Uniwersytet w Sassari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Sassari (wł. Università degli Studi di Sassari) – włoska publiczna uczelnia wyższa z siedzibą w Sassari.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Królestwo Sardynii – państwo historyczne istniejące już od średniowiecza, od 1720 pod rządami dynastii sabaudzkiej, w 1743 połączone z Księstwem Sabaudii-Piemontu.

Założycielem uczelni był Alessio Fontana, urzędnik na dworze cesarza Karola V, który w 1558 zapisem w testamencie, przekazał swój majątek miastu Sassari, w celu zorganizowania w nim szkoły wyższej. Została ona założona w 1562 roku, początkowo jako kolegium jezuickie, któremu, 9 lutego 1617, król Filip III Habsburg nadał status uniwersytetu królewskiego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1765 roku uczelnia została rozbudowana, powstały wówczas wydziały Filozofii i Sztuki, Teologii, Prawa oraz Medycyny. W XIX wieku ranga uniwersytetu osłabła na tyle, że w 1847 roku rząd Sardynii zadecydował o jego zamknięciu. Sprzeciw lokalnej społeczności i polityków spowodował, że uczelnia funkcjonowała nadal, choć była oceniana na równi ze szkołami średnimi. Na przełomie wieku XIX i XX zaczęła się rozwijać ponownie, zwłaszcza po roku 1930, kiedy została włączona do sieci akademickiej zjednoczonych Włoch. W 1934 roku zostały powołane wydziały Farmacji oraz Weterynarii, a w 1950 – Rolnictwa. Kolejne wydziały Nauk Politycznych, Języków Obcych oraz Ekonomii powstały w 1970 roku, a Architektury w 2002 roku. Uniwersytet w Sassari jest partnerem Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu.

Sassari (sass. Sassari, sard. Tathari) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Sassari. Według danych na rok 2019 gminę zamieszkuje 125.273 osób, 229 os./km². Filip III Habsburg, Felipe III (ur. 14 kwietnia 1578 w Madrycie, zm. 31 marca 1621 w Madrycie) – król Hiszpanii i Portugalii jako Filip II (Filipe II) w latach 1598-1621.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Studia Prawo, Wyższa Szkoła Prawa [dostęp 2021-07-07] (pol.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia na stronie uczelni
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Karol V (ur. 24 lutego 1500, zm. 21 września 1558) – król Hiszpanii w latach 1516-1556 jako Karol I i wybrany cesarz rzymski w latach 1519-1556 z dynastii Habsburgów. Najstarszy syn Filipa I (syna Maksymiliana I i Marii, księżnej Burgundii) i Joanny Szalonej (córki Ferdynanda II Aragońskiego i Izabeli I Kastylijskiej).

  Reklama