łaciny od ossuarius ‘kostny’ ossua ‘kości, kościec’ lm. od os, ossis ‘kość’) – naczynie służące do przechowywania kości lub prochów zmarłego, który został poddany kremacji.Kolumbarium – prostopadłościenna lub niekiedy kopulasta budowla cmentarna z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich, występująca wyłącznie w Rzymie i pełniąca funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa columba (gołębica).
 • Imitacja urny rzymskiej z oryginalną rzymską pokrywą. XVIII-wieczne zestawienie klasycznej wazy z pokrywą urny rzymskiej z I-II w.n.e.

 • Urna z prochami pomordowanych w Gross- Rosen na cmentarzu komunalnym w Legnicy

 • urna – popielnica

 • brązowa urna, zawierająca ziemię z grobu Cypriana Kamila Norwida

  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Kremacja (łac. cremare – spalić) – forma pogrzebu zwłok zmarłego, polegająca na spaleniu ciała, znana i uznawana przez wiele religii.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kanopa
 • ossuarium
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Krystyna Holly, Anna Żółtak: Słownik wyrazów zapomnianych czyli słownictwo naszych lektur. Warszawa: PWN, 2001.
 • Konzentrationslager Groß-Rosen (uproszczona pisownia: Gross-Rosen) – niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940-1945, nieopodal wsi Rogoźnica (nazwa powojenna), będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec.
  Reklama