Uprowadzona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uprowadzona (ang. Taken) – thriller akcji produkcji francuskiej z 2008 roku. Odniósł sukces komercyjny zarabiając w kinach ponad 226 milionów dolarów, przy budżecie wynoszącym 25 milionów. Jego kontynuację stanowią filmy Uprowadzona 2 (Taken 2) z 2012 oraz Uprowadzona 3 (Taken 3) z 2014.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Leland Jones Orser (ur. 10 sierpnia 1960 roku w San Francisco, w stanie Kalifornia) - amerykański charakterystyczny aktor filmowy i telewizyjny. Zwykle grywa role osobników psychopatycznych i neurotycznych.

Film otrzymał mieszane recenzje; serwis Rotten Tomatoes w oparciu o opinie ze 167 recenzji przyznał mu wynik 58%.

Fabuła[ | edytuj kod]

Bohaterem filmu jest emerytowany agent United States Secret Service – Bryan Mills, którego największą dumą jest 17-letnia córka Kim. Po dłuższym zastanowieniu Bryan zgadza się, aby jego córka pojechała do Paryża razem ze swoją przyjaciółką, Amandą. Tam zostaje porwana przez gang Albańczyków, zajmujący się handlem żywym towarem. Kim udaje się skontaktować z ojcem i przekazać mu informację o porwaniu. Telefonicznie Bryan obiecuje jednemu z porywaczy, że zginie, jeśli nie uwolni jego córki. Aby uratować córkę, leci do Paryża.

Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera. Arben Bajraktaraj (ur. 29 stycznia 1973) – albańsko-francuski aktor filmowy i telewizyjny. Występował w wielu francuskich filmach, lecz brał też udział w międzynarodowych produkcjach, takich jak Eden Log czy Żywy towar. Nierzadko wciela się w role kryminalistów, np. Marko w filmie Uprowadzona. Zagrał też postać śmierciożercy Antonina Dołohowa w filmach Harry Potter i Zakon Feniksa i Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część 1.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Maggie Grace właśc. Margaret Grace Denig (ur. 21 września 1983 w Fort Columbus w stanie Ohio, USA) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.
Katherine Evelyn Anita Cassidy (ur. 25 listopada 1986 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka. Debiutowała gościnnie w takich serialach jak ,,Siódme niebo" czy ,,Nie z tego świata". Na dużym ekranie wystąpiła między innymi w komedii Klik: I robisz, co chcesz czy thrillerze ,,Kiedy dzwoni nieznajomy".
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Albańczycy (alb. Shqiptarët) – naród pochodzenia indoeuropejskiego zamieszkujący Albanię (ponad 3 miliony), Kosowo (1,8 miliona), Macedonię (ok. 510 tysięcy), Czarnogórę (około 31 tysięcy) oraz Europę Zachodnią, głównie Niemcy. Arboresze jako potomkowie Albańczyków mieszkają także we Włoszech. Znaczną część społeczeństwa albańskiego stanowią muzułmanie, zarówno w obrządku sunnickim, jak również bektaszyckim, pozostali to głównie bezwyznaniowcy, prawosławni i katolicy.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama