University of Toronto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Uniwersytet w Toronto)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

University of Toronto – główny uniwersytet w Toronto, największy w Kanadzie. Ma ponad 80 tysięcy studentów, rozlokowanych na trzech kampusach: głównym, w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych, na przedmieściach Toronto (w Scarborough i Mississauga).

Vaira Vīķe-Freiberga (ur. 1 grudnia 1937 w Rydze) – łotewska polityk i psycholog, w latach 1999–2007 prezydent Łotwy.Gubernator Generalny (ang. Governor General, fr. Gouverneur général) - najstarsza instytucja polityczna w Kanadzie. Gubernator generalny jest namiestnikiem monarchy Kanady, który jest głową Kanady. Dawniej gubernator generalny sprawował realną władzę nad koloniami brytyjskimi w Kanadzie. Współcześnie posiada funkcje głównie tytularne i honorowe, choć z szerokimi uprawnieniami konstytucyjnymi z których może skorzystać w sytuacjach wyjątkowych. Jest wodzem naczelnym (Comander-in-Chief) kanadyjskich sił zbrojnych. Gubernator generalny mianowany jest przez monarchę, współcześnie za radą premiera Kanady, zwykle na okres pięciu lat. Oficjalną rezydencją gubernatora generalnego jest Rideau Hall w Ottawie. Drugą rezydencją, w której spędza zazwyczaj kilka tygodni w roku jest La Citadelle w Québecu.

Historia i struktura[ | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca szkolenie polskich oficerów w 1917

Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co odzwierciedla jego złożona struktura organizacyjna. Jego zalążkiem był King’s College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia 1850 przekształcono go w instytucję świecką i nadano nazwę University of Toronto. W odpowiedzi anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College.

Jeffrey F. Hamburger (ur. 19 lutego 1957 w Londynie) – amerykański historyk sztuki, mediewista, profesor Uniwersytetu Harvarda.Jonathan Goforth (chiń.: 顧約拿單; pinyin: Gùyuē Nádān; ur. 10 lutego, 1859, zm. 8 października 1936) był kanadyjskim prezbiteriańskim misjonarzem w Chinach.

W latach 50. XIX wieku dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata kilka innych, działających w pobliżu, koledżów skonfederowało się z University of Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem metodystów), St Michael’s College (rzymskokatolicki, prowadzony przez bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka koledżów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College).

Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Daniel Libeskind (ur. 12 maja 1946 w Łodzi) – amerykański architekt polskiego pochodzenia, przedstawiciel modernizmu, postmodernizmu, neomodernizmu, teoretyk architektury, scenograf.

Wiele tych instytucji, mimo że są częścią uniwersytetu, zachowało pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w niektórych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną „dzielnicę”, z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami i akademikami (także z obiektami sakralnymi, jeżeli dany koledż nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z tych siedmiu koledżów. System ten ma pewne podobieństwa do przyjętych w Oksfordzie i Cambridge, jednak koledże University of Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.

Dendrologia (gr. déndron – drzewo, lógos – słowo, nauka), drzewoznawstwo – dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką. Zajmuje się też introdukcją – wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Równolegle z tym różnorodnym zbiorem koledżów uniwersytet dysponuje również standardowymi, ogólnouczelnianymi fakultetami. Jest również skonfederowany z dużą liczbą odrębnych instytutów i bibliotek.

Graduate House – akademik dla studentów po licencjacie


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Sir Frederick Grant Banting KBE, MC(ur. 14 listopada 1891 w Alliston, Ontario, zm. 21 lutego 1941) – kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.
John Kenneth Galbraith (ur. 15 października 1908 w Iona Station w kandyjskiej prowincji Ontario, zm. 29 kwietnia 2006 w Cambridge w Massachusetts) – amerykańsko-kanadyjski ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce. Był profesorem Uniwersytetu Harvarda, doradcą ekonomicznym 4 prezydentów USA Franklina Roosevelta, Johna Kennedy’ego, Lyndona Johnsona oraz Billa Clintona.
Roberta Lynn Bondar (ur. 4 grudnia 1945 w Sault Ste. Marie) – kanadyjska astronautka, neurolog, naukowiec, fotografka. Pierwsza kanadyjska astronautka w kosmosie. Uhonorowana licznymi odznaczeniami, między innymi Orderem Kanady, Orderem Ontario, NASA Space Flight Medal, członek Kanadyjskiego Towarzystwa Królewskiego.
Rohinton Mistry ur. 3 lipca 1952 roku w Bombaju (obecnie Mumbaj) - powieściopisarz kanadyjski pochodzenia hinduskiego . Wyznawca zoroastryzmu perskiego.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Paul Edgar Philippe Martin (ur. 28 sierpnia 1938 w Windsorze) – polityk kanadyjski, premier kraju z ramienia Partii Liberalnej od 12 grudnia 2003 do 6 lutego 2006 i przewodniczący tej partii od 14 listopada 2003. W wyborach mających miejsce 23 stycznia 2006 wygrała Konserwatywna Partia Kanady i 6 lutego funkcję premiera objął jej przywódca Stephen Harper. Wobec porażki Martin ogłosił, że zrezygnuje z roli przewodniczącego Partii Liberalnej.

Reklama